ساخت چشم مصنوعی با الهام ازچشم انسان

ساخت چشم مصنوعی با الهام ازچشم انسان دیجیتالر: تهران - محققان دانشگاه هاروارد با الهام از ساختار چشم انسان یك متالنز تطبیقی ساختند كه در واقع یك چشم مصنوعی مسطح الكترونیكی است. این متالنز تطبیقی قادر است سه عامل موثر در تاری دید شامل فوكوس، آستیگماتیسم و جابه جایی تصویر را كنترل كند.


به گزارش روز شنبه گروه اخبار علمی ایرنا از پایگاه خبری ساینس دیلی، متالنز در واقع یك عدسی است كه با استفاده از فراماده ساخته می گردد. فراماده به ماده مركبی گفته می گردد كه دارای خواص نامتعارف الكترومغناطیس بوده و دارای ضریب شكست منفی نور است. بدین مفهوم كه این مواد نور را در جهت مخالف مواد عادی منكسر می كنند.
محققان برای ساخت این چشم مصنوعی ابتدا باید متالنز را در ابعاد بزرگ بسازند. متالنزها اختلالات كروی را با استفاده از مجموعه فشرده ای از نانوساختارهای كوچكتر از طول موج نور برطرف می كنند.
به دلیل ابعاد بسیار كوچك متالنزها، تراكم اطلاعات در هر لنز بسیار زیاد است. برای این كه ابعاد یك متالنز از 100 میكرون به یك سانتیمتر افزایش یابد، اطلاعات لازم برای توصیف لنز 10 هزار برابر می گردد. این حجم اطلاعات به چندین گیگابات فضای ذخیره سازی نیاز دارد.
به همین علت محققان از یك الگوریتم فشرده سازی جدید استفاده كردند تا امكان سازگاری متالنز را با فناوری های موجود در ساخت مدارهای مجتمع سازگار كنند.
در مرحله بعد باید متالنز جدید به گونه ای به عضلات مصنوعی متصل می شد كه قابلیت متمركز كردن نور را از دست ندهد. در چشم انسان ماهیچه های حلقوی وظیفه انقباض و انبساط عدسی را بر عهده دارند. محققان برای شبیه سازی این عملكرد از نوعی ماده كشسان و شفاف دی الكتریك استفاده كردند كه به لنز متصل می گردد و با استفاده از تغییرات ولتاژ می توان آن را كنترل كرد.
بدین ترتیب محققان توانستند متالنزی را بسازند كه توسط عضلات مصنوعی كنترل می گردد و تنها 30میكرون ضخامت دارد.
محققان در تلاشند تا كارآیی لنز را افزایش داده و ولتاژ موردنیاز برای كنترل آن را كاهش دهند.
گزارش كامل این تحقیقات در نشریه Science Advances انتشار یافته است.
علمی (6)**9259**1440
مترجم: سپیده كاشانی** انتشار: گلشن


1396/12/06
14:14:44
5.0 / 5
4606
تگهای خبر: ساخت , محقق
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۵ بعلاوه ۳
دیجیتالر
digitaler.ir - حقوق مادی و معنوی سایت دیجیتالر محفوظ است

دیجیتالر

معرفی محصولات دیجیتال و فناوری اطلاعات