یك مسئول معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری:

دادگاه تخصصی برای رسیدگی به تخلفها در حوزه تكنولوژی نداریم

دادگاه تخصصی برای رسیدگی به تخلفها در حوزه تكنولوژی نداریم دیجیتالر: اهواز - دبیر ستاد توسعه فناوری های مواد و ساخت پیشرفته معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری اظهار داشت: دادگاه ویژه رسیدگی به تخلف های حوزه تكنولوژی در كشور وجود ندارد تا به شیوه تخصصی به این حوزه ورود و به جرایم مربوطه رسیدگی كند.


به گزارش دیجیتالر به نقل از ایرنا محمود مهرداد شكریه چهارشنبه در كنفرانس بین المللی مكانیك مواد و تجهیزات پیشرفته در سرسرای دانشكده مهندسی دانشگاه شهید چمران اهواز اظهار نمود: در سیستم قضایی كشور، قضاتی كه سیستم های تكنولوژیك را درك كنند، تربیت نشده اند حال آنكه وجود این دادگاهها برای رسیدگی به تخلفاتی همچون كپی برداری های ایده یا اختراعات دیگران، اهمیت دارد تا به صورت قانونی مورد رسیدگی قرار گیرند.
وی در مورد اهمیت ثبت اختراع اظهار داشت: آشنایی با قوانین ثبت اختراع اهمیت زیادی دارد، معمولا محقق وقتی یك محصول یا ایده خویش را ثبت می كند برای جلوگیری از كپی شدن آن را ثبت می كند؛ از آنجائیكه حفاظت از مالكیت فكری و معنوی از معضلاتی است كه كشور ما با آن مواجه می باشد، ثبت اختراع یا ایده، حافظ مالكیت فكری آن است.
شكریه در مورد ساختن محصول از ایده بیان كرد: رسیدن محصول به بازار یك زنجیره دارد و اگر اجزایی از این زنجیره مغفول بماند دچار شكست می گردد.
دبیر ستاد توسعه فناوری های مواد و ساخت پیشرفته معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری ادامه داد: نخستین قسمت زنجیره ایده – تقاضا خلق یك ایده است كه نیاز به خلاقیت و نوآوری دارد و سیستم های دانشگاهی تا حدی در این زمینه ضعیف عمل كرده اند و آموزش ها به گونه ای است كه از دوران دبیرستان نیروی خلاق تربیت نمی گردد.
وی اظهار نمود: یكی از حلقه های مهم در زنجیره ایده – تقاضا، ارتباط با بازیگران بین المللی است و اگر دانشگاهها كارآفرین باشند می توانند ارتباط خوبی برقرار كنند.
شكریه اضافه كرد: ارتباطات بین المللی مانند اعزام دانشجو و استاد و دسترسی به دیتا بیس های (پایگاههای داده) جهانی باید مورد توجه قرار گیرد.
دبیر ستاد توسعه فناوری های مواد و ساخت پیشرفته معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری ادامه داد: سیستم نوآوری ملی جزء نیازهای كشور است و باید از دوران ابتدایی شروع شده و به دانشگاه و صنعت تسری یابد ؛ دانشگاه بخصوص نسل سوم همچون مراكزی است كه در تولید سیستم نوآوری ملی نقش مهمی دارد.
وی ادامه داد: آشنایی با ادبیات بازار برای وارد كردن محصول به بازار مهم است و لازم است در دانشگاهها، اقتصاد مهندسی با كیفیت بهتری تدریس گردد.
شكریه اظهار داشت: داشتن نشان برای محصولات دانشگاهی تولید شده همچون دیگر معضلات است و سرمایه گذار خطر پذیر وجود ندارد.
دبیر ستاد توسعه فناوری های مواد و ساخت پیشرفته معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری افزود: برای توسعه بازار باید بازارسازی و بازاریابی نماییم و شركت خویش را وارد بورس كرده و خویش را برای صادرات آماده نماییم، تولید تنوع و ارتقای كیفیت محصولات برای پیش گرفتن از رقبا از دیگر موارد ضروری برای رشد است.
شكریه اضافه كرد: در جهت تحقق تمام اجزای زنجیره ایده – تقاضا و رسیدن محصول به بازار، فقط دانشگاه مسئول نیست بلكه شركتهای دولتی، بخش خصوصی، صنایع و دانشگاهها هم از دیگر بازیگران موثر این زنجیره هستند.
دبیر ستاد توسعه فناوری های مواد و ساخت پیشرفته معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری ادامه داد: چاپ هر مقاله به معنای تولید علم نیست، و خوب بودن مقاله علمی به معنای تكنولوژیك و فناورانه بودن آن نیست.
وی تصریح كرد: از جانب دیگر اگر محصول تكنولوژیك هم داشته باشیم به این مفهوم نیست كه بازار در دست ماست.
دبیر اجرایی كنفرانس هم دراین برنامه اظهار داشت: این كنفرانس با حضور محققان، پژوهشگران، اساتید، دانشجویان و صنعتگرانبرگزار شده تا افق جدیدی را در این حوزه دنبال نماییم.
رضا مسلمانی با اشاره به اینكه این كنفرانس كاربرد محور است و برپایه نیازهای صنعتی برگزار شده، اضافه كرد: همچون محورهای این كنگره مدل سازی، ساخت، پایش وضعیت، بازرسی مربوط به مواد و تجهیزات پیشرفته است كه بر مبنای نیازهای صنعتی كشور و منطقه تدوین شده است.
وی ادامه داد: بیش از 200 مقاله به این كنگره ارسال و 100 مقاله از این تعداد انتخاب گردید كه 40 مقاله به صورت شفاهی و 60 مقاله درقالب پوستر عرضه می گردد.
دبیر اجرایی این كنفرانس بیان كرد: ارتباط تنگاتنگی بین دانشگاه و صنعت وجود دارد و كارگاههای تخصصی بر مبنای نیازهای صنعتی كشور و منطقه در روز سه شنبه برگزار گردید.
وی اظهار نمود: 300 میهمان داخلی و خارجی همچون كانادا، فرانسه، لهستان، انگلستان و عراق در این كنفرانس حضور دارند.
مسلمانی افزود: امروز بامداد افتتاحیه و پس از ظهر مقالات عرضه می گردد وكارگاههای تخصصی و آموزشی كنفرانس هم روز گذشته برگزار گردید.
معاون پژوهشی دانشگاه شهید چمران اهواز هم دراین برنامه اظهار داشت: خوزستان از نظر فعالیت های صنعتی و میزان تولیدات ناخالص داخلی در كشور، استان دوم كشور است.
دكتر ابراهیم حاجی دولو اضافه كرد: خوزستان مهد صنعت مكانیك و تجهیزات مكانیك همچون پمپ ها، كمپرسورها، توربین و مولد ها و الكتروموتورها، مخازن، شیرآلات، مته ها و لوله های حفاری است.
وی در مورد نقش دانشگاه در ارتباط با این تجهیزات اظهار داشت: در گذشته نقش دانشگاه تربیت نیرو و تامین نیرو برای گرداندن این صنایع بوده اما امروز ماموریت های جدیدی برای دانشگاهها تعریف شده و با عنایت به وضعیت سیاسی كشور و تحریم ها، دانشگاهها باید ساز و كار لازم برای تامین این تجهیزات فراهم نمایند.
حاجی دولو بیان كرد: نقش و ماموریت مهم دانشگاهها این است كه به صنایع كمك كنند تا تجهیزات پیشرفته كه قبلا از شركت های خارجی تامین میشد در داخل تامین گردد و در صورت خوب ایفا نشدن این نقش، دانشگاهها كم كم به حاشیه رانده می شوند بنابراین دانشگاه باید زیرساختها و نهادهای مربوطه را تولید كند.

3004/6002
خبرنگار: خاطره غفاری**انتشار: كبری آقازری


1396/11/12
15:32:07
5.0 / 5
4542
تگهای خبر: بازی , تكنولوژی , ساخت , فناوری
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۲ بعلاوه ۳
دیجیتالر
digitaler.ir - حقوق مادی و معنوی سایت دیجیتالر محفوظ است

دیجیتالر

معرفی محصولات دیجیتال و فناوری اطلاعات