در پژوهشكده پپتید دانشگاه خواجه نصیر انجام شد؛

سنتز بیش از 12 قلم ماده دارویی پپتیدی و انجام 3طرح كلان ملی

سنتز بیش از 12 قلم ماده دارویی پپتیدی و انجام 3طرح كلان ملی دیجیتالر: تهران- رئیس و موسس پژوهشكده شیمی پپتید دانشگاه خواجه نصیر از سنتز بیش از 12 قلم ماده مؤثره دارویی پپتیدی، انجام 3 طرح كلان ملی و كسب دانش فنی تهیه برخی مواد مؤثره دارویی در این پژوهشكده اطلاع داد.


دكتر سعید بلالائی در مورد فعالیت های این پژوهشكده روز یكشنبه به خبرنگار علمی ایرنا توضیح داد: این پژوهشكده سال 1385 تاسیس شد و فعالیت اصلی آن تحقیق در مورد سنتز پپتیدهای دارویی است.
وی در مورد پپتیدها اظهار داشت: این مواد كه داروهای طبیعی قرن بیست و یكم نام گرفته اند، اجزای كوچك تر پروتئین ها می باشند و اجزای سازنده آنها اسیدهای آمینه هستند.
عضو هیات علمی دانشكده شیمی دانشگاه خواجه نصیر ادامه داد: پپتیدها آثار سوء داروهای سنتزی شیمیایی را ندارند و در بدن هم انتخابی تر عمل می كنند، اكنون برای درمان بیماری هایی نظیر انواع سرطان، دیابت، فشار خون استفاده می شوند. امروزه بیش از 60 نوع دارو بر پایه پپتید در بازار دارویی عرضه شده است و بیش از 240 تركیب پپتیدی در حال گذراندن فاز كلینیكی هستند و در آینده نزدیك تعدادی از آنها در بازار جهانی دارو عرضه خواهند شد.

***تهیه مواد موثره دارویی رسالت اصلی پژوهشكده
وی رسالت اصلی این پژوهشكده را در دو بخش شامل عرضه دانش فنی تهیه مواد مؤثره دارویی داروهای پپتیدی و سایر مواد مؤثره دارویی مورد نیاز كشور و تربیت نیروهای متخصص در این حوزه دانست و اظهار داشت: طی سال های گذشته موفق به دستیابی به دانش فنی سنتز 12 قلم مواد مؤثره دارویی داروهای پپتیدی شده ایم و تعدادی از دانشجویان كارشناسی ارشد و دكتری رساله های تحقیقاتی خویش را در این حوزه گذرانده اند.
مدیر گروه شیمی دارویی دانشكده شیمی این دانشگاه تصریح كرد: پژوهشكده شیمی پپتید نخستین مركز دانشگاهی است كه به صورت متمركز در این حوزه فعالیت می كند و با سایر دانشگاه ها و مراكز پژوهشی كه به تركیبات پپتیدی نیاز دارند، همكاری دارد.
بلالائی در مورد دستاوردهای این پژوهشكده اضافه كرد: طرح تدوین دانش فنی تولید نیمه صنعتی پپتید فرتیرلین استات مورد استفاده در كنترل باروری دام از سوی وزارت علوم، تحقیقات و فناوری بعنوان طرح برگزیده انتخاب گردید. این تركیب پپتیدی جهت باروری دام، اولین بار توسط شركت دارویی فایزر/ Pfizer (بزرگ ترین شركت دارویی آمریكا) ارائه شد. این ماده مؤثره وارداتی بوده و دانش فنی سنتز آن با حمایت وزارت صنعت، معدن و تجارت به نتیجه رسید و نیاز داخل كشور قابل تامین خواهد بود.
رئیس پژوهشكده پپتید دانشگاه خواجه نصیر اظهار داشت: علاوه بر سنتز بیش از 12 قلم ماده مؤثره دارویی پپتیدی، 3 طرح كلان ملی با موفقیت در پژوهشكده انجام شد و دانش فنی تهیه برخی مواد مؤثره دارویی مورد نیاز به شركت های تولید كننده نهایی دارویی منتقل شده است.


***ضرورت تشكیل زیرساختی برای اعلام نیاز صنایع به دانشگاهیان
بلالائی در پاسخ به سوالی در مورد موانع پیش روی دانشگاهیان برای تبدیل ایده ها به فناوری توضیح داد: دانشگاهیان باید برای جلب اعتماد صنایع بیشترین تلاش خویش را به كار گیرند. از سوی دیگر برای به ثمر رسیدن فعالیت های تحقیقاتی با عنایت به نیاز كشور و استفاده از پتانسیل موجود در كشور فراهم كردن زیرساخت مناسب، ضروری می باشد.
«همكاری مؤثر بین محققان دانشگاهی و صنایع دارویی و اعلام نیازهای تحقیقاتی از سوی صنایع، ضروری می باشد. در این صورت محققان دانشگاهی با تمركز در به ثمر رساندن سنتز و دانش فنی مربوطه فعالیت می نمایند و سایر مراحل برای تولید محصول نهایی با عنایت به زیرساخت موجود در صنایع دارویی امكان پذیر خواهد بود و بدین سان محقق درگیر مسائل پیچیده اداری و مواردی كه از آنها اطلاع كافی ندارد، نخواهد شد.»
این محقق حوزه شیمی ادامه داد: زیرساخت هایی؛ نظیر تجهیزات مورد نیاز تولید صنعتی، اتاق تمیز، ملاحظات سازمان غذا و دارو نیازمند صرف هزینه زیادی است كه در بسیاری موارد از عهده محقق دانشگاهی خارج است و حتی حمایت نهادهایی نظیر صندق نوآوری و شكوفایی و دریافت وام مفید نخواهد بود و همین امر سبب می گردد محقق به جای تمركز بر فعالیت اصلی پژوهشی، روی مواردی متمركز شود كه متاسفانه باعث اتلاف انرژی و دور شدن از مسیر اصلی است.
عضو هیات علمی دانشگاه خواجه نصیر طوسی اضافه كرد: با فراهم كردن زیرساخت مناسب و برنامه ریزی درست باید امكان به ثمر رسیدن فعالیت های پژوهشی هدفمند مورد نیاز كشور فراهم گردد تا از این طریق ضمن استفاده از پتانسیل محققان داخل كشور با تمركز تهیه مواد دارویی مورد نیاز داخل كشور، ضمن كارآفرینی دانش آموختگان توانمند، مواد با ارزش افزوده بالا داخل كشور تهیه كردند.
وی خاطرنشان كرد: تجهیز پژوهشكده با امكانات دستگاهی مورد نیاز، حمایت برای ساخت یك ساختمان مستقل، ساخت اتاق های تمیز و دنبال آن جذب فارغ التحصیلان توانمند و ارتباط با شركت های دارویی، امكان تهیه مواد مؤثره دارویی مورد نیاز كشور فراهم خواهد شد و این مسیر ضمن جلوگیری از خروج ارز برای واردات داروهای نوین، ارزش افزوده بالایی را دارد.
علمی**9157**1440


1397/04/04
13:26:49
5.0 / 5
4616
تگهای خبر: ساخت , فناوری , محقق
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۷ بعلاوه ۳
دیجیتالر
digitaler.ir - حقوق مادی و معنوی سایت دیجیتالر محفوظ است

دیجیتالر

معرفی محصولات دیجیتال و فناوری اطلاعات