ستاری:

تولید زیست بوم نوآوری در حوزه آب و انرژی ضروری می باشد

تولید زیست بوم نوآوری در حوزه آب و انرژی ضروری می باشد به گزارش دیجیتالر معاون علمی و فناوری رییس جمهور با اشاره به صرف یارانه قابل توجه از جانب دولت در بخش انرژی و آب كشور، تولید و راه اندازی زیست بوم نوآوری از جانب بخش خصوصی در این حوزه ها را بسیار ضروری دانست.


به گزارش روز چهارشنبه گروه علمی ایرنا از معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری؛ سورنا ستاری در جلسه شورای ستاد توسعه فناوری آب و خشكسالی معاونت علمی اظهار نمود: پروژه هایی كه بدون دخالت مردم و اكوسیستم نوآوری به فعالیت بپردازد و تنها از ماهیت پول دولتی بهره مند شود، به صورت حتم سرانجام نخواهند داشت.
وی اظهاركرد: در معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری؛ ستادهای موفقی همچون نانوتكنولوژی و بیوتكنولوژی كه از ستادهای با تجربه و قدیمی این معاونت محسوب می شوند با تعریف و راه اندازی اكوسیستم نوآوری، توانسته اند با استفاده از بخش دانش آموزی، دانشجویی و پژوهشكده ها اتكا كمتری به یارانه و كمك های دولت داشته باشند و با دخالت و حساسیت مردمی در این بخش با قدرت عمل كنند.
ستاری با تاكید بر اهمیت تولید اكوسیستم و زیست بوم نوآوری در تمامی حوزه ها بیان كرد: تجربه نشان داده است كه تمامی حوزه های علمی موفق همچون بیمه، بانك و فن تك كه در بحث اكوسیستم توانسته اند بسیار قوی عمل كنند، از خروجی موفقی برخوردار بوده اند.
رییس ستاد توسعه فناوری آب و خشكسالی معاونت علمی با اشاره به اینكه در حوزه هایی همچون انرژی و آب هم به شدت نیازمند راه اندازی اكوسیستم نوآوری هستیم اظهار داشت: در حوزه هایی همچون انرژی و آب شاهد آن هستیم كه یارانه دولت در این حوزه ها به شدت مصرف می شود، بنابراین در این حوزه ها نیازمند ساخت اكوسیستمی متكی بر بخش خصوصی هستیم.
وی با اشاره به وضعیت كشورهای پیشرفته در استفاده از بودجه دولتی در حوزه های علمی بیان كرد: بطور قطع پژوهش دولتی متكی بر پول دولت به جایی نخواهد رسید و این مسئله در كشورهای پیشرفته هم بارز است؛ چون كه آنها هم تنها یك تا دو دهم درصد بودجه پژوهشی را از بخش دولتی تامین می كنند و بخش عمده هزینه پروژه ها با استفاده از بخش خصوصی تامین می گردد.
وی با تاكید بر ماهیت فعالیت استارتاپ ها در كشور بیان كرد: آنها می توانند با عرضه مدلهای فناورانه و نوین و با حمایت بخش خصوصی، صنعت كشور را در حوزه های مختلف نجات دهند، به صورت مثال در پژوهشگاه های نفتی استارتاپ ها توانسته اند مدلهای مختلف و فناورانه ای را در زمینه ساخت كاتالیست های داخلی معرفی كنند.
معاون علمی و فناوری ریاست جمهوری اظهار داشت: بازار سازی در حوزه آب لزوما كاهش مصرف آب نیست، ولی به صورت قطع می تواند یكی از تاثیرگذارترین اهرم های این مورد به شمار رود.
وی در ادامه با اشاره به اهمیت ماموریت و وظایف ستاد آب، خشكسالی و فرسایش محیط زیست معاونت علمی، بر همكاری هرچه بیشتر و هماهنگی با سازمانها و وزارتخانه های مربوطه برای توسعه و رسوخ فناوری های با اولویت تاكید نمود.
نادر قلی ابراهیمی دبیر ستاد توسعه فناوریهای آب، خشكسالی و فرسایش محیط زیست معاونت علمی هم در این نشست اظهار داشت: با عنایت به رویكرد اصلی معاونت علمی كه معطوف به حل مسئله و بررسی مباحث توسعه فناوری در كشور است، این ستاد با برگزاری این جلسه و انتصاب اعضای جدید شورای ستاد، سیاست گذاری راهبری و برنامه ریزیهای حوزه توسعه فناوریهای آب را دنبال می كند.
ابراهیمی اظهار داشت: این جلسه شورا ستاد آب، خشكسالی و فرسایش محیط زیست متشكل از 8 نفر از افراد حقوقی به عنوان نماینده های وزارتخانه های مرتبط و 8 نفر حقیقی است كه برنامه های راهبردی توسعه فناوریهای راهبردی را دنبال می كنند.
وی با اشاره به پیگیری ستاد توسعه فناوریهای آب، خشكسالی و محیط زیست اظهار داشت: با عنایت به این كه یكی از اركان كلیدی در ستادها اعضای تشكیل دهنده شورای ستاد در معاونت است، این ستاد با هدف پیشتیبانی از مباحث حاكمیتی و حركت در مرزهای دانش و پشتیبانی از تحقیقات كاربردی، سلسله جلساتی را به منظور وصل جریان های علمی به مبحث عرضه و تقاضا با حضور اعضای تعیین شده در شورای ستاد توسعه فناوری آب و خشكسالی معاونت علمی دنبال می كند.
ابراهیمی با اشاره به اینكه شورای ستاد آب در قالب ماموریت ها و برنامه های متوازن ستادها، شش محور اصلی را به صورت همزمان دنبال می كند اظهار داشت: یكی از مهمترین محورهای مرجعیت علمی در حوزه های بخشی است كه معطوف به توسعه فناوری و پشتیبانی از طرح های فناورانه با نگاه بازار محور است.
علمی ** 1836 **1440


1397/09/14
14:38:24
5.0 / 5
4303
تگهای خبر: تكنولوژی , تولید , ساخت , سیستم
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۸ بعلاوه ۱
دیجیتالر
digitaler.ir - حقوق مادی و معنوی سایت دیجیتالر محفوظ است

دیجیتالر

معرفی محصولات دیجیتال و فناوری اطلاعات