توسط صندوق حمایت از پژوهشگران و فناوران صورت گرفت

تصویب پشتیبانی از 1294 طرح پژوهشی در سال 96

تصویب پشتیبانی از 1294 طرح پژوهشی در سال 96 دیجیتالر: تهران- صندوق پشتیبانی از پژوهشگران و فناوران معاونت علمی ریاست جمهوری در سال 1396 از 4391 طرح پژوهشی ارسال شده به صندوق، پشتیبانی از 1294 طرح را مصوب كرد.


به گزارش روز چهارشنبه گروه علمی ایرنا از معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری، صندوق پشتیبانی از پژوهشگران و فناوران معاونت علمی سال 82 فعالیت خویش را آغاز كرد و تا كنون در مسیر تحقق اهداف خود یعنی پشتیبانی از پژوهشگران و فناوران كشور گام برداشته است.
عمده فعالیت های صندوق را می توان در حوزه هایی همچون پشتیبانی از طرح های پژوهشی، پسا دكتری، ثبت اختراعات، كرسی پژوهشی، پژوهانه(گرنت) و پشتیبانی از تولید و توسعه مراكز نوآوری دانست. هم اكنون صندوق پشتیبانی از پژوهشگران و فناوران كشور توزیع جغرافیایی عادلانه امكانات حمایتی خود در شهرستان ها را با جدیت پیگیری می كند؛ زیرا معتقد می باشد كه مراكز پژوهشی و دانشگاه های شهرستان ها هم می بایست از امكانات این صندوق همانند دانشگاهیان مقیم تهران بهره مند شوند.

**فعالیت كارگروه های مختلف صندوق
در سالی كه گذشت كارگروه های صندوق به رسم سال های گذشته فعال بودند و طرح های پژوهشی محققان از سرتاسر كشور را دریافت و بررسی ها لازم برای پشتیبانی از آنها را انجام دادند. بر این اساس كارگروه پزشكی و دام پزشكی 206 طرح را دریافت كرد كه 64 طرح بعد از بررسی در این كارگروه و كمیته تخصصی صندوق مصوب شد. همینطور تغییرات اقلیم و گرمایش زمین دیگر كارگروه صندوق بود كه از 54 طرح دریافتی 22 طرح را مصوب كرد. 138 طرح پژوهشی هم به كارگروه سلامت و محیط زیست ارسال شد كه از این تعداد 49 طرح برای حمایت تصویب گردید.
همچنین كارگروه علوم انسانی، اجتماعی و مطالعات علم صندوق هم 133 طرح در این حوزه دریافت كرد و بعد از بررسی پشتیبانی از 45 طرح پژوهشی را تایید كرد. كارگروه دیگر علوم پایه است كه محققان كشور 252 طرح پژوهشی خود در این حوزه را به آن ارسال كردند و این كارگروه هم 145 طرح را برای حمایت تایید كرد. 442 طرح پژوهشی در حوزه فنی و مهندسی هم به كارگروه مربوطه به این حوزه در صندوق ارسال شد و 133 طرح برای حمایت مورد تایید قرار گرفت.

**حمایت از 603 طرح در كارگروه های مختلف
همچنین كارگروه كشاورزی، منابع طبیعی و شیلات صندوق هم 293 طرح پژوهشی دریافت كرد و بعد از بررسی های لازم 96 طرح پژوهشی مصوب شد، 33 طرح به كارگروه مدیریت و علوم اقتصادی ارسال و 8 طرح حمایت می شوند، 26 طرح به كارگروه معارف و علوم انسانی ارسال و 2 طرح مصوب شد. كارگروه میان گروهی هم 136 طرح دریافت كرد كه 34 طرح مصوب شد. 30 طرح هم ارسالی ها به كارگروه هنر و معماری است كه از این تعداد 5 طرح حمایت می گردد. ازاین رو كارگروه های صندوق در مجموع پشتیبانی از 603 طرح پژوهشی در حوزه های مختلف علمی و از محققان سرتاسر كشور را تصویب كردند.

**حمایت از طرح های پسا دكتری و كرسی پژوهشی
اما بر مبنای تفاهم نامه های پژوهشی هم تعداد طرح های تعهد و دریافت شده در مجموع 274 طرح است كه از این تعداد 54 طرح برای حمایت مصوب شد. در حوزه های دیگر هم پژوهشگران كشور طرح هایی را به صندوق ارسال كردند. 259 پسا دكتری ارسالی به صندوق بود كه 101 طرح مصوب شد البته 112 پسا دكتری هم با امضای تفاهم نامه برای حمایت مصوب شد. همینطور 850 رساله دكتری دریافت و 180 رساله برای حمایت مصوب شد. كرسی های پژوهشی هم حوزه دیگری است كه در صندوق پشتیبانی از آن انجام می گردد در سالی كه گذشت از مجموع 20 كرسی ارسال شده به صندوق 7 كرسی برای حمایت مصوب شد.
همچنین در حوزه گرنت پژوهشی هم تایید شده ها برای حمایت 16 گرنت بود البته طرح های مصوب شده گرنت آغاز هم 9 طرح بود. 96 درخواست حمایت برای ثبت اختراع هم به صندوق ارسال شد و بعد از بررسی ها 48 ثبت بین المللی اختراع مصوب شد.
همایش ها دیگر رخدادی است كه صندوق پشتیبانی از برگزاری آن را انجام می دهد در این زمینه هم صندوق 57 رویداد مهم را مورد حمایت قرار داد. البته صندوق هسته های علمی را هم مورد حمایت قرار داد و در این زمینه 24 هسته علمی را حمایت كرد. پشتیبانی از 40 مقاله و ایده دریافت شده از همایش ها هم از دیگر اقدامات صندوق در سال 96 بود.

**رشد 17 درصدی در مصوبات صندوق
همكاری های بین المللی و افزایش تعاملات علمی و فناورانه ایران با سایر كشورها اقدام دیگری است كه توسط صندوق انجام شد. در این زمینه طرح بین الملل DFG با آلمان در مرحله توسعه همكاری قرار دارد و 2 طرح هم همین راستا حمایت شده است. در زمینه طرح بین الملل RFBR روسیه هم 20 پروژه حمایت شد. صندوق علمی مشترك راه ابریشم پروژه دیگر صندوق در سال قبل بود در این زمینه هم پشتیبانی از 8 طرح بین المللی، 7 كارگاه بین المللی و 5 تبادل محقق عملیاتی شد.
بنابراین در مجموع از 4391 درخواست ارسالی به صندوق 1294 درخواست برای حمایت مصوب شد كه منجر به رشد 28 درصدی در دریافت طرح و رشد 17 درصدی در مصوبات صندوق در سال 96 نسبت به سال قبل آن یعنی 95 شد.

**توسعه صادرات محصولات فناورانه ایرانی
نصرت الله ضرغام رییس صندوق پشتیبانی از پژوهشگران و فناوران معاونت علمی درباره مهمترین اقدامات صندوق در سال 96 اظهار داشت: از مهمترین اقدامات صندوق آغاز همكاری با آموزش و پرورش بود كه در این زمینه تفاهم نامه هایی هم با این وزارتخانه امضاء شد. همینطور كل استان ها با اطلاع رسانی و سفرهای استانی در چتر حمایتی صندوق قرار گرفتند. اقدام ها در حوزه مهدهای كودك شروع شد. اساتید در استان ها و استادیارهای جوان از درصد بیشتری از حمایت های صندوق برخوردار شدند.
ثبت بین المللی اختراع و به تبع آن تجاریسازی رشد چشمگیری داشت به گونه ای كه هیچ یك از مصوبات كارگروه ثبت پتنت رد نشد. همینطور زمینه فروش محصولات آنها در خارج از كشور هم فراهم گردید. اما اتفاق مهم برای صندوق در سال 96 ارتباط بیشتر با اساتید و پژوهشگران بود به نحوی كه امید می رود مجموعه ای شبیه شورای علوم امریكا با حضور صاحبان كرسی و صنعتگران تولید شود. سال 96 جشنواره ایده پردازی در حوزه علوم پایه برگزار گردید و بطور قطع این اقدام در سال 97 گسترده تر پیگیری می گردد.
همچنین بعد از 14 سال چارت سازمانی صندوق رسمی گشت. صندوق در این سال تمام فعالیت های خویش را سیستمی و با استفاده از سامانه انجام داد همینطور سامانه ارتباط با محققان هم به درستی كار خویش را انجام داد.

صندوق پشتیبانی از پژوهشگران و فناوران كشور دارای 13 كارگروه تخصصی با مبحث های مختلف است كه طرح های عرضه شده از جانب محققان و پژوهشگران را مورد بررسی قرار می دهد و با تصویب هریك از طرح ها، میزان حمایت مادی و معنوی آن طرح، از جانب صندوق پشتیبانی از پژوهشگران و فناوران كشور مشخص می گردد.

علمی**1023**2017


1397/01/11
15:25:25
5.0 / 5
5044
تگهای خبر: محقق
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۳ بعلاوه ۳
دیجیتالر
digitaler.ir - حقوق مادی و معنوی سایت دیجیتالر محفوظ است

دیجیتالر

معرفی محصولات دیجیتال و فناوری اطلاعات