كنترل لحظه ای حركت نانوربات های مولكولی با میدان مغناطیسی

كنترل لحظه ای حركت نانوربات های مولكولی با میدان مغناطیسی دیجیتالر: تهران- محققان یك سیستم كنترل مغناطیسی ساختند كه امكان كنترل حركت ربات های مبتنی بر DNA را با سرعت بالا فراهم می كند.


به گزارش گروه اخبار علمی ایرنا از پایگاه خبری ساینس دیلی، این سیستم كنترل مغناطیسی، زمان واكنش نمونه های اولیه نانوربات ها را از چندین دقیقه به كمتر از یك ثانیه كاهش داده است.
رویكردهای كنترل لحظه ای ماشین های مولكولی مانند نانوربات های مبتنی بر DNA امكان تعامل با این ابزارها و سیستم های مولكولی را به صورت لحظه ای و با استفاده از بازخوردهای تصویری فراهم می كنند.
در این مطالعه، محققان دانشگاه ایالت اوهایو ابتدا با استفاده از شیوه تازدن DNA تعدادی ستون، نانوروتور و دریچه ساختند و سپس با استفاده از اهرم های محكمی از جنس DNA این اجزا را به یك پایه كوچك از جنس پلی استیرن و مواد مغناطیسی متصل كردند. آنها سپس با تنظیم یك میدان مغناطیسی توانستند مولفه های این ماشین مولكولی را به جلو و عقب حركت دهند یا آن ها را بچرخانند. اجزای این ماشین مولكولی، دستورالعمل ها را در زمانی كوتاه تر از یك ثانیه به اجرا درآوردند.
برای مثال محققان توانستند حركت دورانی 360 درجه نانوروتور را توسط یك میدان مغناطیسی چرخنده در مدتی كوتاه تر از یك ثانیه كنترل كنند. همینطور توانستند نانودریچه را در مدت 0.4 ثانیه باز و بسته كنند و آن را با خطای 8 درجه در زاویه دلخواه قرار دهند. این درحالی است كه كنترل حركت این نانوساختارها با استفاده از روش های متداول فعلی چندین دقیقه به طول می انجامد.
این تحقیقات راه را برای تولید نانوكارخانه های متشكل از ماشین های مولكولی مبتنی بر DNA هموار می كند. محققان امیدوارند درآینده نزدیك بتوانند نانوكارخانه های مبتنی بر DNA بسازند كه نسبت به محرك های محیطی واكنش نشان می دهند، نانومواد و نانو ساختارهای مولكولی پیچیده را تولید كنند.
گزارش كامل این تحقیقات در نشریه Nature Communications انتشار یافته است.
علمی (6)**9259*2017


1397/03/13
18:06:47
5.0 / 5
4892
تگهای خبر: ربات , ساخت , محقق
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۶ بعلاوه ۵
دیجیتالر
digitaler.ir - حقوق مادی و معنوی سایت دیجیتالر محفوظ است

دیجیتالر

معرفی محصولات دیجیتال و فناوری اطلاعات