مزایای هوشمندسازی شهرها چیست؟

مزایای هوشمندسازی شهرها چیست؟ دیجیتالر: این گزارش به مرور مختصری بر مهم ترین آثار مثبتی كه شهرهای هوشمند بر كیفیت زندگی شهروندان و سطح كیفی دولت های مختلف می گذارد، خواهد پرداخت.


به گزارش دیجیتالر به نقل از وب سایت desarrollando-ideas، این روزها نام شهرهای هوشمند بسیار به گوش می رسد و دولت های مختلفی درصدد تبدیل و ارتقای شهرهای خود به شهر هوشمند هستند تا علاوه بر تسریع كار و فعالیت های اقتصادی و اجتماعی، به ارتقای زیرساخت های شهری و ارتقای سطح كیفی خدمات خود و بهبود زندگی مردم هم بپردازند.

اینترنت اشیا و شهرهای هوشمند دو واژه بهم وابسته ای است كه این روزها زیاد به گوش می خورد چون كه امروزه شركت های فعال در زمینه علم و تكنولوژی با همكاری اپراتورهای مخابراتی می خواهند رویای شهر هوشمندی را كه تمامی دستگاههای الكترونیكی آن به اینترنت مجهزند و كارها را با سرعت بسیار بیشتری محقق كنند.

غول های تكنولوژی و اپراتورهای بزرگ همچون نوكیا، هواوی، ورایزن و سیسكو مدیریت و راهبری شهرهای هوشمند را هدف اصلی خود قرار داده و رقابت تنگاتنگی را با یكدیگر شروع كرده اند، به گونه ای كه موسسه IDC برآورد كرده است این پیشگامان تا سال ۲۰۲۱ میلادی حدود ۱۳۵ میلیارد دلار در زمینه ساخت شهرهای هوشمند در جهان هزینه خواهند كرد.

طبق تازه ترین آمار و تحقیقات صورت گرفته، شهروندانی كه در شهرهای هوشمند زندگی می كنند، در وقت و زمان خود ۱۲۵ ساعت در سال صرفه جویی می كنند كه این رقم در طول عمر متوسط انسان رقم قابل ملاحظه و چشمگیری است. این بدان معناست كه شهروندانی كه در شهرهای هوشمند زندگی می كنند، به علت آنكه نیازی به انجام كارهای اداری و بانكی حضوری و ماندن در صفوف طولانی انتظار ندارند، سالانه حجم زیادی از زمان خویش را بهتر و بهینه تر استفاده می نمایند.

حالا اخیرا كارشناسان و تحلیلگران فعال در حوزه فناوری با عرضه یك فهرست از مهم ترین مزایای شهرهای هوشمند سخن گفته و تلاش كرده اند كه شهروندان و دولت كشورهای مختلف را از نكات مثبت آن آگاه سازند.

در زیر مهم ترین مزایای تبدیل شهرهای عادی به شهر هوشمند ذكر شده است:

۱. كاهش قابل توجه در زمان انجام كار و پروسه های اداری

۲. كاهش احتمال پارتی بازی افراد در انجام كارهای اداری و قانونی

۳. افزایش شفاف سازی كارمندان و مدیران فعال در ادارات و نهادهای دولتی مختلف

۴. افزایش اعتمادسازی میان سهام داران در شركت های مختلف

۵. تسهیل ارتباط میان شهروندان و دولت و تولید یك پل ارتباطی میان طرفین

۶. افزایش نزدیكی و عطوفت میان دولت و مردم

۷. كاهش قابل توجه در هزینه های عملیاتی

۸. افزایش مشاركت عمومی در انجام كارهای شهری و تولید حس مسئولیت در بین مردم

۹. افزایش كیفیت و سطح زندگی شهروندان

۱۰.كاهش احتمال ارتكاب به جرم از جانب شهروندان

از ضرورت هوشمندسازی شهرها می توان به توسعه پایدار دولت كشورهای مختلف جهان اشاره نمود كه مستلزم توسعه و پیشرفت شهرها و زیرساخت های شهری آن كشور است. این مساله به وضوح نشان داده است در جهانی كه كشورهای بزرگ و توسعه یافته آن درصدد گسترش زیربناهای لازم برای شهرهای هوشمند و عرضه خدمات آن هستند، هر كشوری كه بخواهد از قافله تكنولوژی سایر كشورها جای نماند، مجبور خواهد بود همگام با آنها در جهت هوشمندسازی شهرها حركت نماید.

بر اساس گزارش های انتشار یافته، شهرهای سنگاپور، لندن، نیویورك، سانفرانسیسكو و شیكاگو همچون هوشمند ترین شهرهای جهان شناخته شده اند

موسسه Smart Cities Index اخیرا در جدیدترین گزارش خود به بررسی فهرست شهرهای هوشمند در جهان و شاخص هایی كه برای انتخاب این شهرها در نظر گرفته شده، پرداخته است كه از این شاخص ها می توان به ساختمان هوشمند، جمع آوری هوشمند زباله، حفظ محیط زیست، دیجیتالی شدن تمامی امور دولت و كارهای اداری، دسترسی كامل، راحت و همگانی به اینترنت ۴G LTE، فراوانی دسترسی به هات اسپات اینترنت وای فای، استفاده همه گیر از گوشیهای هوشمند و دستگاه های الكترونیكی، استانداردهای زندگی، چگونگی توسعه فرآیند هوشمند شدن شهرها، سرویس به اشتراك گذاری خودرو و تاكسی آنلاین، هوشمندسازی سیستم ترافیك، برنامه ریزی شهری، آموزش، مشاركت شهروندان، اكوسیستم اقتصادی، پاركینگ هوشمند، انرژی پاك، توسعه ناوگان حمل و نقل عمومی برقی و الكتریكی، سرعت بالای اینترنت و حمل و نقل عمومی هوشمند اشاره نمود.
1397/07/26
17:05:16
5.0 / 5
4961
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۲ بعلاوه ۲
دیجیتالر
digitaler.ir - حقوق مادی و معنوی سایت دیجیتالر محفوظ است

دیجیتالر

معرفی محصولات دیجیتال و فناوری اطلاعات