همكاری منطقه آزادانزلی و معاونت علمی فناوری ریاست جمهوری

همكاری منطقه آزادانزلی و معاونت علمی فناوری ریاست جمهوری دیجیتالر: انزلی- مدیریت روابط عمومی و امور بین الملل سازمان منطقه آزاد انزلی از امضای تفاهمنامه همكاری بین این سازمان و ستاد توسعه فناوری حوزه انرژی معاونت علمی و فناوری رییس جمهوری اطلاع داد.


بر طبق این گزارش به ایرنا، قبل از این مراسم، جلسه كاری رییس هیأت مدیره و مدیرعامل سازمان با معاون علمی و فناوری رییس جمهور برگزار و در مورد ضرورت توسعه همكاریها برپایه تفاهم نامه منعقده میان دو طرف تاكید شد.
رضا مسرور رییس هیأت مدیره و مدیرعامل این سازمان در جریان مراسم انعقاد تفاهم نامه مزبور با اشاره به اینكه نیروی انسانی متخصص، فعالیت شركت های دانش بنیان و وجود زیرساخت های لازم در كنار عزم جدی مدیران منطقه برای فعالیت در زمینه های مختلف بعنوان شاخص های اجرای كارهای بزرگ در منطقه آزاد انزلی موجود می باشد اظهار داشت: با عنایت به ظرفیت های این منطقه در حوزه ترانزیت و تولید كریدور انرژی كشور، برگزاری نمایشگاه های تخصصی در زمینه انرژی و امكان حضور شركت های دانش بنیان این حوزه، می توان منطقه را بعنوان آزمونه (پایلوت )طرح های ملی كشور برگزید.
وی با اشاره به توانمندیهای منطقه آزاد انزلی خاطرنشان كرد در آینده منطقه آزاد انزلی نقش بیشتری را در اقتصاد ملی ایفا خواهد نمود و این مهم برپایه اجرای طرح های راهبردی توسعه ای همچون بهره برداری از مجتمع بندری كاسپین و فعال سازی كریدورهای ترانزیتی بین المللی كشور قابل دست یابی است.
مسرور از آمادگی كامل سازمان منطقه آزاد انزلی برای همكاری با معاونت علمی و فناوری رییس جمهور در تمامی حوزه های مرتبط گفت و تاكید كرد: حضور معاونت علمی و فناوری رییس جمهور در زمینه پشتیبانی از كریدور چین-قزاقستان-انزلی، تأكیدی بر اهمیت ظرفیت های مختلف آن می باشد.
در ادامه مشاور معاون علمی و فناوری رییس جمهور و دبیر ستاد توسعه فناوری حوزه انرژی كشور با اشاره به اینكه برپایه بازدیدهای صورت گرفته از منطقه آزاد انزلی می توان خاطرنشان كرد كه اقدامات و اتفاقات خوبی در این منطقه بخصوص در زمینه پشتیبانی از شركت های دانش بنیان و سازماندهی شركت های استارتاپی رخ داده، اضافه كرد: با عملیاتی شدن تفاهم نامه ای كه امروز منعقد شد در آینده بسیار نزدیك شاهد راه اندازی مركز شركت های دانش بنیان حوزه انرژی خواهیم بود.
دكتر كامبیز مهدی زاده، با قدردانی از نگاه صادرات محور سازمان منطقه آزاد انزلی، افزود: افزایش صادرات و توسعه كارآفرینی در این منطقه كه ناشی از اجرای برنامه های حمایتی و تشویقی بوده برپایه وجود نگاه بیرون در این منطقه است كه به رغم انتقادات ضد مناطق آزاد، این منطقه از رویكرد صادراتی خوبی برخوردار می باشد.
تفاهم نامه مزبور در یك مقدمه، هفت ماده، به منظور هم افزایی توانمندی های نهادهای حاكمیتی و اجتماعی و بهره برداری مؤثر از امكانات منطقه ای در جهت حل مسائل مهم انرژی اشتغال، توسعه سرمایه گذاری و بهره گیری از تكنولوژی های جدید و استفاده از ظرفیت های فكری و سرمایه گذاری، ما بین ستاد توسعه فناوری حوزه انرژی معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری و سازمان منطقه آزاد انزلی تنظیم و به امضاء دكتر رضا مسرور و دكتر كامبیز مهدی زاده رسید.
در مقدمه تفاهم نامه با اشاره به اینكه توسعه بخش انرژی جمهوری اسلامی در چند دهه گذشته مبتنی بر مصرف فزاینده حامل¬های انرژی هیدروكربوری و سیر نزولی بهره¬برداری انرژی در اقتصاد ملی تاثیرات آن به محیط زیست ملی و تغییرات اقلیمی یك چالش اساسی در فرایند توسعه اقتصادی اجتماعی و فرهنگی كشور است، تصریح شده كه بهینه ¬سازی انرژی و كنترل تولید گازهای گلخانه¬ای ایجاب می¬كند ظرفیت¬های كشور در حوزه سیاست¬گذاری و اجرا، توسعه كسب و كارهای نوین مبتنی بر دانش در زمینه بهینه¬سازی مصرف انرژی، ارتقا سطح فناوری¬های تبدیل انرژی، بهره¬برداری از منابع انرژی تجدید پذیر، ارتقا فعالیت تشكل¬های مردم نهاد و دانش ¬بنیان گسترش یابد.
براساس این گزارش تولید و راه اندازی مركز فناوری توسعه انرژی در منطقه آزاد انزلی، پشتیبانی از فعالیت انجمن ها و تشكل های مردم نهاد برای ترویج و فرهنگ سازی در حوزه انرژی های تجدید پذیر، برگزاری نمایشگاه های تخصصی در حوزه انرژی و محیط زیست در منطقه آزاد انزلی، برگزاری همایش های تخصصی حوزه انرژی و محیط زیست در منطقه و هم افزایی در تقویت كریدور چین، قزاقستان، ایران جهت انتقال كالاهای انرژی محور؛ از مهمترین اهداف تفاهم نامه مزبور است.
به گزارش دیجیتالر به نقل از ایرنا؛ منطقه آزاد انزلی تنها منطقه آزاد ایران در حاشیه دریای خزر است. كشورهای حاشیه دریای خزر، تركیه و كشورهای حاشیه خلیج فارس و آسیای جنوب شرقی عمده بازارهای صادرات و واردات محصولات با استفاده از منطقه آزاد انزلی هستند.
6030


1397/07/10
13:56:54
5.0 / 5
4485
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۴ بعلاوه ۱
دیجیتالر
digitaler.ir - حقوق مادی و معنوی سایت دیجیتالر محفوظ است

دیجیتالر

معرفی محصولات دیجیتال و فناوری اطلاعات