دانشمندان بررسی كردند

متهمان اصلی گرمای هوا شناسایی شدند!

متهمان اصلی گرمای هوا شناسایی شدند! به گزارش دیجیتالر، تنها کسری از ثانیه طول می کشد تا گرفتار یک سوختگی بسیار جدی شوید. دکتر کوین فاستر(Kevin Foster)، مدیر مرکز سوختگی آریزونا در فینیکس، می گوید: آسفالت و بتن زیر نور مستقیم خورشید اغلب می توانند در گرم ترین روزها به دمای ۸۲ درجه سانتیگراد برسند.


به گزارش دیجیتالر به نقل از ایسنا و به نقل از رویترز، هواشناسان پیشبینی می کنند که موج گرمای دیگری این هفته در فونیکس وجود خواهد داشت. این بعد از آن است که سرویس ملی هواشناسی ایالات متحده اعلام نمود که این شهر در ماه ژوئیه به مدت ۳۰ روز متوالی تحت دمای بالای ۴۳ درجه سانتی گراد بوده است.
در سرتاسر اروپا، رکورد دمای بالا در تابستان سال جاری شکسته شده است و انتظار می رود که امواج گرمای بزرگ در بیشتر نقاط جهان تا ماه آگوست ادامه داشته باشد.
با عنایت به دمای بالا در فونیکس، پزشکان بیماران زیادی را که بر اثر افتادن روی زمین یا لمس سطوحی که بسیار گرم تر از دمای ثبت شده هوا بودند، گرفتار سوختگی شده بودند، درمان کردند.


دمای سطح نقش مهمی در گرم شدن محیط اطراف دارد و همینطور در طول پدیده های گرمایی شدید خطری برای سلامتی بوجود می آورد.
در طول موج های گرما، مقدار قابل توجهی از انرژی خورشید توسط سطوحی که در معرض پرتوهای آن هستند جذب و منعکس می شود و این منجر به افزایش قابل توجه دمای آنها می شود.
این سطوح گرم سپس گرمای خویش را به هوای اطراف منتقل می کنند و دمای کلی هوا را می افزایند.


در حالیکه بعضی از سطوح نفوذپذیر و مرطوب، مانند چمن یا خاک، گرمای کمتری جذب می کنند، سایر مصالح ساختمانی مانند آسفالت یا بتن قادرند تا ۹۵ درصد انرژی خورشید را جذب کنند که سپس به جو اطراف بازتاب می شود.
در روزهایی که دماسنج ۳۸ درجه ی سانتیگراد را نشان می دهد، این دما به دمای هوا اشاره دارد که هواشناسانان معمولاً برای اندازه گیری آن بیشتر از یک متر بالاتر از سطح زمین را اندازه می گیرند.
با این وجود، در آن دما، سطوحی مانند آسفالت یا بتن می توانند به دمای بالاتر از ۶۵ درجه ی سانتیگراد برسند که این دما می تواند سبب سوختگی پوست شود. آگاهی در مورد این دمای سطح و انجام اقدامات احتیاطی برای پیشگیری از صدمات، اهمیت زیادی دارد.
جزایر گرمای شهری
روند توسعه‌ی شهری بشدت چشم انداز ما را تغییر می دهد. سطوح طبیعی و نفوذ پذیر با سازه های غیر قابل نفوذ مانند ساختمان ها و جاده ها جایگزین می شوند. این امر سبب ایجاد چیزی می شود که اقلیم شناسان آنرا «جزایر گرمایی شهری» می نامند که مناطقی در داخل شهرها هستند که دمای بسیار بالاتری را در مقایسه با مناطق روستایی مجاور تجربه می کنند.


این موارد مناطقی هستند که جمعیت زیادی دارند. به نقل از آژانس محیط زیست اتحادیه اروپا، نزدیک به نیمی از مدارس و بیمارستان های اروپا در جزایر گرمایی شهری واقع شده اند و با بدتر شدن اثرات تغییرات آب و هوایی، جمعیت صدمه پذیر در معرض افزایش دمای تهدیدکننده ای قرار می گیرند.
برپایه گزارش آژانس محافظت از محیط زیست ایالات متحده، میانگین دمای هوای سالانه ی شهری با یک میلیون نفر یا بیشتر می تواند یک تا سه درجه سانتی گراد گرم تر از مناطق اطراف باشد. در یک شب صاف و آرام، این اختلاف دما حتی می تواند به ۱۲ درجه سانتیگراد در مقایسه با مناطق روستایی برسد.


جزایر گرمایی شهری به علت تلفیقی از عوامل ایجاد می شوند. فضاهای سبز و پوشش گیاهی نقش حیاتی در کاهش دمای سطح از راه تبخیر و تعرق دارند. گیاهان آب را به سمت هوای اطراف رها می کنند و گرمای محیط را دفع می کنند.
دراین میان، هندسه ی شهری با ساختارهای بازدارنده اش، گرما را در شب به دام می اندازد. علاوه بر این، سطوح شهری در مقایسه با پوشش طبیعی زمین، گرمای بیشتری را جذب و ذخیره می کنند و دما را بیشتر می افزایند. درک این عوامل به ما کمک می نماید تا شهر های خنک تر و پایدارتری ایجاد نماییم.


تصاویر ماهواره ای حرارتی نمایه های حرارتی شهرها را نشان می دهند، مناطقی که بر مبنای مناظر محلی دماهای گرم تر و سردتر را تجربه می کنند. تفاوتی که پارک ها در دمای شهرها ایجاد می کنند نشان دهنده ی تعادل حیاتی بین توسعه شهری و فضاهای سبز است که به کاهش دمای بالا کمک می نماید. حتی فضاهای سبز کوچک هم می توانند تفاوت ایجاد کنند.

1402/05/11
08:32:57
5.0 / 5
295
تگهای خبر: تجربه , ساخت , سرویس
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۲ بعلاوه ۵
دیجیتالر
digitaler.ir - حقوق مادی و معنوی سایت دیجیتالر محفوظ است

دیجیتالر

معرفی محصولات دیجیتال و فناوری اطلاعات