معاون علمی و فناوری ریاست جمهوری:

رتبه ایران در تولید علمی از 34 به 16 ارتقا یافته است

رتبه ایران در تولید علمی از 34 به 16 ارتقا یافته است دیجیتالر: تهران - معاون علمی و فناوری ریاست جمهوری، روز پنجشنبه در دومین همایش همكاری های بین المللی اقتصادی و فناوری ایران و اروپا در بروكسل گفت، در خلال دهه های 2005 و 2016 رتبه جهانی ایران در تولید علمی به طرز چشمگیری رشد كرده واز رده 34 به 16 ارتقا یافته است.


«سورنا ستاری» در این هایش كه از 31 خرداد تا اول تیرماه سال جاری با مبحث همكاری های اقتصادی و فناوری، به همت موسسه مطالعاتی 'رَوَند' و با همكاری وزارت امور خارجه و معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری در بروكسل پایتخت بلژیك برگزار می شود، تصریح كرد، ایران درتولید علم رتبه اول آسیای غربی را دارد به طوریكه تعداد دانشجویان ما از 2 میلیون و 400هزار نفر به چهار میلیون و 800 هزار نفر افزایش یافته است.
وی اضافه كرد: این مسئله، ایران را از لحاظ تعداد مهندسان دانش آموخته در رده پنج كشور برتر قرار داده است. همینطور مشاركت ایران در توسعه فناوری های پیشرفته زیستی (بیو)، نانو، انرژی تجدید پذیر، علوم شناختی و سلول بنیادین، هم رشد بی نظیری داشته است.
وی با اشاره به اینكه ایران علاوه بر پیشرفت های چشمگیر در علوم و فناوری، اكنون در حال گذار به سمت نوآوری و دانش مبتنی بر اقتصاد است، اظهار داشت: ایران جمعیت بسیاری دارد كه عمدتاً تحصیل كرده اند و پتانسیل كارآفرینی بسیاری دارند.
معاون علمی و فناوری ریاست جمهوری نفوذ اینترنت و گوشیهای هوشمند در ایران را بسیار بالا دانست و اظهار داشت، 33 میلیون نفر (بین 20 و 40 ساله) از این فناوری ها استفاده می نمایند. نفوذ گوشی هوشمند در هر 100 نفر، 130 عدد است. 47 میلیون كاربر اینترنت در ایران وجود دارند. آنها تقریباً نیمی از كل كاربران اینترنت در خاورمیانه را تشكیل می دهند. چنین احتمالاتی این اطمینان را می دهند كه كشور ما در بین مكان های بالقوه برای گسترش و رونق استارتاپ، قرار دارد.
ستاری افزود، با تمركز بر صحنه استارتاپ در ایران، اصلاحاتی در سیستم نوآوری انجام شد به صورتی كه مدل اكوسیستم تجاری و استارتاپ های جدید، شكل گرفته ؛ امور مالی و سرمایه گذاری در اقتصاد مبتنی بر دانش، تسهیل و فرار مغزها معكوس شده است.
وی گفت، برای ترویج كارآفرینی در زمینه فناوری، بیش از سه هزارو 500 شركت مبتنی بر فناوری، طی 6 سال اخیر، شناسایی شد. این شركت ها هم اكنون سالانه 12 میلیارد دلار آمریكا، گردش سالیانه دارند و سبب تولید حدود 300 هزار شغل مستقیم جدید شده اند.
وی اظهار داشت، ایران در زمینه تولید داروهای بیولوژیك، رتبه اول را در خاورمیانه دارد و یكی از موفق ترین شركت های بیوتك (فناوری زیستی) با كارمندان جوان و ماهر (با میانگین سنی 33 سال و 86% از آن ها تحصیل كرده هستند) داروهای بیولوژیك را به بیش از 10 كشور، صادر می كند.
ستاری خاطرنشان كرد: ایران همینطور در سال قبل میلادی در زمره پنج كشور برتررتبه كارآفرینی جهانی قرار داشت.
وی افزود، ظهور استارتاپ های معتبر، فرصت های بسیاری برای همكاری بین المللی در اغلب بخش های مختلف، فراهم نموده كه سرمایه گذاری مشترك برای تولید داروهای گیاهی برای صدور به اروپا و بازارهای ثالث و همكاری به صورت عرضه كنندگانOEM برای برندهای معروف اروپایی در تجهیزات پزشكی، همچون این همكاری هاست.
معاون علمی و فناوری ریاست جمهوری گفت، برای ارتقای سرمایه انسانی ماهر و تحصیل كرده موردنیاز برای این موج نوآوری و كارآفرینی در كشور، از تأسیس 66 مركز خلاقیت در دانشگاه ها و نهادهای تحقیق منتخب، حمایت كردیم. آن ها به صورت منظم، رویدادهای كارآفرینی مختلفی برگزار می كنند و در برنامه های فشرده، میزبان خیلی از تیم های استارتاپ هستند.
ستاری گفت، در بین 39 پارك فناوری در ایران، پارك فناوری پردیس، یكی از بزرگ ترین بخش ها در غرب آسیا است كه میزبان بیش از 200 شركت است و بعضی از آن ها صادركنندگان محصولات فنی پیشرفته هستند.
وی تصریح كرد، علاوه بر منابع مالی دولت، منابع خصوصی بیش از پیش به شركت های مبتنی بر فناوری و استارتاپ های خلاق، اختصاص داده می شود. به صورتی كه در 2 سال اخیر، 13 صندوق سرمایه توسط اوراق بهادار و سازمان بورس ایران، تصویب شدند و چند سرمایه دیگرVC در انتظار تأیید هستند.
وی ادامه داد: هم اكنون، 32 صندوق سرمایه علوم و فناوری علاوه بر 22 شتاب دهنده خصوصی فعال در اكوسیستم نوآوری كشور، وجود دارند.
وی گفت، از لحاظ تسهیلات مالی نوآوری، بیش از 2هزارو 400 شركت برای تحقیق و توسعه فعالیت های مربوطه، در سال مالی گذشته از مالیات معاف شده و اعتبار بانكی دریافت نمودند.
ستاری بیان كرد، در سه سال اخیر، پلتفرمی برای همكاری با دانشمندان و كارآفرینان ایرانی كه در خارج كار می كنند، تأسیس كردیم. این پلتفرم، فارغ التحصیلان ایرانی مقطع دكترا از 100 دانشگاه برتر جهان، اعضای 200 دانشكده برتر و همینطور كارآفرینان و كارشناسانی كه در شركت های برجسته فناوری، كار می كنند را خطاب قرار می دهد.
وی اظهار داشت، این پلت فرم می تواند توسط یك رویه راحت و سریع برای یافتن ایده ها و كانال های همكاری، منجر به پیوند ارتباطی بین دانشمندان ایرانی در آمریكا، اروپا و استرالیا با تقریباً 60 دانشگاه ایرانی و مراكز تحقیق شود. بیش از چهارو 200متخصص و محقق ایرانی به شكلی از این پلت فرم برای بازدید از كشور، بهره برده اند و پروژه های همكاری با شركای ایرانی را شناسایی نمودند.
شبس*1613


1397/04/02
21:59:31
5.0 / 5
4989
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۳ بعلاوه ۳
دیجیتالر
digitaler.ir - حقوق مادی و معنوی سایت دیجیتالر محفوظ است

دیجیتالر

معرفی محصولات دیجیتال و فناوری اطلاعات