رئیس سازمان فضایی ایران خبر داد؛

3 پرتاب آزمایشی منظومه ماهواره ای شهید سلیمانی تا پایان 1403

3 پرتاب آزمایشی منظومه ماهواره ای شهید سلیمانی تا پایان 1403 به گزارش دیجیتالر، رییس سازمان فضایی ایران اظهار داشت: امسال ۲ یا ۳ پرتاب آزمایشی منظومه ماهواره ای شهید سلیمانی به انجام می رسد و از سال آینده پس از پرتاب های آزمایشی و رفع ایرادات، پرتاب های اصلی را خواهیم داشت.حسن سالاریه معاون وزیر و رئیس سازمان فضایی ایران در گفت و گو با خبرنگار مهر ضمن اشاره به این که در صنعت فضایی در ۳ سال قبل و در دولت سیزدهم ۱۲ پرتاب فضایی انجام شد، اظهار نمود: ۱۰ پرتاب بومی و ۲ پرتاب بین المللی داشتیم که در قیاس با ۱۰ سال قبل به لحاظ تعداد پرتاب و همینطور به لحاظ کیفیت یک رکورد به حساب می آید.
رئیس سازمان فضایی ایران اضافه کرد: علاوه بر این، ما شاهد این بودیم که ۲ تا از مهم ترین پرتابگرهای ما یعنی پرتابگر قائم ۱۰۰ و پرتابگر سیمرغ در همین دولت به تصویب رسید.
وی با بیان این مطلب که در دولت سیزدهم ماهواره های گوناگونی به اتمام رسید، اظهار داشت: به صورت مثال در همین دولت نمونه پروازی و نمونه کیفی ماهواره ناهید به اتمام رسید و نمونه ارتقا یافته ماهواره پارس بزودی به پایان خواهد رسید. پروژه های مختلف دیگری مثل نمونه پروازی پروژه بلوک انتقال مداری سامان به اتمام رسیده است.
معاون وزیر ارتباطات ضمن اشاره به انجام پروژه های مختلف با همکاری بخش خصوصی اظهار داشت: قریب به یک هزار میلیارد تومان با بخش خصوصی پروژه داشتیم که در کل تاریخ صنعت فضایی ایران بی نظیر است. فعالیت بسیار خوبی توسط بخش خصوصی در صنعت فضایی شکل گرفت که میتوان به پروژه های گوناگونی مثل ماهواره منظومه باریک باند شهید سلیمانی و پروژه تضمین خرید از ماهواره های بومی_سنجشی اشاره نمود. همینطور پرتاب موفق ماهواره خیام را داشتیم که برای نخستین بار ایران توانست به تصاویر یک متر رنگی از ارتفاع ۵۰۰ کیلومتری برسد که در حوزه های مختلف کاربردهای زیادی دارد.
سالاریه در ادامه به توسعه زیرساخت های حوزه فضایی در دولت سیزدهم اشاره نمود و اظهار داشت: به صورت مثال در این دولت زیرساخت پایگاه چابهار توسعه یافت که در کشور و منطقه بی نظیر است که این اقدامات حاصل یک دولت سرحال، پرکار، پرانرژی و وقت گذار است که شبانه روزی کار کرد.
وی از دو پرتاب ماهواره در آینده ای نزدیک اطلاع داد و اضافه کرد: یک نمونه ماهواره تحقیقاتی و یک نمونه هم بلوک انتقال مداری که انشاالله تست مداری بر روی آن صورت می گیرد، بزودی پرتاب خواهد شد.
رئیس سازمان فضایی ایران در رابطه با آخرین وضعیت پایگاه فضای چابهار اظهار داشت: ما در پایگاه چابهار در حوزه پرتاب های سوخت جامد فعالیت می نماییم که یک پروژه بزرگی است. برنامه اینست که تا انتهای سال نخستین پرتاب مداری را از پایگاه چابهار انجام دهیم. هم اکنون فاز نخست این پایگاه ۵۷-۵۸ درصد پیشرفت داشته است و روز به روز و ماه به ماه درصد پیشرفت آن در حال افزایش می باشد.
سالاریه در رابطه با آخرین وضعیت ساخت منظومه ماهواره ای شهید سلیمانی هم توضیح داد و اظهار داشت: الحمدالله فاز نخست این ماهواره به اتمام رسیده و در فاز ساخت نمونه های آزمایشگاهی قرار دارد. سال جاری ۲ یا ۳ پرتاب آزمایشی ماهواره منظومه شهید سلیمانی صورت می گیرد و از سال آینده پس از پرتاب های آزمایشی و رفع ایرادات، پرتاب های اصلی را خواهیم داشت.


منبع:

1403/04/16
11:28:33
5.0 / 5
183
تگهای خبر: ساخت , كاربر , كیفیت
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۲ بعلاوه ۳
دیجیتالر
digitaler.ir - حقوق مادی و معنوی سایت دیجیتالر محفوظ است

دیجیتالر

معرفی محصولات دیجیتال و فناوری اطلاعات