برای استفاده از فرآورده های موجودات دریایی

كارگروه زیست فناوری دریا تشكیل شد

كارگروه زیست فناوری دریا تشكیل شد دیجیتالر: تهران-دبیر ستاد توسعه زیست فناوری معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری با بیان این كه دریا بستری مناسب برای تحقیق و توسعه است و تابحال همة پتانسیل آن شناخته نشده است، از تشكیل كارگروه زیست فناوری دریا در این ستاد به منظور كشف و استفاده از فرآورده های موجودات دریایی اطلاع داد.


به گزارش روز دوشنبه گروه علمی ایرنا از معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری، دكتر مصطفی قانعی در مورد اقدامات مثبت ستاد توسعه زیست فناوری در چند ماه اخیر، اظهار داشت: یكی از مهم ترین اقدامات ستاد، تشكیل كارگروه زیست فناوری دریا با محوریت آبزی پروری و تولید جلبك و غیره است كه نقش بسزایی در رونق اقتصادی خواهد داشت.
وی با اشاره به این كه زیست فناوری دریایی یكی از حوزه های در حال رشد است كه با كمك آن، از موجوداتی مانند ماهی، جلبك و یا باكتری ها به صورت مستقیم و غیرمستقیم استفاده می شود، اظهار داشت: در حقیقت، بخش اعظمی از موجودات دریایی (به خصوص میكرو ارگانیزم های اولیه) هنوز ناشناخته باقی مانده اند كه به تدریج در حال شناسایی هستند. حتی در مورد موجودات زنده شناخته شده هم دانش كافی برای مدیریت كارا و بهره برداری بهینه از آنها وجود ندارد.
وی خاطرنشان كرد: زیست فناوری دریایی، زمینه نسبتا جدیدی است كه به كشف و استفاده از فرآورده ها و فرآیندهای برگرفته از موجودات دریایی اختصاص دارد. این موجودات دریایی منبع تركیبات منحصر به فردی هستند كه پتانسیل های صنعتی در زمینه هایی همچون تولید «مواد دارویی»، «آرایشی»، «افزودنی های غذایی»، «كاوشگرهای مولكولی»، «آنزیم ها»، «مواد شیمیایی ویژه» و «مواد شیمیایی مورد استفاده در كشاورزی» را دارند.
قانعی با اشاره به مهمترین فواید زیست فناوری دریایی اظهار داشت: این فواید شامل 'تولید فرآورده های جدید و اصلاح شده، فراهم آوردن تكنیك های جدید برای ردیابی، ارزیابی، ذخیره، حفاظت و مدیریت اكوسیستم های دریایی' و همینطور 'پرورش شیلات و آبزیان (Aquaculture) به صورت پایدار و مطمئن' است.
وی در بخش دیگری از سخنان خود بیان كرد: تولید مواد دارویی و آرایشی، مواد مركب، پلیمرهای زیستی و آنزیم های صنعتی(جلبك ها، باكتری ها، مواد مولكولی بیولوژیك، ردیاب های زیستی، آفت كش های زیستی، تولید انرژی با استفاده از بیوماس دریایی) همچون محصولات زیست فناوری دریایی است.
علمی 1836 **2017


1397/03/08
23:33:49
5.0 / 5
4501
تگهای خبر: فناوری
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۸ بعلاوه ۳
دیجیتالر
digitaler.ir - حقوق مادی و معنوی سایت دیجیتالر محفوظ است

دیجیتالر

معرفی محصولات دیجیتال و فناوری اطلاعات