دبیر شورای عالی فضای مجازی:

نیازمند گفتمان و فهم مشترك در فضای مجازی هستیم

نیازمند گفتمان و فهم مشترك در فضای مجازی هستیم دیجیتالر: تهران - دبیر شورای عالی و رئیس مركز ملی فضای مجازی كشور اظهار داشت: برای این كه بتوانیم در راه صحیح حركت نماییم باید در حوزه قانون گذاری فضای مجازی به فهم مشترك برسیم كه متاسفانه در كشور گفتمان و فهم مشترك وجود نداشته و دچار واگرایی فهمی و معرفتی در حوزه فضای مجازی هستیم.


به گزارش روز چهارشنبه گروه علمی ایرنا از مركز ملی فضای مجازی كشور، دكتر سید ابوالحسن فیروزآبادی در نشست شورای مركزی سازمان نظام صنفی كشور اضافه كرد: در مجلس نیاز به نظارت و فعالیت بیشتری است و قوانین مهمی همچون كپی رایت و مالكیت معنوی هنوز در كشور مصوب نشده و فهم مشتركی در آن وجود ندارد و ما در این زمینه تسلیم قواعد خارجی هستیم كه اگر این مهم اصلاح نشود صنعت داخلی شكل نگرفته و رشد نخواهیم داشت.
وی اظهار داشت: سازمان نظام صنفی با پشتوانه اعضای خود می تواند در این حوزه تعیین استراتژی كند و یك نظام رصد داشته باشد كه در چه حوزه هایی نیاز است كه وارد شویم و با چالاكی و همگرایی می توان با همراهی دولت و ملت و بخش خصوصی مشكلات را رفع كرد.
فیروزآبادی با بیان این كه سازمان نظام صنفی می تواند اتاق فكر تشكیل دهد و مركز ملی فضای مجازی آمادگی دارد تا یكی از اعضای آن باشد، اضافه كرد: ما فاقد مدل اقتصادی مناسب هستیم و در حوزه تعرفه گذاری یك مدل ناقض در كشور وجود دارد در حوزه هایی همچون خرید و فروش محتوا هنوز مدل اقتصادی نداریم و اندازه بازار حوزه فضای مجازی یك چهارم ظرفیت آن است كه باید اصلاح گردد.
وی اظهار داشت: دنیا از هاستینگ فیزیكال عبور كرده و از خدمات ابری به سمت وب مبتنی بر بلاك چین حركت می كند كه این مقدمه ای بر حذف حكومت ها بوده و از مسائل مهم آینده است و ما نمی توانیم نسبت به آن بی تفاوت باشیم.
دبیر شورای عالی فضای مجازی كشور تصریح كرد: باید نسبت به تحولات حوزه فضای مجازی در آینده هوشیار و در برابر مسائل روز این تكنولوژی فعال باشیم.
وی اظهار داشت: كثرت، تنوع و پیچیدگی فضای مجازی بسیار زیاد بوده و تحولات این حوزه سریع است اما كشور در برابر آن مكانیزم، چالاكی و مقاومت لازم را نداشته و هنوز با وجود آخر نسل و دوره برخی از این تحولات نتوانستیم رفتار متناسب با آن را با نگاه به آینده داشته باشیم.
رئیس مركز ملی فضای مجازی با اشاره به اهمیت حكمرانی و اقتصاد فضای مجازی تصریح كرد: در سال های اخیر 6 شركت برتر دنیا در حوزه ICT بودند و این در شرایطی است كه این شركت ها همه آمریكایی هستند و انحصار جهانی در اختیار آنهاست. شركت های بزرگ سایبری آمریكا به سمتی حركت می كنند كه حكومت ها و اختیارات ملی كوچك شوند و یك نظام ذی نفع شكل بگیرد كه در این نظام شركت های آمریكایی حكومت می كنند كه نمونه آن شركت آی كنICANN است كه تمامی اعضای موثر آن آمریكایی هستند و مابقی اعضا غیر آمریكایی و فقط نقش مشورتی دارند.
فیروزآبادی با بیان این كه گوگل هم هر هفته یك شركت در حوزه های نرم افزار، سخت افزار، تلكام و سرویس ها خریداری می كند، اظهار داشت: برای پشتیبانی از استارتاپ ها و شركت های دانش بنیان كوچك نیاز است تا در اولین مرحله شركت های بزرگ در حوزه فضای مجازی در كشور شكل بگیرند.
دبیر شورای عالی فضای مجازی خاطرنشان كرد: حوزه ICT پاردایم حاكم اقتصادی و تكنولوژیكی دنیاست اما در كشور این حوزه متولی مشخصی ندارد و ما در حكمرانی فضای مجازی هنوز در وب 2 هستیم و صرفا در حوزه فیزیكالی اقداماتی صورت گرفته است و در مسائل مهمی همچون اقتصاد دیجیتال متولی نداریم.
وی اضافه كرد: قبل از این حوزه ICT به دو شاخه مهم سخت افزار و نرم افزار تقسیم می شد اما هم اكنون حوزه پلتفرم هم تعریف می گردد كه در انحصار تعداد كمی شركت آمریكایی است و تكنولوژی ها بر روی این لایه قرار می گیرند كه این می تواند برای ما هم فرصتی باشد كه بر همین مبنا شورای عالی فضای مجازی در تدوین سند نظامات شبكه ملی اطلاعات به این حوزه توجه ویژه كرده و در آن تاكید شده كه برای آن سرمایه گذاری نماییم.
علمی (1) ** 1201 **1440


1397/06/23
16:19:45
5.0 / 5
4600
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۱ بعلاوه ۵
دیجیتالر
digitaler.ir - حقوق مادی و معنوی سایت دیجیتالر محفوظ است

دیجیتالر

معرفی محصولات دیجیتال و فناوری اطلاعات