مشاور ویژه مدیرعامل كمیسیون فضایی عربستان سعودی:

بلندپروازی های عربستان در فضا ادامه خواهد داشت

بلندپروازی های عربستان در فضا ادامه خواهد داشت دیجیتالر: مشاور ویژه مدیرعامل «کمیسیون فضایی عربستان سعودی» در مصاحبه با اسپیس اظهار داشت که عربستان سعودی می خواهد به کارهای فضایی خود ادامه دهد و برنامه های جاه طلبانه ای را برای پروازهای فضایی سرنشین دار در سر دارد.


به گزارش دیجیتالر به نقل از ایسنا و به نقل از اسپیس، برای نخستین بار در تاریخ، دو عربستانی در «ایستگاه فضایی بین المللی»(ISS) زندگی و کار می کنند. «علی القرنی»(Ali AlQarni) و «ریانه برناوی»(Rayyanah Barnawi) روز ۲۱ مه در ماموریت خصوصی چهار نفره «آکسیوم-۲»(Ax-2) که توسط شرکت «آکسیوم اسپیس»(Axiom Space) به انجام می رسد، به لابراتوار مداری پرتاب شدند. این دو نفر، دومین و سومین سعودی هستند که به فضا رفته اند و برناوی اولین زن از این پادشاهی بشمار می رود که تا حالا به مرز نهایی رسیده است.
القرنی و برناوی به همراه دو خدمه دیگر آکسیوم-۲ «پگی ویتسون»(Peggy Whitson) و «جان شافنر»(John Shoffner)، قبل از بازگشت به زمین در کپسول «دراگون»(Dragon) شرکت «اسپیس ایکس»(SpaceX)، حدود هشت روز را در ایستگاه فضایی بین المللی سپری خواهند کرد.
آکسیوم-۲ یک ماموریت بزرگ برای پروازهای فضایی تجاری بشمار می رود برای اینکه دومین ماموریت خصوصی سرنشین دار به ایستگاه فضایی بین المللی بعد از «آکسیوم-۱» در آوریل ۲۰۲۲ است و برای عربستان سعودی که هدف سرعت بخشیدن به کسب تجربه و ایجاد یک ردپای بزرگتر بیرون از زمین را دنبال می کند، یک نقطه عطف شمرده می شود.
اسپیس، مصاحبه ای را با «مشاعل الشمیمری»(Mishaal Ashemimry) داشته است تا در مورد اهمیت ماموریت آکسیوم-۲ برای عربستان سعودی و برنامه های این کشور در رسیدن به آینده درخشان پرواز فضایی صحبت کند. الشمیمری یک مهندس سعودی-آمریکایی در عرصه هوافضا است که به عنوان مشاور ویژه مدیرعامل «کمیسیون فضایی عربستان سعودی»(SSC) و معاون رییس «فدراسیون بین المللی فضانوردی»(IAF) در ارائه طرح های متنوع خدمت می کند.
الشمیمری شرکت موشکی خودرا در ۲۶ سالگی راه اندازی نمود و در سال ۲۰۱۵ به عنوان زن الهام بخش سال در مراسم «جوایز زن عرب»(Arab Woman Awards) برگزیده شد. وی در سال ۲۰۱۸ جایزه دستاورد علمی را از «سلمان بن عبدالعزیز آل سعود»(Salman bin Abdulaziz Al Saud) پادشاه عربستان دریافت کرد.


اسپیس: حضور اولین فضانوردان سعودی در ایستگاه فضایی بین المللی چه احساسی دارد؟
الشمیمری: این اساسا یک لحظه تاریخ ساز است. همه هیجان زده بودند. وقتی در پرتاب ماموریت آکسیوم-۲ شرکت کردیم، قلب ها می تپیدند. این یک ماموریت آغازگر است که در را به روی برنامه پروازهای فضایی سرنشین دار ما باز می کند. برنامه پروازهای فضایی سرنشین دار مقرر است یک برنامه پایدار پرواز فضایی سرنشین دار باشد که یک پروژه راهبردی و قسمتی از راهبرد فضایی ملی بشمار می رود.
اسپیس: ممکنست کمی در مورد آن چیزی صحبت کنید که این راهبرد مستلزم آن است؟ منظورم این است که این نخستین ماموریتی است که سعودی ها را به ایستگاه فضایی بین المللی می فرستد اما آخرین ماموریت نیست. درست است؟
الشمیمری: درست است. هدف ما این است که دو عنصر در برنامه پرواز فضایی سرنشین دار وجود داشته باشد. نخستین عنصر، هدایت علمی است که به همه بشریت سود می رساند. عنصر دوم بر سرمایه انسانی و مهارت های فنی ما تأثیر می گذارد و بدیهی است که جنبه الهام بخشی دارد.
تک تک برنامه های پرواز فضایی سرنشین دار، در هر کشوری مایه غرور ملی هستند. این موجب می شود که مردم واقعا به دستاوردهای کشور خود افتخار کنند اما تأثیرات مستقیم و غیرمستقیمی را نیز بر سرمایه انسانی و توسعه بخش غیر فضایی دارد. زیبایی برنامه پروازهای فضایی سرنشین دار، خصوصاً وقتی در مورد آزمایش ها صحبت می نماییم، این است که بخش های غیر فضایی را به فضا می آورد برای اینکه تعدادی از تحقیقات ممکنست لزوما فضامحور نباشند.
به عنوان مثال، در تحقیقات دارویی می توان از محیط ریزگرانش و شرایط موجود در فضا بهره برد تا ساختارهای کریستالی پروتئین که برای تولید دارو به وجود می آیند، درک شوند. بنابراین، بخش های غیر فضایی هستند که بر محیط فضا سرمایه گذاری می کنند تا پوشش علم را پیش ببرند. این امر، خیلی از حوزه های مختلف علم را جذب می کند و پیشرفت آنها را آسان می سازد. این مساله بر توسعه سرمایه انسانی و افزایش مجموعه مهارت های فنی مهم عربستان تأثیر می گذارد.
برناوی درحال کار کردن در ایستگاه فضایی بین المللی

1402/03/08
12:20:28
5.0 / 5
226
تگهای خبر: تجربه , تولید , ساخت , سرمایه
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۳ بعلاوه ۵
دیجیتالر
digitaler.ir - حقوق مادی و معنوی سایت دیجیتالر محفوظ است

دیجیتالر

معرفی محصولات دیجیتال و فناوری اطلاعات