به همت محققان ایرانی،

فناوری نانو، پیه مرغ را به گازوئیل تبدیل می كند

فناوری نانو، پیه مرغ را به گازوئیل تبدیل می كند دیجیتالر: تهران - محققان دانشگاه آزاد اسلامی واحد مرودشت و بوشهر در یك همكاری آزمایشگاهی موفق به سنتز نانوكاتالیستی شدند كه می توان به كمك آن پیه مرغ را به گازوئیل طبیعی (بیودیزل) تبدیل كرد. سوخت حاصل از این فرایند آلودگی به مراتب كمتری نسبت به گازوئیل رایج دارد.


به گزارش روز چهارشنبه ایرنا از ستاد ویژه توسعه فناوری نانو معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری، نفت خام اصلی ترین منبع تولید گازوئیل به حساب می آید. با عنایت به كاهش روزافزون منابع نفتی، محققان همواره به دنبال جایگزینی مناسب برای تولید سوخت بوده اند. یكی از این سوخت ها، بیودیزل است كه از منابع روغنی و در حضور كاتالیست تولید می گردد.
دكتر حسین اسماعیلی، عضو هیأت علمی دانشگاه آزاد اسلامی واحد بوشهر، با اشاره به اینكه حدود 70 درصد هزینه تولید بیودیزل مربوط به منبع روغن اولیه است، اظهار داشت: «در طی سال های اخیر، یافتن منبع روغنی ارزان قیمت و همینطور یك كاتالیست مناسب برای تبدیل روغن به بیودیزل از اهداف محققان این حوزه بوده است. ما در طرح حاضر با سنتز یك نانوكاتالیست جدید و كارا و استفاده از پیه مرغ بعنوان منبع روغنی، موفق به تولید گازوئیل زیستی شدیم.»
وی بازدهی بالای تولید بیودیزل را بعنوان مهم ترین مزیت نانوكاتالیست سنتز شده برشمرد و اضافه كرد: «از آنجا كه در این طرح از ماده بی مصرف پیه مرغ بعنوان منبع روغنی تولید بیودیزل استفاده شده است؛ ازاین رو انتظار می رود هزینه تمام شده محصول نهایی كاهش قابل توجهی داشته باشد. همینطور این محصول در مقایسه با گازوئیل مشتق شده از نفت خام آلایندگی بسیار كمتری بوجود می آورد.»
به گفته این محقق، اندازه نانومتری ذرات كاتالیستی تولید شده سبب شده تا این كاتالیست از سطح ویژه بسیار بالایی برخوردار باشد. از آنجائیكه محل واكنش سطح ذرات است، افزایش سطح ویژه باعث افزایش هم زمان سرعت و بازدهی واكنش تبدیل پیه مرغ به بیودیزل می گردد.
اسماعیلی در تبیین مراحل انجام طرح اظهار داشت: « ابتدا از پیه مرغ، روغن تولید شد و تركیبات اسیدهای چرب موجود در آن به وسیله آزمون GC مورد بررسی قرار گرفت. سپس نانوكاتالیست غیر همگن CaO/CuFe2O4 سنتز و مشخصه یابی شد. در ادامه بیودیزل از روغن پیه مرغ در حضور نانوكاتالیست و تحت شرایط مختلف همچون نسبت اتانول به روغن، دما، زمان واكنش و درصد نانوكاتالیست تولید و شرایط بهینه تعیین شد.»
نتایج از آن حكایت می كند كه بالاترین بازدهی فرایند مربوط به نسبت اتانول به روغن 15 به 1، زمان واكنش 4 ساعت، دمای 70 درجه و درصد كاتالیست 3 درصد است كه 94.52 درصد گزارش شده است.
این تحقیقات حاصل تلاش های دكتر حسین اسماعیلی - عضو هیأت علمی دانشگاه آزاد اسلامی واحد بوشهر، دكتر بیژن هنرور و دكتر نادیا اسفندیاری - اعضای هیأت علمی دانشگاه آزاد اسلامی واحد مرودشت و كامبیز صفتی - دانشجوی مقطع دكتری دانشگاه آزاد اسلامی واحد مرودشت است. نتایج این كار در مجله ی Fuel با ضریب تأثیر 4.908 (جلد 235، سال 2019، صفحات 1238 الی 1244) به چاپ رسیده است.
علمی ** 1201 **2017


1397/08/02
19:27:51
5.0 / 5
4353
تگهای خبر: تولید , فناوری , محقق
این مطلب را می پسندید؟
(2)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۸ بعلاوه ۱
دیجیتالر
digitaler.ir - حقوق مادی و معنوی سایت دیجیتالر محفوظ است

دیجیتالر

معرفی محصولات دیجیتال و فناوری اطلاعات