ششمین كنفرانس بین المللی متالورژی پودر در اصفهان شروع شد

ششمین كنفرانس بین المللی متالورژی پودر در اصفهان شروع شد دیجیتالر: اصفهان- ششمین كنفرانس بین المللی؛متالورژی پودر؛ روز سه شنبه در هتل عباسی اصفهان شروع به كار كرد.


به گزارش دیجیتالر به نقل از ایرنا، این كنفرانس دو روزه با هدف ارتقا دانش این فناوری در كشور، به صورت مشترك توسط یك شركت داخلی و دانشگاه صنعتی وین(TU wien) با حضور اساتید و دانشجوهایی از كشورهای اروپایی(اتریش، آلمان، اسپانیا، سوئد، سوئیس، بلژیك و ایتالیا) و آسیایی(چین و هند) برگزار می گردد.
شركت كنندگان در این نشست، با عرضه مقاله در باره دانش متالورژی پودر(جدیدترین روش تولید قطعات فلزی با استفاده از پودر فلز)، به تبادل تجربیات علمی و پیشرفت های فناوری در این زمینه اقدام می كنند.
استاد دانشگاه وین در حاشیه این كنفرانس در گفتگو با ایرنا اظهار نمود: در ایران خودروسازان و تولیدكنندگان توانمندی وجود دارد كه با استفاده از فناوری متالورژی پودر و افزایش راندمان مصرف ماده و انرژی می توانند پیشرفت بیشتری داشته باشند.
'هربرت دانینگر' اضافه كرد: البته این صنعت در ایران هنوز جای كار دارد و این كشور باید با استفاده از متخصصان خود و سرمایه گذاری بیشتر در این زمینه، فعالیتش را گسترش دهد.
وی افزود: كشور ایران برای گسترش این صنعت بسیار مستعد است.
دانینگر خاطرنشان كرد: با بكارگیری پروژه های صحیح متالورژی پودر می توان در مصرف ماده اولیه و ماشین كاری، صرفه جویی كرد.
رئیس كنفرانس بین المللی متالورژی پودر هم به خبرنگار ایرنا اظهار داشت: این كنفرانس در 20 سال گذشته، با فاصله زمانی سه سال یكبار، در اصفهان برگزار شده است.
نخستین كنفرانس بین المللی متالورژی پودر در سال 1375 برگزار گردید.
ابوالقاسم آروند اضافه كرد: هدف از برگزاری این نشست، انتقال دانش و فناوری غرب در این زمینه به ایران و آشنا كردن پژوهشگران غربی با سطح علمی و فرهنگی كشورمان است.
وی افزود: هر 6 دوره این همایش در شهر اصفهان برگزار شده و این انتخاب به درخواست میهمانان خارجی و تعلق خاطر این افراد به این شهر تاریخی بوده است.
آروند اظهار داشت: هزینه برگزاری این همایش را شركت كنندگان خارجی و داخلی پرداخت كرده اند.
وی اضافه كرد: 40 مقاله توسط اساتید خارجی و محققان داخلی به این كنفرانس ارسال شده است كه در بازه زمانی دو روزه این همایش، عرضه و مقاله برگزیده هم انتخاب و از آن تجلیل می گردد.
رئیس كنفرانس بین المللی متالورژی پودر خاطرنشان كرد: دوره ششم این كنفرانس با فاصله 10 سال از پنجمین دوره برگزار گردید.
وی اضافه كرد: این مساله بدلیل استقبال نكردن شركت كنندگان خارجی برای حضور در كشور در دوره های قبلی ریاست جمهوری ایران بود.

*** تولیدات داخلی، قابل رقابت با محصولات خارجی است
مدیرعامل شركت متالورژی پودر مشهد نیر به ایرنا اظهار داشت: محصولات تولید داخل در زمینه متالورژی پودر از لحاظ كیفیت و قیمت، قابل رقابت با تولیدات كشورهای خارجی بویژه چین است.
علیرضا عشقی اضافه كرد: این روش تولید قطعات فلزی از 30 سال پیش در كشور و شهر مشهد شروع شده و پیشرفت قابل توجهی هم داشته است.
وی افزود: تولیدات داخل تابحال پاسخگوی نیاز و مصرف كشورمان بوده است.
عشقی ادامه داد: حدود 40 درصد از مصارف خودروسازی از كشورهای خارجی وارد می گردد كه با برنامه ریزی صورت گرفته و افزایش تولید، میزان واردات رو به كاهش است.
وی اظهار داشت: تابحال صادراتی در این زمینه صورت نگرفته اما در آینده نزدیك به بازارهای خارجی وارد خواهیم شد، ضمن اینكه تولیدات داخل می تواند هم از لحاظ قیمت و هم از نظر كیفیت با محصولات دیگر كشورها رقابت كند.
عشقی خاطرنشان كرد: در روش های قدیمی تولید قطعات فلزی، انرژی و زمان با هزینه بالا مصرف می شد اما با وجود روش متالورژی پودر، این مشكلات دیگر وجود ندارد.
وی اضافه كرد: البته این صنعت نیاز به سرمایه گذاری ثابت بسیار زیادی دارد و فقط با بالا رفتن میزان تولید(تیراژ بالا)، این هزینه قابل جبران است.
عشقی اظهار داشت: با استفاده از این روش، قطعات موتوری و گیربكس تولید می گردد و از دستاوردهای صنعت متالورژی پودر در كشور و این شركت، تولید شاتون خودرو است.
متالورژی پودر، فرآیند قالب گیری قطعات فلزی از پودرهای فلزی توسط اعمال فشار بالا برای دقیق شدن شكل هاست.
در اوایل قرن بیستم، فلزهای دیرگدازی مانند تنگستن، مولیبدن توسط روش متالورژی پودر شكل داده شد و بدین سان قطعات متالورژی پودر در انواع صنایع مانند لوازم خانگی، اسباب بازی سازی و الكترونیك كاربرد پیدا كرد.
در سال های 1950تا1960، روش های نوین مانند فُرج پودر و ایزو استالیك گرم در صنعت متالورژی پودر بكار گرفته شد و این روش ها با تولید قطعات دارای دانسیته بالا، توان رقابت قطعات متالورژی پودر را افزایش داد.
آخرین كاربرد قطعات متالورژی پودر در صنایع خودرو سازی بود كه به موازات صنایع خودرو سازی رشد یافت، به صورتی كه امروزه بقای صنعت متالورژی پودر در كشورهای صنعتی بسیار وابسته به صنعت خودروسازی است.

ت/6027/7153


1397/01/29
23:01:25
5.0 / 5
4970
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۵ بعلاوه ۲
دیجیتالر
digitaler.ir - حقوق مادی و معنوی سایت دیجیتالر محفوظ است

دیجیتالر

معرفی محصولات دیجیتال و فناوری اطلاعات