شركت های دانش بنیان نهال نوپای چشم انتظار حمایت

شركت های دانش بنیان نهال نوپای چشم انتظار حمایت دیجیتالر: اراك - توسعه تكنولوژی های جدید امكان زمینه تولید كسب و كارهای جدیدی تحت عنوان شركت های دانش بنیان را فراهم نموده كه در صورت نگاه و حمایت ویژه مسئولان می توانند نقش موثری در تولید اشتغال، توسعه صنعت و اقتصاد كشور داشته باشند.


به گزارش دیجیتالر به نقل از ایرنا، كانون های دانش بنیان شركت یا مؤسسه های خصوصی یا تعاونی است كه به منظور هم افزایی علم و ثروت، توسعه اقتصاد دانش محور، تحقق اهداف علمی و اقتصادی (شامل گسترش و كاربرد اختراع و نوآوری) و تجاری سازی نتایج تحقیق و توسعه (شامل طراحی و تولید كالا و خدمات) در حوزه فناوری های برتر و با ارزش افزوده فراوان بخصوص در تولید نرم افزارهای مربوط تشكیل می گردد.
شركت های دانش بنیان به منظور استفاده هرچه بیشتر از ظرفیت ها و توانایی های موجود در دانشگاه ها و موسسات پژوهشی مورد تایید وزارت علوم، تحقیقات و فناوری و اعضای هیات علمی آن ها و تحقق اهداف برنامه چهارم توسعه اقتصادی، اجتماعی و فرهنگی كشور (بند الف ماده 48 و ماده 51 قانون برنامه چهارم) تولید شدند كه از یك تا 100 درصد سهام آن ها متعلق به یك دانشگاه یا واحد پژوهشی و یا از 51 تا 100 درصد آن متعلق به اعضای هیات علمی دانشگاه ها یا واحدهای پژوهشی است و اگر سهم دانشگاه از آن زیر 50 درصد این شركت خصوصی و در غیر این صورت دولتی به حساب می آید.
پارك علم و فناوری نهادی موثر در توسعه دانش روز، اقتصاد مبتنی بر فناوری و ایده و اشتغالزایی تخصصی است و بعنوان محیط مناسب برای استقرار شركت های فناور كوچك و متوسط، واحدهای تحقیق و توسعه صنایع و مؤسسات پژوهشی به حساب می آید كه در تعامل سازنده با یكدیگر و دانشگاه ها به فعالیت های فناوری اشتغال دارند.
مهم ترین فعالیت های پارك های علم و فناوری شامل بازارسنجی، ایده پردازی، پژوهش علمی، طراحی مهندسی، نمونه سازی، طراحی صنعتی، استانداردسازی، تدوین دانش فنی، ثبت مالكیت فكری، تجاری سازی، فروش و پشتیبانی های بعدی برای تحقق محصولات فناوری در عرصه تولید صنعتی و همینطور عرضه سایر خدمات تخصصی است.
پارك های علم و فناوری دهه دوم حیات خویش را در ایران می گذرانند و این مراكز راهبر و تصمیم ساز با الهام از الگوی كشورهای پیشرفته می كوشند كه رویه علمی دانشگاه ها را با اقتصاد دانش بنیان پیوند دهند و فصلی نو از فعالیت های نوین در عرصه كسب و كاررا دراندازند كه پیامد آن اشتغال پایدار و تولید ثروت باشد.
بر اساس آمار رسمی دولت 23 هزار و 700 شركت دانش بنیان در كشور فعالیت دارد كه گردش مالی آن ها بیش از 500 هزار میلیارد ریال است.
شركت های دانش بنیان كشور توانسته اند 300 هزار شغل مستقیم در كشور تولید كنند و سهم كارافرینی ایده محور در آینده اقتصاد كشور رو به افزایش است.
راهبردهای دولت تدبیر و امید در تولید زیست بوم هدفمند برای شركت های دانش بنیان و حمایت های موثر از سرمایه گذاری خطرپذیر در كنار عرضه تسهیلات ارزان قیمت ذی قیمت است و باید این حوزه روز به روز قدرتمند حركت نماید.
فعالان اقتصاد مبتنی بر فناوری در استان مركزی مسائل و مشكلات مهمی دارند كه رسیدگی به آن نیازمند درایت ویژه مسئولان و از همه مهم تر معرفی ظرفیت های شركت های دانش بنیان است.
رئیس پارك علم و فناوری استان مركزی معتقد است: شركت های دانش بنیان در كشور حلقه واسط بین ایده و فناوری هستند و مسئولان عالی رتبه نظام و دولت بارها بر رشد و شكوفایی آن ها تاكید كرده اند و ارزش گذاری بر این حوزه مهم در سیاست های دولت تدبیر و امید نمایان است.
«محمد رفیعی» اضافه كرد: بزرگترین ضعف و مشكل پارك و علم و فناوری استان مركزی این است كه اقشار مختلف مردم و خیلی از نهادها و دستگاه های دولتی با فعالیت های این بخش آشنایی كافی را ندارند و گفتمان اثربخش در جهت تسهیل ایده تا عمل در اقتصاد فناور استان به خوبی جانیفتاده است.
وی افزود: پارك علم و فناوری بعنوان یكی از سرفصل های اصلی كارآفرینی، مقابله با بیكاری و تولید اشتغال پایدار بر مبنای علوم و فنون روز دنیا همچنان در جامعه ناشناخته است و نهادهای فرهنگی باید در جهت تشریح فعالیت های این مجموعه علمی و كارآفرین، حمایت لازم را داشته باشند.
رئیس پارك علم و فناوری استان مركزی تصریح كرد: 182 واحد فناور در استان مركزی فعالیت می نمایند كه 48 واحد آن ها شركت دانش بنیان به حساب می آید و در بخش های مختلف صنایع شیمیایی، پتروشیمی، پالایشگاه، تاسیسات سرچاهی، صنایع ریلی، صنایع فلزی، ساخت ماشین آلات صنعتی، تجهیزات، مواد صنعتی، صنایع دفاعی، شبیه سازی و بایو، بایوتكنولوژی، نانو تكنولوژی و كشاورزی مدرن فعالیت می نمایند.
وی با اشاره به اینكه بقیه واحدهای فناور در مرحله رشد قرار دارند، بیان كرد: شركت های پارك علم و فناوری استان مركزی سال قبل بیش از 2 میلیون 500 هزار دلار صادرات داشتند كه این نشان از ظرفیت بالای این بخش دارد و در صورت حمایت همه جانبه می توان پارك علم و فناوری را بعنوان یكی از محورهای صادراتی استان معرفی نمود.
رفیعی افزود: میزان ظرفیت فناور استان مركزی در همه بخش های صنعتی، كشاورزی و خدماتی به صورت كارشناسی شناسایی شده و بیشتر نیروها و انرژی های پارك علم فناوری استان در بخش هایی كه ظرفیت توسعه وجود دارد منعكس شده است.
وی با اشاره به اینكه پارك های علم و فناوری در سه نسل تعریف می شود، بیان كرد: پارك های علم و فناوری در نسل یك تنها مكان فیزیكی در اختیار واحد تولیدی قرار می دادند و در نسل دوم بعنوان موتور محرك و فعال كننده واحدها نقش آفرینی می كردند اما پارك های علم و فناری نسل سوم با هدف شبكه سازی فعالیت می نمایند و تشكیلات پارك دراستان مركزی در آستانه ورود به نسل سوم است.
رئیس پارك علم و فناوری استان مركزی اضافه كرد: با وجود ظرفیت های ارزشمندی كه در پارك علم و فناوری استان مركزی وجود دارد، بازارسازی و بازاریابی تولیدات همچنان بعنوان یك مشكل اساسی خودنمایی می كند كه پارك علم فناوری استان برنامه های مدونی را برای اصلاح این نقیصه تدوین كرده است.
وی بیان كرد: محصول محوری، مشكل محوری و نیازسنجی صنایع مختلف استان برای حل مشكل بازار محصولات مهمترین برنامه پارك علم و فناوری استان در جهت حل مشكل بازار تولیدات است كه تا كنون موفقیت هایی هم در این بخش بدست آمده است.
رفیعی اظهار داشت: فضای كسب و كار در استان مركزی همچنان ناشناخته است و حمایت همه جانبه از بسیاری افراد كه در بخش های مختلف ایده پردازی می كنند نمی گردد به صورتی كه چندین نفر از فعالان این عرصه به علت نبود فضای كسب و كار به استان های همجوار مهاجرت كرده اند.
وی اضافه كرد: كمبود نقدینگی شركت های مستقر در پارك علم و فناوری استان به خصوص شركت هایی كه در بخش صنعت و اقتصاد فعالیت می نمایند از مشكلات فعالان این بخش است كه برای عبور از آن نیاز است كه نگاه مسئولان به این بخش متحول شود.
رئیس پارك علم و فناوری استان مركزی توضیح داد: نبود استانداردهای ملی در بعضی از صنایع هم یكی دیگر از مشكلات این بخش است به صورتی كه تولیدكنندگان، خود مبادرت به استاندارد سازی می كنند و این در شرایطی است كه جهان چنین موضوعی را حل كرده است.
وی عنوان كرد: شركت های دانش بنیان پارك علم و فناوری این استان همینطور از چالش های مالیاتی رنج می برند كه در این راستا نشست های مختلفی با مسئولان مربوطه برای اصلاح این مهم برگزار شده اما نتیجه مطلوبی به دنبال نداشته است.
مدیرعامل شركت دانش بنیان شبیه ساز مدار هوشمند استان مركزی هم اظهار داشت: حوزه فناوری در استان مركزی فعالیت جزیره ای و ناقصی دارد و در پاره ای موارد سازمان ها به شركت های دانش بنیان و مجموعه پارك علم و فناوری نگاه لوكس و غیرضروری دارند در حالیكه چرخش اقتصادی كشور باید به سرعت به این سمت باشد.
«زهرا رجبی» اضافه كرد: ظرفیت های مطلوبی در شركت های دانش بنیان استان مركزی وجود دارد كه در صورت معرفی و تشریح فعالیت ها می تواند ترمیم گر خیلی از چالش های اقتصادی و حل معضل بیكاری باشد اما در این خصوص همگرایی و معرفی فعالیت های این بخش امری ضروری می باشد.
وی افزود: پارك علم و فناوری استان حمایت های موثری در بخش عرضه تسهیلات از شركت های دانش بنیان دارد اما، تعداد قابل توجهی از این شركت ها به خصوص فعالان بخش خدمات نیازمند دریافت تسهیلات نیستند و باید تصمیماتی اتخاذ شود كه تسهیلات به جای عرضه به شركت ها به دستگاه ها و افرادی كه به خدمات این شركت ها نیاز دارند پرداخت گردد.
مدیرعامل شركت شبیه ساز مدار هوشمند استان مركزی بیان كرد: پرداخت تسهیلات به شركت های دانش بنیان امكان دارد در بعضی از موارد به مشكلات آن ها اضافه كند ازاین رو عرضه این نوع تسهیلات به شركت ها و دستگاه های بهره بردار می تواند ضمن تقویت سرمایه در گردش، امید و انگیزه را برای فعالیت گسترده تر و حتی جذب نیروی كار بیشتر فراهم آورد.
وی اظهار داشت: بخش عمده ای از متقاضیان شركت های خدماتی را دستگاه های دولتی تشكیل می دهند و تصفیه حساب با این دستگاه ها به علت رویه كاغذبازی و قوانین دست و پاگیر زمان گیر است كه می طلبد مسئولان ارشد استانی نسبت به این مسائل مهم چاره اندیشی كنند.
رجبی اضافه كرد: برپایه قانون شركت های دانش بنیان به مدت 15 سال معاف از مالیات هستند اما، این شركت ها هرسال برای اثبات این قانون باید مدت زیادی به اداره كل امور مالیاتی آمد و رفت داشته باشند.
وی افزود: قوانین دست و پاگیر تامین اجتماعی هم از دیگر مشكلات شركت های دانش بنیان است و در صورت غفلت مدیرعامل و مسئولان شركت نسبت به سهم گذاری حق بیمه حقوق شركت ضایع می گردد.
مدیرعامل شركت شبیه ساز مدار هوشمند استان مركزی توضیح داد: بازارسازی و بازار یابی بزرگترین مشكل شركت های خدماتی و فنی مهندسی است كه این مهم هم تنها با حمایت سازمان های دولتی حل می گردد.
وی اظهار داشت: شركت های دانش بنیان باید بر مبنای دانش روز پا بگیرند و ایده پردازی ها هم نوآورانه و به دور از كپی كاری باشد چون كه ایده های مشابه نه تنها در دراز مدت بازار خویش را از دست می دهند بلكه بازار ایده های دیگر را هم به مخاطره می اندازند.
رجبی كه فعالیت خویش را از سال 1388 و با سرمایه شخصی خود به میزان پنج میلیون ریال شروع كرده است در توضیح فعالیت خود بیان كرد: این شركت در بخش مدیریت و بهینه سازی مصرف انرژی و طراحی و اجرای ساختمان های هوشمند فعالیت می كند و تابحال با دستگاه هایی همچون جمعیت هلال احمر، سازمان جهاد كشاورزی، اداره كل دامپزشكی استان مركزی، دانشگاه اراك، دانشگاه صنعتی اراك، شركت توزیع برق و شركت برق باختر و صنایعی همچون لجورهیدرولیك، گام و پارس آلومینیوم همكاری داشته است.
وی افزود: هفت نفر در شركت فنی و مهندسی شبیه ساز مدار هوشمند استان مركزی فعالیت می نمایند و در صورت حمایت دستگاه های دولتی می توان زمینه فعالیت بیش از 30 نفر را در این شركت فراهم نمود.
مدیرعامل شركت شبیه ساز مدار هوشمند استان مركزی تصریح كرد: زیرساخت های تولیدی، صنعتی و خدماتی را می توان با پشتیبانی از شركت های دانش بنیان متحول كرد كه این مهم نیازمند نگاه ویژه مسئولان است.
مدیرعامل شركت صنایع رایان الكترومكانیك آركا پارك علم و فناوری استان مركزی هم اظهار داشت: نبود ثبات اقتصادی علاوه بر مشكلاتی كه در حین فعالیت شركت های نوپای دانش بنیان به وجود می آورد برنامه ریزی آن ها را در تولید یك محصول خاص به مخاطره می اندازد.
«ناصر میقان»، جلوگیری از قاچاق كالا و واردات كالاهای مشابه داخلی را از دیگر خواسته های شركت های دانش بنیان عنوان نمود و اظهار داشت: با عنایت به اینكه عمده این شركت ها با سرمایه اندك فعالیت خویش را شروع كرده اند، كالای خارجی اجازه ورود تولیدات این شركت ها را به بازار نمی دهد كه بخش دولتی باید با عزمی جدی و نگاهی حمایتی از تولید نسبت به این معضل بزرگ چاره اندیشی كند.
وی یادآوری كرد: نبود نقدینگی كافی در شركت های صنعتی و قوانین سختگیرانه بانك ها در عرضه تسهیلات از دیگر مشكلات شركت های دانش بنیان است كه انتظار می رود مسئولان نسبت به حل آن بیش از پیش تلاش كنند.
مدیرعامل شركت صنایع رایان الكترومكانیك آركا پارك علم و فناوری استان مركزی در مورد فعالیت این شركت اظهار داشت: فعالیت این شركت از سال 1395 در زمینه ساخت شبیه سازی های متحرك، آموزشی ادوات راه سازی و ماشین آلات سنگین، طراحی و ساخت شبیه سازی های آموزشی پرواز، شبیه سازی های متحرك و تفریحی موتور و ماشین های مسابقه ای فعالیت می كند و 15 نفر در این شركت اشتغال دارند.
مدیرعامل شركت زیست فناوران ساناآزما از شركت های دانش بنیان استان مركزی هم اظهار داشت: واردات مهمترین مشكل شركت های دانش بنیان است كه در صورت بی توجهی مسئولان این مجموعه را به تعطیلی می كشاند.
سید «داود حسینی» اضافه كرد: شركت های دانش بنیان به واسطه برخورداری از فناوری روز دنیا در صورت حمایت مسئولان به خصوص در مقابله با قاچاق و واردات كالا توان كمك به جهش اقتصادی كشور را دارند.
وی روند فرآیند دریافت مجوزها را هم از دیگر مشكلات شركت های دانش بنیان عنوان نمود و اظهار داشت: این مشكل باید از معاونت علمی و فناوری رئیس جمهوری حل شود و می توان با تشكیل یك كارگروه تخصصی این مسئله مهم را ساماندهی كرد.
مدیرعامل شركت زیست فناوران ساناآزما از شركت های دانش بنیان استان مركزی اضافه كرد: فعالیت این شركت با هدف ساخت انواع كیت های تشخیصی و تست های سریع در زمینه تشخیص بیماری های دام، طیور، شیلات و انسان در سال 1394 شروع شده و هم اكنون 6 نفر در این شركت مشغول به كار هستند.
معاون علمی و فناوری رئیس جمهوری هم در جریان بازدید مرداد ماه امسال از پارك علم فناوری استان مركزی اظهار داشت: سه هزار و 700 شركت دانش بنیان در نقاط مختلف كشور فعالیت می نمایند و هر روز به شمار این واحدها به خصوص در استان های بزرگ اضافه می گردد.
«سورنا ستاری» فزود: شركت های دانش بنیان سال قبل بیش از 600 هزار میلیارد ریال فروش محصولات داشتند كه این یك افتخار بزرگ در عرصه تولید كشور به حساب می آید.
وی افزود: اقتصاد كشور ایران همچنان بر پایه فروش نفت می باشد كه باید با تولید چرخش در حوزه تولید و كارآفرینی و تكیه بر ظرفیت های بومی از اقتصاد تك محصولی فاصله گرفت.
معاون علمی و فناوری رئیس جمهوری بیان كرد: با هزینه استخراج هر بشكه نفت چهار یا پنج دلار و به قیمت فروش 50 تا 60 دلاری نمی توان اقتصاد كشور را در راه پویایی قرار داد و باید بر پژوهش، فناوری و تبدیل ایده به عمل سرمایه گذاری كرد.
وی اضافه كرد: رشد اقتصادی با فروش نفت حاصل نمی گردد بلكه با توسعه شركت های دانش بنیان، كارآفرینی و سرمایه گذاری شخصی می توان شاخص های اقتصادی را در كشور فعال و زمینه اشتغال مولد را فراهم نمود.
ستاری تصریح كرد: مدیران و مسئولان دستگاه های اجرایی وظیفه دارند فضای كسب و كار را در نقاط مختلف استان فراهم نمایند تا جوانان بتوانند با خلاقیت های خود وارد عرصه شده و زمینه توسعه همه جانبه كشور را فراهم نمایند.
وی اظهار داشت: محیط كسب و كار باید با جذب سرمایه گذران داخلی و خارجی فراهم گردد و در این امر خطیر نباید از درآمد نفتی بهره برد چون كه اگر پول نفت در راه كارآفرینی جریان پیدا كند این فضا را در مدت زمانی كوتاهی به چالش می كشد.
معاون علمی و فناوری رئیس جمهوری افزود: گذار از تحریم ها و تهدید دشمنان نظام اسلامی تنها با تاكید بر داشته های داخلی بخصوص توسعه شركت های دانش بنیان محقق می گردد و مسئولان باید پشتیبانی از كارآفرینان را با فراهم كردن فضای كسب و كار سرلوحه امور قرار دهند.
وی بیان كرد: بیش از 33 میلیون جوان تحصیكرده و آموزش دیده 20 تا 40 سال در نقاط مختلف ایران اسلامی در انتظار حمایت مسئولان هستند كه این حمایت باید در تولید فضای كسب و كار و بهره گیری از استعدادها و خلاقیت های افراد باشد.
ستاری تصریح كرد: عاملی كه سبب می گردد اقتصاد دانش بنیان حركت نماید، اراده فردی و جمعی افراد و حمایت های سرمایه گذاران است كه مسئولان در شكل گیری این مهم نقش محوری دارند.
وی تصریح كرد: به كارگیری جوانان در دستگاه های دولتی و خصوصی بزرگترین خیانت به جامعه است چون كه پشت میز نشینی با پرورش خلاقیت سازگار نیست و روحیه كارآفرینی را سركوب می كند.
معاون علمی و فناوری رئیس جمهوری بیان كرد: تولید فضای كسب و كار برای جوانان در جهت جلوگیری از مهاجرت مهمترین بحث روز در بنیاد علمی نخبگان است كه این مهم باید در همه نقاط كشور برای حفظ جمعیت جوان بسط داده شود.
ستاری اضافه كرد: 47 میلیون اینترنت یوزر در كشور ایران وجود دارد كه بیش از نیمی از ظرفیت اینترنت یوزرهای خاورمیانه به حساب می آید و بزرگترین شركت های نانو تكنولوژی در منطقه خاورمیانه مربوط به ایران است، ازاین رو روند توسعه شركت های دانش بنیان و محیط های كسب و كار در كشور فراهم شده و می طلبد مسئولان نسبت به پشتیبانی از این كارآفرینان برنامه های مدون تدوین كنند.
وی اظهار داشت: در اقتصاد دانش بنیان منابع نفتی، گازی و معدنی ملاك فعالیت محسوب نمی گردد بلكه همه تلاش ها و اقدامات در جهت بالا بردن ارزش افزوده منابع و ذخایر زیرزمینی است.
معاون علمی و فناوری رئیس جمهوری تصریح كرد: ارزش افزوده در كشورهای صنعتی جهان در گذشته به تعداد دودكش ها و صنایع بزرگ بود اما در نگاه جدید ایده عامل ارزش افزوده است و سود سرشار با خود دارد.
استان مركزی با 2 هزار و 800 واحد تولیدی و صنعتی بعنوان دومین قطب صنایع مادر تخصصی و چهارمین كانون صنعت كشور مطرح است.
این استان یكی از مناطق دانشجو پذیر كشور است كه حدود 10 درصد از جمعیت یك میلیون و 414 هزار نفری آن را جامعه دانشگاهی شامل می گردد.
85 مركز آموزش عالی در استان مركزی فعال است كه 15 واحد معادل 17 و 65 صدم درصد از كل دانشگاه ها دولتی، 13 واحد معادل 15 و سه صدم درصد پیام نور، 22 واحد معادل 25 و 88 صدم درصد آزاد اسلامی، 24 واحد معادل 28 و 24 صدم درصد علمی- كاربردی و 11 واحد یك و 9صدم درصد دانشگاه های استان هم غیرانتفاعی هستند.
3017/6013/


1397/06/11
13:17:53
5.0 / 5
4660
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۲ بعلاوه ۱
دیجیتالر
digitaler.ir - حقوق مادی و معنوی سایت دیجیتالر محفوظ است

دیجیتالر

معرفی محصولات دیجیتال و فناوری اطلاعات