مهمترین اخبار امروز اقتصادی ایسنا

سرابی به نام دلار ۴۲۰۰ تومانی

سرابی به نام دلار ۴۲۰۰ تومانی دیجیتالر: از روز ۲۰ فروردین ماه كه دلار از جانب دولت تك نرخی شد، این نرخ نه تنها كاملا در بازار پذیرفته نشد بلكه به ایجاد مشاغلی همچون پیك موتوری برای ارسال دلار قاچاق هم كمك كرد.


به گزارش دیجیتالر به نقل از ایسنا، با عنایت به تبعیت اقتصاد ایران از نرخ دلار كه بعنوان عامل اصلی در رشد تورم عمل می كند، فعالیت های اقتصادی منتظر رسوب كردن نوسانات ارزی است كه از اواخر سال قبل كلید خورد. اقتصاددانان عامل اصلی این التهاب را رشد غول آسای نقدینگی از ۴۵۰ هزار میلیارد تومان به ۱۴۶۳ هزار میلیارد تومان و حمله آن به بازارهای ارز و سكه ارزیابی می كنند. سپس دولت برای جلوگیری از رشد تورم، نرخ ارز را تك رقمی و آن را ۴۲۰۰ تومان اعلام كرد؛ موضوعی كه یك اقتصاددان آن را به یك شوخی شبیه دانست.
ارسال دلار با پیك موتوری!
اما گزارش میدانی ایسنا از فردوسی نشان داده است دلالان، نبض بازار ارز را در دست دارند. روز گذشته در ساعات پایانی كار دلالان میدان فردوسی نرخ دلار را از ۶۹۵۰ تومان تا ۷۰۵۰ تومان اعلام می كردند اما ظهر امروز این قیمت ها همچنان تغییر كرده و به ۷۲۰۰ تومان رسیده است. جالب اینكه قیمت دلار در بخش هایی كه به تقاطع خیابان فردوسی و جمهوری نزدیك تر است به مراتب پایین تر از رقمی است كه در حوالی میدان فردوسی مشاهده می گردد.
برخی هم برای خود سیاست دیگری اعلام نموده و قیمت را پایین تر از سایرین می گویند اما در مرحله عمل، مبلغی را هم بعنوان كارمزد طلب می كنند كه این رقم از حدود ۲۰ هزار تومان به بالا تعریف می گردد. جالب اینكه این افراد حتی برای چانه زنی های بعدی به راحتی شماره تلفن همراه خویش را هم در اختیار مشتری قرار داده و گاهی اعلام می كنند كه حتی حاضرند با پیك موتوری دلار را به آدرس فرد ارسال و وجه مربوط به آن را همان جا دریافت كنند.
غول نقدینگی بیدار شده است؟
كارشناسان علت جهش یكباره قیمت ارز، مسكن، خودرو و برخی دیگر از كالاها را خیزش بی سر و صدای نقدینگی عنوان می كنند. امروز یك كارشناس اقتصاد مسكن در پاسخ به این سوال كه آیا رشد فعلی مسكن حباب است؟ اظهار داشت كه به هیچ عنوان قیمت ها حباب نیست بلكه نوعی اصلاح قیمت بر مبنای شرایط روز است.
سلمان خادم المله با اشاره به رشد نقدینگی ناشی از سودهای موهوم بانكی اظهار داشت: با ادامه ی این وضعیت به سمت ركود پیش می رویم. تا آن زمان همین وضعیت رشد قیمت ها ادامه پیدا می كند. البته این را نباید با حباب اشتباه گرفت بلكه نوعی هماهنگی با انتظارات تورمی است. كاری هم از دست دولت برنمی آید و دلار ۴۲۰۰ تومان هم بیشتر به یك شوخی خنده دار شبیه است. او هم چنین بیان كرد: هم اكنون كسانی كه منابعی در اختیار دارند به سمت كالاهایی می برند كه قابلیت هماهنگی با افزایش قیمت ها را داشته با شد؛ این آیتم ها عبارتند از ارز، سكه، مسكن و به تازگی بورس.
علت رشد اخیر بورس
بورس تهران به تازگی رشدهای بالایی را به ثبت رسانده است. طی سه روز معاملاتی اخیر، بورس تهران شاهد روند متفاوتی نسبت به هفته های گذشته است به صورتی كه نمادهایی كه مدت ها بود در قیمت خاصی نوسان می كردند، طی این سه روز رشد قابل توجهی را تجربه كردند. امروز شاخص كل بازده نقدی و قیمتی بورس اوراق بهادار تهران ۲۰۸۱ واحد رشد كرد و به رقم ۱۰۴ هزار و ۵۳۳ رسید.
در عین حال شاخص كل هم وزن با ۶۳ واحد رشد تا رقم ۱۷ هزار و ۳۵۰ بالا رفت. فردین آقابزرگی ـ كارشناس بازار سرمایه ـ می گوید، تصمیم دولت و بانك مركزی در خصوص انجام معاملات روی گواهی های ثبت سفارش برای معاملات ارزی و به وجود آمدن نرخ سوم ارز پس از نرخ ارز نیما و نرخ ارز آزاد، به افزایش قیمت دلار دامن زده و این مورد سبب رشد شاخص بازار سرمایه شده است.
"من_نمی خرم" می تواند به كاهش قیمت ها منجر شود؟
در ایام گذشته كمپین "من_نمی خرم" با هدف كاهش قیمت ها در شبكه های اجتماعی عنوان شد و برخی چهره های ورزشی از آن حمایت كردند. برای بررسی تاثیر این حركت در بازار طلا با رییس اتحادیه فروشندگان و سازندگان طلا و جواهر گفت وگو كردیم. ابراهیم محمدولی بیان كرد كه سیاست های دولت در بازار طلا و ارز نتیجه نداده و نوسانات موجود هم گواه آن است. به قول وی اگر به جای امنیتی كردن بازار ارز پاسخگوی تقاضای مردم بودیم و سیستم عرضه و تقاضا را بر مبنای نیاز، تنظیم می كردیم، امروز شاهد این وضعیت نبودیم؛ اما تولید كمپین برای نخریدن طلا هم نمی تواند بازار را كنترل كند، چراكه ناشی از عوامل دیگری است.
رنو می ماند؛ پژو شاید
بعد از خروج آمریكا از برجام، شركت رنو در ایام اخیر اعلام نموده كه در ایران می ماند حتی اگر مجبور شود فعالیت های خویش را به شدت كم كند. چند روز قبل پژو سیتروئن اعلام نموده بود كه احیانا ایران را ترك می كند. اما امروز رییس انجمن صنایع همگن قطعه سازی با بیان این كه موضع اخیر رنو در خصوص باقی ماندن در ایران علی رغم تحریم های آمریكا، تاثیرات مثبتی بر دیگر شركت ها دارد، اظهار نمود كه پژوسیتروئن هم به ادامه همكاری با ایران تمایل دارد و به دنبال راه های تحقق این مورد است.
چه كسانی غیرقانونی خودرو وارد كردند؟
این روزها كه بحث خودرو داغ است، حواشی آن هم داغ شده است؛ همچون پیگیری ها برای ثبت سفارش غیرقانونی ۵۰۰۰ دستگاه خودروی لوكس. رییس سازمان بازرسی كل كشور روز گذشته اظهار نمود كه "سایت وزارت صنعت، معدن و تجارت هك شده و حدود ۵۰۰۰ دستگاه خودروی لوكس به صورت غیرمجاز وارد شده است". در این شرایط این سوال مطرح است كه چرا هیچ اقدامی برای شناسایی متخلفان و برخورد با آنان صورت نمی گیرد؟ در جدیدترین رویداد در این زمینه هم ظهر امروز (دوشنبه) وزارت صنعت، معدن و تجارت در واكنش به اظهارات روز گذشته (یكشنبه) رییس سازمان بازرسی كل كشور، هك شدن سایت ثبت سفارش این وزارتخانه را تكذیب كرده و ضمن تایید تخلف در ورود ۶۴۸۱ خودرو به گمركات كشور، از پیگیری برای برخورد قانونی با متخلفان اطلاع داده است. متن این گزارش به همراه اطلاعیه وزارت صنعت، معدن و تجارت در این رابطه را در این لینك بخوانید.1397/03/29
15:03:42
5.0 / 5
5128
تگهای خبر: دستگاه , سایت , سرمایه
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۶ بعلاوه ۳
دیجیتالر
digitaler.ir - حقوق مادی و معنوی سایت دیجیتالر محفوظ است

دیجیتالر

معرفی محصولات دیجیتال و فناوری اطلاعات