آیا ابرهای ایران را می دزدند

آیا ابرهای ایران را می دزدند دیجیتالر: تهران- كم آبی در ایران خیلی از كارشناسان را به واكاوی ریشه های آن سوق داده است؛ گروهی شرایط كنونی را محصول اقدام برخی دشمنان كشور با هدف بحران سازی های زیست محیطی می دانند و شماری معتقدند این شرایط نتیجه تغییرات اقلیمی و مدیریت نادرست منابع آبی است.


به گزارش روز سه شنبه خبرنگار علمی ایرنا، به واقع كارشناسان عوامل گوناگونی از مدیریت نادرست منابع آبی گرفته تا دخالت برخی كشورها در وضعیت ابرها و بارش های ایران را مطرح می سازند.
تغییرات اقلیمی عمدی به شیوه هایی چون ابردزدی و برف دزدی از سوی برخی كشورها و دولت های متخاصم با ایران، یكی از عواملی است كه عده ای آن را عامل كاهش بارش ها در ایران عنوان می كنند. این در شرایطی است كه گروهی از كارشناسان و مسئولان وجود چنین عاملی را به صورت كلی رد و عنوان می كنند كه نابارورسازی ابرها از جانب سایر كشورها با هدف تولید خشكسالی در ایران، پایه و اساس علمی ندارد. به باور این گروه، خشكسالی و كم آبی های اخیر نتیجه تغییر اقلیم بوده كه تنها مختص ایران نیست و آب و هوای همه كشورهای جهان را مورد تاثیر قرار داده است.
سردار غلامرضا جلالی رئیس سازمان پدافند غیرعامل كشور به تازگی بیان كرد: تغییرات اقلیمی در ایران مشكوك به دخالت خارجی هاست. تیم های مشتركی از اسرائیل و یكی از كشورهای همسایه، ابرهای در حال ورود به ایران را غیربارور می كنند؛ علاوه بر این ما با بحث ابردزدی و برف دزدی هم مواجه هستیم.
اما احد وظیفه مدیر كل پیش بینی و اخطار سریع سازمان هواشناسی در واكنش به این اظهارات، اظهار داشت كه برپایه اطلاعات هواشناسی امكان اینكه كشوری برف یا ابر بدزد، وجود ندارد.
عیسی كلانتری رئیس سازمان حفاظت محیط زیست هم در گفتگو با یك رسانه، اظهارنظر درباره ماجرای دزدیده شدن ابرهای ایران را جزو حوزه تخصصی سازمان هواشناسی دانست و خاطرنشان كرد كه صرفا این سازمان صلاحیت فنی اظهارنظر در این باره را دارد. كلانتری اما درباره تغییر اقلیم به صراحت می گوید كه این پدیده یك واقعیت است و باید برای كاستن از تبعات منفی اش برنامه داشته باشیم.

** می توان باران و برف دزدید اما...
در میان خیلی از نظرات موافق و مخالف این موضوع، شماری از جغرافیدانان و كارشناسان منابع طبیعی وجود برخی راه ها برای دستكاری در ابرهای آسمان كشورها یا به اصلاح آب دزدی و برف دزدی را تایید می كنند.
در این باره «علی درویشی» كارشناس منابع طبیعی و عضو هیات علمی دانشگاه در گفت وگو با خبرنگار علمی ایرنا، وجود چهار یا پنج راهكار برای دستكاری در وضعیت بارش در دیگر مناطق را تصدیق كرد.
درویشی در عین حال انجام اقدامات از جانب سایر كشورها ضد ایران و دستكاری های آب وهوایی را نه رد و نه تكذیب نمود و ادامه داد: به هر حال دستكاری و كنترل بارش ها نشدنی نیست و راه هایی برای آن وجود دارد.
در همین حال، پرویز كردوانی جغرافیدان و كویرشناس هم با تایید عملی بودن نابارور كردن ابرها، بر این باور است: این كار اصول دارد اینگونه نیست كه ابرها را صدها كیلومتر خارج از كشور ما بارور كنند و ابر تخلیه شده را برای ما بفرستند. باید این عمل در منطقه ای صورت گیرد كه سیستم باروری ابر وجود داشته باشد.
به گفته وی، تخلیه ابرها از باران با تزریق یدید نقره به ابرها انجام می گردد كه بسیار گران قیمت است و این اتفاق در شرایط خاص دمایی، سرعت ویژه باد و غیره رخ می دهد.
كردوانی می گوید: امكان تغییر در آب و هوای هیچ كشوری وجود ندارد، اگر تمام این شرایط در كنار هم با عنایت به فاصله دشمنان با خاك كشور ما فراهم باشد شاید یك دفعه امكان انجام تخلیه ابرها از باران وجود داشته باشد كه آن یك دفعه هم هیچ تأثیری بر بارندگی های سالانه و شرایط عادی جو نخواهد داشت.

** دزدی ابر و برف مبنای علمی ندارد
عباس رنجبر سعادت آبادی رئیس پژوهشكده هواشناسی در رد اقدامی به نام ابردزدی یا آب دزدی از ابرهای ایران عنوان نمود كه طرح چنین مباحثی پایه و اساس علمی ندارد.
وی در گفت وگو با خبرنگار علمی ایرنا، به برخی اقدامات این پژوهشكده اشاره نمود و اظهار داشت: یكی از گروه های پژوهشی كه در رابطه با تعدیل وضع هوا است، مجموعه اقداماتی در قالب پروژه ها بارورسازی، مه زدایی و تگرگ زدایی با هدف تعدیل شرایط آب و هوایی در مناطقی چون فرودگاه ها یا زمین های كشاورزی است. تجربه و مقاله های گوناگونی هم چنین اقدامات و اثرات آن را تایید می كنند اما در سال های اخیر برخی موضوعاتی مطرح می شوند كه بیشتر شبیه به شایعه بوده كه نه فیزیك و نه هیچ منبع علمی موثق و متخصصی آن را تایید نمی كند.
رنجبر با تاكید بر این كه اظهار نظر افراد غیرعلمی در چنین مقوله هایی مردم و مسئولان دلسوز را از مسائل اصلی دور خواهد كرد، عنوان كرد: اظهارنظرها در باره ابردزدی آن هم در سطع وسیع برای یك كشور یا یك منطقه حقیقت ندارد چون كه حتی آمریكا و مناطق تحت اشغال رژیم صهیونیستی هم اسیر پدیده ای به نام خشكسالی هستند.
رئیس پژوهشكده هواشناسی خاطرنشان كرد: مسائلی مانند ابردزدی، وقوع طوفان های شدید یا دستكاری در اقلیم، دارای مبنای علمی نبوده و هیچ متخصص هواشناسی، فیزیك یا مرجع هواشناسی چنین موضوعاتی را به رسمیت نمی شناسد.
وی همینطور با رد ارتباط میان طوفان های اخیر تهران با دستكاری در اقلیم اضافه كرد: طوفان، سیل، برف یا خشكسالی هایی كه به تازگی در ایران به وقوع پیوسته است كاملا به صورت طبیعی رخ داده و خیلی از آن ها پیش بینی شده بودند.

** دستكاری در ابرها؛ غیرمنطقی و نیازمند صرف هزینه های هنگفت
بهلول علیجانی بنیان گذار اقلیم شناسی سینوپتیك هم با نظریه سازمان هواشناسی موافق و اعتقاد دارد كه اقدامی مانند ابردزدی یا دستكاری در ابرهای بارشی سایر كشورها در صورتیكه امكان پذیر باشد، نیاز به صرف هزینه های هنگفت، تخصص و فناوری های ویژه ای است كه هیچ یك از كشورهای حاضر در راه دریای مدیترانه تا ایران، چنین امكاناتی را در دسترس ندارند.
این اقلیم شناس در گفتگو با ایرنا، با اشاره به اینكه شاید یكی از كشورهای همسایه ایران بتواند با شیوه بارورسازی از ابری پیش از ورود به آسمان ایران، بهره برداری بارشی كند و آن ابر پیش از ورود به ایران به ابر غیربارشی تبدیل گردد، خاطرنشان كرد: چنین اقدام احتمالی هم حتی نیاز به شرایط ویژه دارد. ابرها باید حداقل رطوبتی برای بارش داشته باشند و از سویی كشورهای اطراف ایران از موقعیت انجام چنین اقدامی برخوردار نیستند.
وی به شرایط لازم برای بارش زا شدن ابرها اشاره نمود و اظهار داشت: برای بارش باران به دو عامل صعود و هوای مربوط نیاز داریم. هوای مرطوب در ارتفاعات بالای اتمسفر سرد می گردد و بعد از افزایش بخار آب موجود در هوا بیش از ظرفیت خود، تبدیل به آب شده و در صورت هسته تراكم یعنی گرد وغبار (هواویز) به شكل بارش بر زمین می آید.
علیجانی می گوید كه بارورسازی ابرها هم به همین شیوه صورت می گیرد با عنایت به اینكه اضافه كردن هواویز یا هسته های تراكم تنها در ابرهای دارای شرایط ویژه باروری امكان پذیر خواهد بود.
به گفته این عضو هیأت علمی دانشگاه خوارزمی، اینكه بخواهیم ابری را از حالت بارشی خارج سازیم، باید خود ابر را با گرم كردن بیش از حد در ارتفاع بالا از بین ببریم تا قطرات آب ناپدید و تبخیر شوند كه این اقدام نیازمند صرف هزینه های بسیاری زیاد است.
علیجانی همینطور تصریح كرد: در راه كشور ما هیچ كشوری وجود ندارد كه بودجه، تخصص و فناوری لازم دارد كه به صورت تقریبی كاری غیر عملی در شرایط كنونی است.
وی در انتها خاطرنشان كرد: نمی توان گفت اقداماتی از این دست غیرقابل انجام است اما نباید از هزینه های آن هم غافل شد. باید دید كه آیا صرف پول های كلان به جهت اینكه جلوی بارش ابری گرفته شود منطقی و به صرفه است؟ آیا فناوری بشر تا این اندازه پیشرفت كرده است كه به سادگی قادر به انجام چنین اقدامی باشد؟

**مدیریت منابع آبی، یك لزوم برای رفع كم آبی
رئیس پژوهشكده هواشناسی در بخشی از اظهاراتش سفارش كرد كه برای حل مشكلات و مقابله با چالش های محیط زیستی همچون در زمینه آب، مدیریت مناسب منابع آبی صورت بگیرد.
رنجبر تصریح كرد: پدیده تغییر اقلیم كه طوفان های ناگهانی، بارش های سنگین یا دوره های خشكسالی بلندمدت از خصوصیت های آن است تنها به ایران اختصاص ندارد بلكه در همه جای جهان در حال وقوع است. تنها باید در مدیریت كلان به این موضوعات پرداخته و مدیریت شود.
علمی**9283**2017


1397/04/12
21:40:02
5.0 / 5
4509
تگهای خبر: فناوری
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۷ بعلاوه ۴
دیجیتالر
digitaler.ir - حقوق مادی و معنوی سایت دیجیتالر محفوظ است

دیجیتالر

معرفی محصولات دیجیتال و فناوری اطلاعات