برندگان نوبل فیزیک ۲۰۲۲ مشخص شدند

برندگان نوبل فیزیک ۲۰۲۲ مشخص شدند دیجیتالر: آکادمی نوبل، آلن اسپکت، جان اف کلازر و آنتون زیلینگر را شایسته تصاحب جایزه پراهمیت نوبل فیزیک در سال 2022 دانست.


به گزارش دیجیتالر به نقل از ایسنا، جایزه نوبل فیزیک ۲۰۲۲ به آلن اسپکت، جان اف کلاسر و آنتون زیلینگر برای انجام آزمایش ها با فوتون های درهم تنیده، اثبات نقض نابرابری های بل و علم اطلاعات کوانتومی پیشگامانه اعطا شد.
نتایج آنها راه را برای تکنولوژی جدید مبتنی بر اطلاعات کوانتومی هموار کرده است.
آلن اسپکت، جان کلازر و آنتون زیلینگر با بهره گیری از آزمایش های پیشگامانه، پتانسیل بررسی و کنترل ذراتی را که در حالت های درهم تنیده هستند، نشان داده اند. اتفاقی که برای یک ذره در یک جفت درهم تنیده رخ می دهد، تعیین می کند که چه اتفاقی برای دیگری بیفتد، حتی اگر آنها از هم خیلی دورتر از آن باشند که روی یکدیگر مستقیما تأثیر بگذارند.
به عبارت دیگر، برنده های جایزه نوبل ۲۰۲۲ در رشته فیزیک، آزمایش های پیشگامانه ای را با بهره گیری از حالت های کوانتومی درهم تنیده انجام داده اند که در آن دو ذره حتی زمانی که از هم جدا می شوند، مانند یک ذره واحد عمل می کنند.
توسعه ابزارهای آزمایشی برنده های جایزه نوبل فیزیک امسال، پایه و اساس عصر جدیدی از فناوری کوانتومی را بنا نهاده است.
موضوع درهم تنیدگی کوانتومی می تواند برای توسعه ارتباطات رمزگذاری شده ایمن نیز استفاده گردد.


آلن اسپکت(Alain Aspect) استاد فیزیک ۷۵ ساله فرانسوی، تنظیماتی را برای بستن یک خلاء مهم به وجود آورده است. او توانست تنظیمات اندازه گیری را بعد از خروج یک جفت درهم تنیده از منبع خود تغییر دهد، بدین سبب تنظیماتی که هنگام انتشار وجود داشت، نمی توانست روی نتیجه تأثیر بگذارد.


جان کلازر(John Clauser) فیزیکدان ۷۹ ساله آمریکایی، نیز دستگاهی ساخته است که دو فوتون درهم تنیده را همزمان ساطع می کند و هر کدام به سمت فیلتری که قطبش آنها را آزمایش می کند، روانه می شوند. نتیجه نیز نقض آشکار نابرابری بِل و مطابق با پیش بینی های مکانیک کوانتومی بود.


آنتون زیلینگر(Anton Zeilinger) استاد فیزیک ۷۷ ساله دانشگاه وین، نیز در مورد حالت های کوانتومی درهم تنیده تحقیق کرده است. گروه تحقیقاتی او پدیده ای به نام "تِله پورت کوانتومی" را نشان داده است که امکان جابجایی حالت کوانتومی از یک ذره به ذره دیگر را در فاصله ای دور فراهم می آورد.
توسعه ابزارهای آزمایشی برندگان فیزیک ۲۰۲۲ پایه و اساس عصر جدیدی از فناوری کوانتومی را پایه گذاری کرده است. توانایی دستکاری و مدیریت حالت های کوانتومی و تمام لایه های خاصیت های آنها به ما امکان دسترسی به ابزارهایی با پتانسیل غیرمنتظره را می دهد.
تحقیق و توسعه شایان توجه و پرشتابی در حال انجام می باشد تا از خاصیت های ویژه سیستم های ذره ای منفرد برای ساخت کامپیوتر های کوانتومی، بهبود اندازه گیری ها، ساخت شبکه های کوانتومی و ایجاد ارتباطات رمزگذاری شده کوانتومی امن استفاده گردد.
منبع:

1401/07/12
22:19:34
5.0 / 5
139
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۲ بعلاوه ۴
دیجیتالر
digitaler.ir - حقوق مادی و معنوی سایت دیجیتالر محفوظ است

دیجیتالر

معرفی محصولات دیجیتال و فناوری اطلاعات