گزیده اخبار اقتصادی در روز یكشنبه

عیدی اندكی بالا رفت

عیدی اندكی بالا رفت دیجیتالر: اعلام رقم یك میلیون تومان عیدی كاركنان ازسوی هیأت وزیران كه افزایش ۱۰۱ هزار و ۵۰۰ تومانی نسبت به اعلام قبلی را نشان می دهد، یكی از مهم ترین اخبار امروز گروه اقتصادی ایسنا بود.


به گزارش دیجیتالر به نقل از ایسنا، امروز در خبرها داشتیم كه هیأت وزیران عیدی كاركنان را یك میلیون تومان تعیین كرده است. چند روز قبل هم عیدی كارگران، دو ماه حقوق طبق حداقل دستمزد كه یك میلیون و ۱۱۱ هزار تومان است، تعیین شده بود. بدین ترتیب عیدی كاركنان یك میلیون تومان و حداقل عیدی كارگران، ۲ میلیون و ۲۲۲ هزار تومان خواهد بود. امروز هم چنین بازار مسكن را رصد كردیم كه از افزایش تقاضا برای واحدهای كوچك متراژ حكایت دارد. ازسوی دیگر، توزیع ایران چك های جدید و اعلام این مساله كه خودروهای دپو شده در گمرك ۱۰ هزار شاكی دارد از عناوین مهم اخبار امروز بود.
چرخش عیدی كاركنان در مدار یك میلیونی
هیأت وزیران اخیراً مصوبه ای داشت كه در آن رقم یك میلیون تومانی را برای عیدی كاركنان ثبت و دستگاه های اجرایی را موظف به پرداخت در این چارچوب كرد. بااینكه سازمان برنامه و بودجه در بخشنامه بودجه سال جاری به دستگاه ها تاكید كرده بود كه عیدی را ۹۳۲ هزار و ۲۵۰ تومان در نظر بگیرند اما اخیراً اعلام نمود كه با عنایت به ضریب مصوبه حقوق به میزان ۱۷۹۷ مبلغ عیدی كاركنان به ۸۹۸ هزار و ۵۰۰ تومان می رسد. در حالی این ارقام درنهایت باید به تصویب هیأت وزیران می رسید كه مصوبه هیأت وزیران در ارتباط با عیدی كاركنان با رقم یك میلیون تومانی همراه بود كه بالاتر از پیش بینی های قبلی است.
تعادل بازار خانه های كوچك به هم خورد + قیمت
رشد لجام گسیخته قیمت خانه با یك عقب گرد در بخش تقاضا همراه شده و افزایش معاملات واحدهای ۴۰ تا ۵۰ متر مربع را به دنبال داشته است. آمارهای اخیر نشان داده است سپس سال های ۱۳۹۵ و ۱۳۹۶ كه با رشد توان طرف تقاضا نسبت به قیمت مسكن مواجه بودیم و خروجی آن به تمایل برای خرید واحدهای با متراژ ۶۰ به بالا همراه بود، بازار مسكن روند معكوس به خود گرفته و همانند سال های پیش از ۱۳۹۵ مجدداً خرید واحدهای كمتر از ۵۰ متر مربع نسبت به كل معاملات افزایش یافته است. اما با عنایت به این كه عرضه در این نوع واحدها جوابگوی فشار تقاضا نیست، رشد قیمت آنها، بعضاً بیش تر از متوسط رشد شهر تهران به ثبت رسیده است.
ایران چك های جدید می آید
بانك مركزی از فردا (پانزدهم بهمن ۱۳۹۷) ایران چك های جدید را توسط بانك های عامل توزیع می نماید. ایران چك های جدید با شاخصه های نوین امنیتی عرضه خواهد شد. طبق اعلام بانك مركزی، ایران چك های فعلی كماكان معتبر است. تراول های جدید را این جا مشاهده كنید.
خودروهای دپو شده در گمرك ۱۰ هزار شاكی دارد / فعلاً ترخیص نداریم
چند روزی است كه درباره ترخیص خودورهای متوقف شده در گمرك مباحثی مطرح می شود. امروز (یكشنبه) اما رئیس كل گمرك در نشستی خبری اعلام نمود: نزدیك به ۱۳ هزار خودرو در گمركات متوقف شده كه تخلفات مربوط به ثبت سفارش مربوط به ۲۰۰۰ خودرو در محاكم قضائی در حال رسیدگی است. مهدی میراشرفی اظهار داشت كه ارزش این تعداد خودرو ۱۰۰ میلیون دلار است. او هم چنین بیان كرد: خودروهایی كه مشمول ترخیص نشوند، متروكه می شوند یا مرجوع به خارج از كشور خواهند شد.
حالا كه صحبت از خودرو شد، اوضاع این روزهای پیش فروش توسط خودروسازان را هم مرور نماییم. در حالیكه برخی خودروسازان نتوانسته اند تعهدات پیش فروش قبلی خودرا بطور كامل انجام دهند، اما باز هم مبادرت به پیش فروش جدید كرده اند. سوال این است كه آیا این كار آنها، قانونی می باشد و چرا با عنایت به بدعهدی خودروسازان، مردم باز هم برای پیش خرید خودرو ثبت نام می كنند؟ گزارش كامل را این جا مشاهده كنید.
بورس ریخت!
سری هم به بازار بورس بزنیم كه نشان داده است حجم عرضه ها بر تقاضا در گروه های مختلف چنان پیشی گرفت و قیمت ها با اصلاحی شدید مواجه گشتند. خیلی از تحلیلگران بازار سرمایه معتقدند "نبود نقدینگی و ابهام از آینده همچون دلیلهای كاهش قیمت ها در این روزهاست". امروز از شروع ساعت معاملاتی بورس، شاخص كل بازده نقدی و قیمتی با شیب تقریباً خطی كاهش پیدا كرد و درنهایت با ۲۵۰۰ واحد افت به رقم ۱۵۷ هزار و ۳۵۵ واحدی رسید. همین طور شاخص كل هم وزن با ۴۸۵ واحد كاهش در تراز ۲۹ هزار و ۳۰۵ واحدی نشست.1397/11/15
21:17:47
5.0 / 5
4360
تگهای خبر: دستگاه , سرمایه
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۲ بعلاوه ۳
دیجیتالر
digitaler.ir - حقوق مادی و معنوی سایت دیجیتالر محفوظ است

دیجیتالر

معرفی محصولات دیجیتال و فناوری اطلاعات