رییس سازمان فضایی ایران:

تدوین پروانه اپراتور ماهواره ای كشور در مراحل پایانی است

تدوین پروانه اپراتور ماهواره ای كشور در مراحل پایانی است دیجیتالر: تهران - رئیس سازمان فضایی ایران اعلام نمود: تدوین «پروانه اپراتور ماهواره ای» با همكاری سازمان تنظیم مقررات و ارتباطات رادیویی مراحل پایانی خویش را طی می كند.


به گزارش خبرنگار اقتصادی ایرنا، «مرتضی براری» روز شنبه در آیین برگداشت روز ملی فناوری فضایی و تجلیل از برگزیدگان علوم فضایی كشور در وزارت ارتباطات و فناوری اطلاعات، تصریح كرد: امروزه صنعت فضایی كشور یكی از بزرگترین و مهمترین تجلی گاه های پیشرفت علمی كشور است.
وی اظهار داشت: این صنعت با وجود تمامی محدودیت ها، دستاوردهای برجسته ای در زمینه های مختلف؛ اعم از تربیت نخبگان و دستیابی به فناوری های طراحی، ساخت و پرتاب ماهواره ها و كاوشگرها و تولید زیرساخت های بومی پیچیده را در كارنامه خود دارد.
براری تصریح كرد: به قول مراجع معتبر بین المللی، ایران در حوزه فضایی جزو كشورهای دارنده چرخه كامل بومی فناوری و قدرت های نوظهور این عرصه است كه با عنایت به ظرفیت های موجود می تواند یكی از بازیگران جدی این حوزه در سطح بین المللی در سال های آتی باشد.
رئیس سازمان فضایی ایران اظهار داشت: اكنون بیش از چند هزار نفر از جوانان و نخبگان كشور در بخش های مختلف پژوهشی اعم از دانشگاهی، دفاعی، صنعتی و دانش بنیان مجری برنامه ها و پروژه های فضایی كشور بوده كه با تصویب نقشه جامع علمی و سند جامع توسعه هوافضای كشور تلاش می كند.
وی با اشاره به اینكه در برنامه راهبردی فضایی كشور تا افق 1404 تاكید ویژه ای بر توسعه فناوری فضایی بعنوان یك فناوری راهبردی و اقتدارآفرین شده است، اظهار داشت: تثبیت دستاوردهای فناورانه كسب شده و پایداری سازی آن، بسترسازی كسب و كارهای خصوصی در توسعه فناوری فضایی و تولید امكان سرریز این فناوری در سایر حوزه های صنعتی و تقویت نقش فناوری فضایی در تحقق انقلاب صنعتی چهارم مدنظر است.
رئیس سازمان فضایی ایران با اشاره به اینكه نگاه دوم در برنامه های آینده بخش فضایی به اقتصاد كشور است، اظهار داشت: امروزه خیلی از كشورهای جهان علاوه بر بهره مندی از منافع مستقیم فناوری فضایی، با بهره گیری از ظرفیت آن به دنبال توسعه اقتصادی و اجتماعی خود هم هستند.
وی افزود: طبق آمارهای بین المللی اقتصاد فضا در 10 سال قبل از رشدی 100 درصدی برخوردار بوده كه به مراتب از متوسط رشد اقتصاد جهان بیشتر بوده است.
براری اعلام نمود: اكنون حجم اقتصاد صنعت فضایی بالغ بر 340 میلیارد دلار بوده كه در بعضی پیش بینی ها تا افق چشم انداز 1404 به 510 و حتی 640 میلیارد دلار خواهد رسید كه مبین رشد حداقل 50 درصدی در هشت سال آتی است.
وی اضافه كرد: برآورد می گردد كه تعداد ماهواره های در مدار زمین از حدود 14500 ماهواره فعلی تا 20 سال آینده به حدود 20 هزار ماهواره خواهد رسید كه نماینگر گسترش حجم فعالیت های فضایی كشورهای مختلف است.
رئیس سازمان فضایی تصریح كرد: توسعه ماهواره های فضایی علاوه بر تولید امكان عرضه خدمات در حوزه های مختلف همچون ارتباطات، اقتصاد، كشاورزی، صنعت و معدن، مدیریت بلایا، محیط زیست بر اشتغال و كارآفرینی هم موثر است.
براری تصریح كرد: تلاش می نماییم با تحریك تقاضا به خصوص نیازهای دستگاه های اجرایی و فراهم آوری بستر ورود بخش خصوصی و تولید كسب و كارهای جدید نقش جدی تری در این اقتصاد ایفا نماییم.
وی درباره برنامه راهبردی فضایی كشور تا افق 1404 هم اظهار داشت: تدوین پروانه اپراتورهای ماهواره ای با همكاری سازمان تنظیم مقررات و ارتباطات رادیویی یكی از اقدامات ماست كه در مراحل پایانی قرار دارد.
براری درباره برنامه آتی فضایی كشور هم اظهار داشت: بكارگیری فرصت ها و ظرفیت های بین المللی در خدمت توسعه فناوری و اقتصاد بخش فضایی است و تلاش می نماییم با حضوری فعال در عرصه بین المللی ضمن دفاع از حقوق و منافع ملی كشور در مجامع و نهادهای مختلف، امكان استفاده حداكثری از این ظرفیت را با همكاری های مشترك، صادرات محصولات و خدمات دانش بنیان، انتقال فناوری و جذب سرمایه خارجی فراهم آوریم.

اخبار اقتصادی ایرنا در تلگرام: IRNAeco@
اقتصام*2078*9132*2025
خبرنگار: محمدمهدی بهرامی*انتشار دهنده: لیلا جودی


1396/11/14
16:02:36
5.0 / 5
4457
تگهای خبر: ساخت , فناوری
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۷ بعلاوه ۲
دیجیتالر
digitaler.ir - حقوق مادی و معنوی سایت دیجیتالر محفوظ است

دیجیتالر

معرفی محصولات دیجیتال و فناوری اطلاعات