برای اطلاع از تعداد سیم كارت هایتان استعلام بگیرید

برای اطلاع از تعداد سیم كارت هایتان استعلام بگیرید دیجیتالر: اگر از تعداد سیم كارت هایی كه به نامتان است اطلاع ندارید، با رجوع به سامانه استعلام تعداد سرویس های مشتركین اپراتورهای مخابراتی از این مورد آگاه شوید و درصورتی كه بدون اطلاع شما خطی به نامتان ثبت شده است، نسبت به قطع آن اقدام كنید.


به گزارش دیجیتالر به نقل از ایسنا، ارزان بودن سیم كارت ها گاها سبب شده تا افراد در نگهداری سیم كارت ها دقت لازم را نداشته و به دنبال آن چندین سیم كارت داشته باشند، در حالیكه نمی دانند كه این سیم كارت ها كجا و در دسترس چه كسی است. عدم دقت در نگهداری سیم كارت امكان دارد سبب شود این سیم كارت در دسترس افراد سودجو قرار گیرد و آنها با فعال كردن سیم كارت، در شبكه های اجتماعی عضو شده و به فعالیت های مجرمانه اقدام نمایند.

پدیده سیم كارت های جعلی و ناقص یا همان سیم كارت های بدون هویت كه به اقدامات خلاف كارانه همچون كلاهبرداری و حتی قتل منجر گردید، طی سال های گذشته مشكلات متعددی تولید كرد و از سویی به واسطه این سیم كارت ها قاچاق ترافیك انجام می شد و حجم این قاچاق هم بسیار بالا اعلام شده بود. درنهایت این مشكلات باعث شد سازمان تنظیم مقررات و ارتباطات رادیویی در این زمینه به اقدامی جدی دست بزند.

در این راستا سازمان تنظیم مقررات و ارتباطات رادیویی اعلام نموده كه در طرح احراز هویت و ساماندهی سیم كارت ها برای جلوگیری از سوءاستفاده احتمالی و برای این كه دیگر در ایران سیم كارت بدون هویتی وجود نداشته باشد، سامانه استعلام تعداد خطوط مشتركین را راه اندازی كرده است. بدین ترتیب كاربران با رجوع به پورتال سازمان تنظیم مقررات و ارتباطات رادیویی در بخش خدمات الكترونیكی و یا در نشانی اینترنتی mobilecount.cra.ir می توانند از تعداد خطوطی كه با كد ملی آنان ثبت شده، آگاه شده و نسبت به غیرفعال كردن خطوطی كه از آنها استفاده نمی كنند، اقدام نمایند.

هم چنین كاربران می توانند علاوه بر استفاده از سایت سازمان تنظیم مقررات و ارتباطات رادیویی، با ارسال كد ملی مالك خط به یكی از شماره های ۳۰۰۰۱۵۰ و ۳۰۰۰۵۰۴۹۰۱ با استفاده از یكی از خطوط تحت مالكیت، نسبت به استعلام تعداد خطوط ثبت شده به نام خود اقدام نمایند.

بر این اساس درصورت هرگونه تولید مزاحمت با استفاده از سیم كارت و یا ارتكاب اعمال مجرمانه، این مالك سیم كارت است كه در وهله ی اول باید در محاكم قضایی پاسخگو باشد، چونكه قانون وی را دارنده سیم كارت می شناسد؛ هرچند پس از بررسی های فنی می توان مشخص كرد كه این تماس از جانب وی صورت نگرفته است، اما قانون در ابتدا مالك سیم كارت را می خواهد و وی باید پاسخ گوی محاكم قضایی و شاكی باشد تا بعد كه مجرم اصلی شناسایی شود. بنابراین اكیدا به دارندگان سیم كارت ها سفارش شده حتما در نگهداری سیم كارت های خود دقت لازم را داشته باشند و سیم كارت هایی را كه نیاز ندارند حتما با استفاده از اپراتور مربوطه غیرفعال كنند و به هیچ وجه سیم كارت تلفن همراه خویش را در اختیار دیگران قرار ندهند، چونكه هرگونه استفاده خلاف قانون، عواقب آن بر عهده مالك اصلی سیم كارت بوده و وی مقصر شناخته خواهد شد.

مشتركان تلفن همراه درصورت مشاهده هرگونه مغایرت در تعداد خطوط ثبت شده به نام خودشان می توانند برای جلوگیری هر نوع سوءاستفاده احتمالی، شخصا به دفاتر خدمات مشتركین اپراتورها رجوع كنند و با عرضه كارت ملی از تمامی خطوط به نامشان كه امكان دارد بدون اطلاع مشترك به نام وی ثبت شده باشد، آگاه شده و برای قطع هر یك از سیم كارت ها اقدام نمایند.
1397/08/26
15:57:25
5.0 / 5
4639
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۱ بعلاوه ۳
دیجیتالر
digitaler.ir - حقوق مادی و معنوی سایت دیجیتالر محفوظ است

دیجیتالر

معرفی محصولات دیجیتال و فناوری اطلاعات