جهرمی: برنامه هایی برای تحول دیجیتال در دستور كار داریم

جهرمی: برنامه هایی برای تحول دیجیتال در دستور كار داریم دیجیتالر: وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات با اشاره به اهمیت احداث اكوسیستم مناسب برای رسیدن به جایگاه مطلوب در صنعت فناوری اطلاعات، اظهار داشت: برهمین اساس، در سند تحول دیجیتال چند برنامه را در دستور كار قرار داده ایم.


به گزارش خبرنگار علمی ایرنا، محمدجواد اذری جهرمی در اختتامیه سمینار تخصصی «تحول دیجیتال و صنعت مخابرات ایران» كه امروز -شنبه- در سالن شهید قندی وزارت ارتباطات و فناوری اطلاعات برگزار شد، گفت: ما صنعت فناوری اطلاعات را بعنوان یكی از زیرساخت های اساسی توسعه صنعتی كشور در حوزه فناوری اطلاعات و ارتباطات در نظر می گیریم. حالا در جایگاهی هستیم كه اگر وارد صنعت ای تی شویم می توانیم جایگاه خوبی را به دست بیاوریم اما اگر این كار را نكنیم، دیگران وارد شده و جایگاه ما را می گیرند.
جهرمی با بیان این كه دانش مورد نیاز برای دستیابی به جایگاه شایسته در صنعت فناوری اطلاعات و همین طور ظرفیت زیادی جهت استفاده از اینترنت اشیا در كشور وجود دارد، اضافه كرد: بنا بر این باید اكوسیستمی بسازیم كه بتواند درست كار كرده و توانمند بشود و به خوبی پیش برود.
وزیر ارتباطات افزود: جهرمی تهیه و تدوین نقشه راه برای زیست بوم در حوزه خدمات شهری را یكی از برنامه های مورد نظر وزارت ارتباطات برشمرد و اضافه كرد: حوزه دوم سلامت است كه با آقای دكتر قاضی زاده هاشمی هم جلسه گذاشتیم كه همچنان ادامه دارد.
وی بخش دیگری از برنامه ریزی های صورت گرفته را با حوزه نیرو مرتبط دانست و با اشاره به نتایج مطلوب رایزنی های مسئولان دو وزارتخانه ارتباطات و نیرو كه به تبادل سند باز منتج شد، افزود: در زمینه استفاده از ظرفیت های iot برای تحول دیجیتال در صنعت آب و برق. سند نهایی شده است و برای دو حوزه صنعت برق و ارتباطات جلسه مشترك گذاشتیم. توجیهات هم انجام شده و حركت رو به جلو است.
«قرار بود یك پایلوت اولیه تعریف شود؛ پایلوت اولیه در یكی از استان ها قرار بگیرد و كار آغاز شود. روند خیلی خوب و با سرعت پیش می رود.»
جهرمی در عین حال اشاره كرد: البته لازم است تعیین تكلیف جدی در این زمینه صورت گیرد چونكه استراتژی اپراتورها برای سرمایه گذاری روی نروبند IOT است و برای فعال سازی لایسنس های این نروبند IOT، مانع فركانسی داریم؛ فركانس هایی كه باید در این عرصه ها در دسترس قرار بگیرند در دسنرس ما نیستند و اگر بخواهیم در باند ۹۰۰ سرمایه گذاری نماییم، باید ماهانه یك دلار پول لایسنس نروبند IO بدهیم. در این صورت ما برای فعال سازی آی او تی نه تنها صرفه جویی نخواهیم كرد بلكه ضرر هم می نماییم.
وزیر ارتباطات افزود: توافق نامه بعدی برای اجرای اكوسیستم، در حوزه كشاورزی بود. بنا بر صحبت آقای مهندس حجتی كه آبیاری هوشمند جایگزین آبیاری سنتی شود، تا ۳۵ درصد امكان صرفه جویی در منابع آبی كشور وجود خواهد داشت. آماری از دریاچه ارومیه می دادند كه سالانه برای بازگشت ظرفیت كل دریاچه به حالت عادی، حدود ۱۰ میلیارد متر مكعب باید آب داشته باشیم. در حالیكه دریاچه در كمترین میزان آب آن، حدود ۱٫۵ ملیون متر مكعب آب و در شرایطی كه بارش ها خوب باشد، حدود دو و نیم میلیون متر مكعب آب دارد.
وی با بیان این كه میزان آب مصرفی حوزه كشاورزی استان آذربایجان غربی ۵ ملیارد متر مكعب در سال است، اضافه كرد: مطمئن نیستم كه اگر این پروژه اجرا شود حتما این میزان كمبود آب جبران میگردد یا نه چونكه در خیلی از نقاط آذربایجان هنوز آبیاری ها به شكل نوین هم در نیامده اند چه برسد به این كه هوشمند شوند.
وی در ادامه صحبت هایش اشاره كرد: حركت كشور به سمت توسعه اقتصاد دیجیتال شروع شده و مسیرهای كلی كه روی آن اتفاق نظر داریم پیگیری می شود؛ دانشگاه تهران به جد در حال تحقیق همه جانبه در این خصوص است. در كنار این ها ما آموزش كاركنان خودرا بعنوان یك سوژه مهم در نظر گرفته ایم. شاید 40-50 وركشاپ آموزشی از پارسال در مركز و استان ها داشتیم كه با مفهوم اقتصاد دیجیتال آشنا گردند. ساختار سازمان تنظیم مقررات رادیویی تغییر نمود و معاونتی با همین منظور در آن شكل گرفت. هم زمان اگرچه تیم های دیگر در این حوزه پژوهش و گفتمان سازی می كنند ما باز پیگیر مسائل هستیم.»

**دولت الكترونیك ادعا نیست
وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات همین طور با اشاره به نقش تحول دیجیتال در اقتصاد و ظرفیت های دولت الكترونیك، اظهار داشت: زیرساخت های دولت الكترونیك آماده شده، دیگر شایعه یا ادعا نیست. امروز مردم با سه كلیك كارت سوخت می گیرند.
جهرمی با اشاره به اهمیت بهره گیری اپراتورهای مخابرات از ظرفیت های دیجیتال، اشاره كرد: لازم است تصمیم زیربنایی درباب پیامك های ارزش افزوده بگیریم. تا زمانی كه این درآمد این جا باشد به حوزه های دیگر پرداخته نمی گردد و شاید تلاشی هم برایش صورت نگیرد.
جهرمی افزود: یك آمار ساده به ما می گوید كه مجموعه های مخابرات ایران كه مطالبات زیادی دارد و در حوزه درآمدی بسیار گرفتار مشكل است، سالانه 15 میلیارد تومان برای صدور قبض هزینه می كند. (در حال حاضر 30 میلیون مشترك در مجموعه مخابرات وجود دارد كه هزینه چاپ و توزیع هر قبض 500 تومان است)
وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات افزود: در حالیكه می توانیم از ظرفیتی كه دولت الكترونیك كه امروز برپاست استفاده و قبض ها را منتشر نكنیم. زیرساخت های دولت الكترونیك آماده شده، دیگر شایعه نیست، دیگر ادعا نیست. امروز مردم با سه كلیك كارت سوخت شان را می گیرند.
وی در ادامه درباب مزایای دولت الكترونیك در اقتصاد كشور اظهار داشت: بابت همین كارت سوخت هوشمند 330میلیارد تومان صرفه جویی شده است. امكان صرفه جویی به میزان 15 میلیارد تومان هم در حوزه توزیع قبض تلفن وجود دارد. حدود 90 میلیون كنتور داریم. 1440 میلیارد تومان هزینه توزیع قبض های خدماتی است در حالیكه وصولی وزارت ارتباطات چیزی حدود 600 میلیارد تومان بوده است كه باید با آن كارهای زیادی انجام بدهیم. با این میزان پول می توان كارهای بسیار زیادی كرد.
جهرمی در ادامه اظهار داشت: پگاه امروز به شركت مخابرات گفتم كه برنامه ای بدهد تا ظرف 45 روز آینده، قبض موبایل حذف شود و با استفاده از دولت الكترونیك كار را پیش ببرد و قرار شد همین كار را انجام بدهند. درباره سایر قبض های خدماتی باز با وزیر نیرو و نفت صحبت كردم و قرار شد حتما این ظرفیت ها فعال و به كارگیری شود.
وزیر ارتباطات اشاره كرد: وظیفه وزارت ارتباطات توسعه زیرساخت است كه آنرا انجام داده ایم. درست است كه از فروردین تا آذر ماه امسال، رشد تبادلات مركز ملی تبادل اطلاعات 10 برابر شده اما تنها چیزی حدود 10درصد ظرفیت این مركز كار می كند. در گفتار، این كه شفافیت باشد خوب است، اما باید در عمل زیرساخت ها درست باشد تا شفافیت پایش شود.
علمی* م.ش* 2017


1397/09/18
13:40:57
5.0 / 5
4525
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۸ بعلاوه ۴
دیجیتالر
digitaler.ir - حقوق مادی و معنوی سایت دیجیتالر محفوظ است

دیجیتالر

معرفی محصولات دیجیتال و فناوری اطلاعات