كبگانیان خبرداد:

پیشرفت سند آمایش آموزش عالی در دستور كار نقشه جامع علمی كشور

پیشرفت سند آمایش آموزش عالی در دستور كار نقشه جامع علمی كشور دیجیتالر: تهران-دبیر ستاد راهبری نقشه جامع علمی كشور اظهار داشت: بررسی پیشرفت سند آمایش آموزش عالی در دستور كار این ستاد قرار دارد اما هنوز گزارشی از وزارت علوم دریافت نكرده ایم.


به گزارش خبرنگار علمی ایرنا، منصور كبگانیان سه شنبه شب در انتها جلسه یكصد و نهم ستاد راهبری نقشه جامع علمی كشور در جمع خبرنگاران در مورد دستورهای این جلسه تصریح كرد: در این جلسه به مبحث اشتغال دانش آموختگان دانشگاه ها بعنوان موضوعی مهم پرداخته شد.
وی افزود: دستور دیگر نشست آمار بیكاری میان دانش آموختگان دانشگاه ها بود كه حدودا دو برابر نرخ بیكاری عمومی در جامعه و حدود 25 درصد است.
عضو هیات علمی دانشگاه امیركبیر اضافه كرد: گزارشی از این مورد عرضه شد تا سیاست هایی متناسب با آن تدوین شود.
وی با تاكید بر تسریع در روند آماده سازی گزارش آمایش آموزش عالی توسط وزارت علوم، تحقیقات و فناوری اضافه كرد: وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشكی و دانشگاه آزاد اسلامی گزارش هایی عرضه داده اند ولی هنوز گزارش مكتوب و موثقی از وزارت علوم دریافت نكرده ایم.
كبگانیان تصریح كرد: بنابراین بررسی پیشرفت سند آمایش آموزش عالی را در دستور كار گذاشته ایم؛ ولی هنوز پاسخی از وزارت علوم دریافت نكرده ایم، امیدواریم وزارت علوم بحث پیشرفت سند را جدی بگیرند كه چند نكته دارد.
دبیر ستاد راهبری نقشه جامع علمی كشور موضوعات مهم در این سند را بیان كرد و اظهار داشت: رتبه بندی دانشگاه ها و ماموریت گرا شدن دانشگاه ها در این سند مطرح و بسیار مهم است؛ چونكه به این شكل هر دانشگاهی می داند در كشور و منطقه خود چه ماموریت هایی دارد.

*** بهبود 12 درصدی شاخص جهانی نوآوری
وی در مورد دستور جلسه دیگر تصریح كرد: گزارش خوبی از رتبه ایران در شاخص جهانی نوآوری عرضه شد، این شاخص اركان هفتگانه ای دارد كه طبق گزارش عرضه شده ایران طی سال 2017 تا 2018 ارتقای 12 درصدی و 10 پله ای داشته و از رتبه 75 به 65 صعود كرده است.
كبگانیان افزود: رتبه بندی دانشگاه های كشور در میان دانشگاه های جهان در گزارش دیگری به صورت كلی عنوان شد.
وی در انتها تصریح كرد: امیدواریم وزارت علوم هم هر چه سریع تر گزارش آمایش آموزش عالی را در بخش خود عرضه دهد؛ چونكه بخش های آموزش پزشكی و بخش دانشگاه های غیردولتی هم گزارش داده اند.
وی در پاسخ به سوال خبرنگار ایرنا در مورد بررسی تغییر در آزمون سراسری هم اظهار داشت: در این زمینه كار كارشناسی زیادی انجام داده ایم و انتظار داریم این تغییرات و ساماندهی آزمون سراسری تا سال آینده اجرا شود.
نقشه جامع علمی كشور از دی ماه 1389 (زمان تصویب در شورای عالی نقلاب فرهنگی) و خرداد 1390 زمان انتشار رسمی بعنوان مهمترین سند در رابطه با حوزه علم و فناوری در چشم انداز 1404 در جهت طراحی راهبردهای مشخص برای اهداف علمی و فناوری، اقتصاد و صنعت در افق چشم انداز 20 ساله كشور ابلاغ شد؛ تدوین این سند به دنبال بیانات رهبر معظم انقلاب در دیدار با جمعی از دانشگاهیان در سال های 84 و 85 شروع شده بود.
ستاد راهبری نقشه جامع علمی كشور مسئولیت اصلی پیگیری اجرای این نقشه، نظارت بر روند اجرای اسناد بالادستی حوزه علم و فناوری و وضعیت كلی آموزش عالی و عمومی را برعهده دارد.
علمی** 9157**1440


1397/07/11
19:44:42
5.0 / 5
4357
تگهای خبر: فناوری
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۸ بعلاوه ۳
دیجیتالر
digitaler.ir - حقوق مادی و معنوی سایت دیجیتالر محفوظ است

دیجیتالر

معرفی محصولات دیجیتال و فناوری اطلاعات