تولید بافت هایی كه در هر اندامی رشد می كنند

تولید بافت هایی كه در هر اندامی رشد می كنند دیجیتالر: تهران- محققان از امكان تولید بافت های مصنوعی اطلاع داده اند كه می توانند به صورت خودكار به هر بخش از بدن بیمار متصل شوند.


به گزارش روز یكشنبه گروه علمی ایرنا از روزنامه دیلی میل، محققان دانشگاه كالیفرنیا در جریان یك پژوهش، تركیب جدیدی ابداع نموده اند كه دستور العمل های دی.ان.ای را تقلید می كند، دستورالعمل هایی كه به سلول ها می گوید به بافت های مختلف تبدیل شوند.
این فناوری موسوم به SynNotch به واقع به دانشمندان امكان می دهد كه سلول ها را برنامه ریزی كنند، به گونه ای كه آنها برای تبدیل شدن به بافت های حقیقی، با یكدیگر ارتباط برقرار كنند و هماهنگ شوند. این دستاورد در قیاس با روش های قبلی رشد و پرورش دادن اندام - مانند چاپ سه بعدی- كارآمدتر است.
در روش های فعلی، حتی اگر بافت اندام ها به حد كافی رشد كنند و قابلیت كشت در بدن بیماران را بیابند، به جراحی های پرخطری برای كشت اندام های آماده شده و اتصال تمامی رگ های خونی و اعصاب جهت كاربردی كردن آنها نیاز است.
اما با استفاده از روش ابداعی محققان كالیفرنیا، اندام جدید مستقیم در بدن خود بیمار پرورش می یابد تا به اندام مورد نظر تبدیل و به محل تعیین شده متصل شود.
در واقع، محققان با استفاده از روش جدید توانستند كاری كنند كه سلول ها به صورت خودكار ساختارها و رنگ های مختلف داشته باشند، این فرآیند شبیه رویه ای است كه در مراحل ابتدایی تكامل طبیعی جنین صورت می گیرد.
این دستاورد نشان داده است كه احیانا محققان بزودی می توانند چاپ سه بعدی اندام ها را متوقف كرده و در عوض آنها را به روش طبیعی پرورش دهند.
موضوع حائز اهمیت دیگر در ارتباط با روش جدید این است كه محققان می توانند به این سلول ها برنامه دهند كه نه تنها به ساختارها و رنگ های مختلف تبدیل شوند بلكه حتی به آهستگی و در طول زمان رشد كنند.
علمی**2038**2017


1397/03/15
15:09:03
5.0 / 5
4362
تگهای خبر: ساخت , محقق
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۵ بعلاوه ۲
دیجیتالر
digitaler.ir - حقوق مادی و معنوی سایت دیجیتالر محفوظ است

دیجیتالر

معرفی محصولات دیجیتال و فناوری اطلاعات