کرم هایی که ابریشم درخشان می سازند!

کرم هایی که ابریشم درخشان می سازند! به گزارش دیجیتالر دانشمندان دانشگاه ˮفوتانˮ(Futan) شانگهای روشی یافته اند که سبب درخشش کرم های ابریشم می شود و در کمال تعجب این کرم ها ابریشم درخشان تولید می کنند.


به گزارش دیجیتالر به نقل از ایسنا و به نقل از نیوساینتیست، محققان در مقاله خود که در مجله "Advanced materials" انتشار یافته است، پیشرفت خود در تولید ابریشم درخشان را گزارش کردند. آن چه مورد توجه قرار گرفته است تغییر ابریشم است که به صورت طبیعی توسط این حیوانات کوچک تولید می شود و در نتیجه امکان تولید منسوجات فلورسنت وجود دارد. اما به نقل از دانشمندان کاربردهای آن از منظر فناوری بیشتر است و میتوان از آن در توسعه محصولات مهندسی زیستی و پزشکی بهره برد.
"Pompix Mori" نام پروانه ای است که کرم آن به "کرم ابریشم" معروف است. در حالت طبیعی ابریشم ساخته شده توسط این حیوان هیچ درخششی ندارد و محققان برای تغییر این وضعیت از نقاط کوانتومی کربن(CQDs) استفاده کردند.
نقاط کوانتومی کربن، نیمه رساناهای نانوذرات کربنی هستند که اندازه ای کمتر از ۱۰ نانومتر دارند و می توانند طول موج های خاصی از نور را ساطع کنند. به صورت خاص آنها درخشش زیاد و سمیت کمی دارند و بسیار زیست سازگار هستند.
درخشش سرخ رنگ به لطف برگ های توت
محققان جهت استفاده از این خصوصیت در کرم های ابریشم به آنها نقاط کوانتومی کربن دادند. البته قبل از آن باید این نقاط کوانتومی از برگ های توت که مورد علاقه کرم ها هستند، استخراج می شد. این نقاط کوانتومی توسط دستگاه گوارش کرم جذب می شوند و سپس به غده های تولیدکننده ابریشم می روند و در نهایت به پیله منتقل می شوند.
دانشمندان به پیله هایی دست پیدا کردند که در طول روز صورتی بودند و زیر نور ماورابنفش به رنگ قرمز می درخشیدند.
بعد از بیرون آمدن پروانه از پیله پروانه ها تخم های درخشان می گذاشتند. نسل دوم مطالعه رشد طبیعی داشتند.
محققان پیش از این برای ساخت ابریشم فلورسنت از روش ویرایش ژن بهره برده بودند اما این روش پرهزینه است و امکان بروز جهش های ژنتیکی تصادفی در آن وجود دارد که برای کرم ها مضر است.1400/12/17
11:00:16
5.0 / 5
286
تگهای خبر: تولید , دستگاه , ساخت , فناوری
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۴ بعلاوه ۱
دیجیتالر
digitaler.ir - حقوق مادی و معنوی سایت دیجیتالر محفوظ است

دیجیتالر

معرفی محصولات دیجیتال و فناوری اطلاعات