وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات:

وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات: دیجیتالر: وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات با اشاره به دستور رهبری معظم انقلاب درباب اصلاح برخی ساختارها و قوانین در كشور در یك بازه زمانی چهار ماهه اظهار داشت: فرآیند صدور مجوزها و استعلامات یكی از همین ساختارها و قوانینی است كه سخت نیازمند بازبینی است.


به گزارش دیجیتالر به نقل از ایسنا، محمد جواد آذری جهرمی در نشستی با نخبگان استان سمنان اظهار نمود: باید كلاً در مدل فرآیند صدور مجوزها و استعلام ها تجدید نظر جدی شود.
وی با اشاره به اینكه قوانین ما در این حوزه مبتنی بر استعلام و اجازه گرفتن است، اضافه كرد: فرآیند كسب و كارها و مجوزها نباید مبتنی بر استعلام و اجازه گرفتن باشد. البته بدیهی است كه در این ارتباط نیازمند یك چارچوب هم هستیم و ما هم پیشنهادهای جایگزینی را مطرح كردیم كه در حال بررسی است.
وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات با اشاره به برنامه ها و وظایف حاكمیت در حوزه فناوری و اقتصاد در رابطه با این بخش اظهار داشت: آنچه دولت ها باید در عرصه اقتصاد به آن بپردازند، بحث توانمندسازی و تسهیل گری است. در اقتصادهای مردمی دولت ها نقش تسهیل گری را به عهده دارند مجموعه دولت در كشور هم باید نقش توانمندسازی و تسهیل گری را بر عهده بگیرد.
وی به مقاومت ها در مقابل برخی فناوری ها اشاره و تصریح كرد: جدا از عدم درك مناسب این فناوری ها كه امكان دارد در بخش هایی از لایه اجرایی كشور باشد، مشكلات ناشی از جدال سنت و مدرینته هم در این حوزه مؤثر است كه این جدال نه تنها در ایران بلكه در تمام دنیا وجود دارد.
آذری جهرمی با اشاره به اینكه برای توسعه در این رسته نیازمند چند عامل هستیم كه نخستین آن، شهروند دیجیتال است اضافه كرد: رشد ابزارهای نوین ارتباطی و اطلاعاتی به خصوص در پنج سال اخیر بی نظیر بوده به صورتی كه خیلی از افراد نسل های قبلی و حتی پدربزرگ ها و مادربزرگ ها هم در این راستا توانمند شده اند.
وی از كسب و كارهای دیجیتال بعنوان عامل دوم نام برد و اضافه كرد: به بركت وجود جوانان و نیروی انسانی مستعد در این حوزه با توسعه كمی و كیفی بودیم.
این عضو كابینه با اشاره به اینكه عامل سوم قوانین مناسب و درست است كه دولت باید برای بهبود این فضا بكوشد، اظهار داشت: دولت در چند سال اخیر كوشیده تا روی تقویت شهروند دیجیتال متمركز شود.
وی با اشاره به اینكه از سال ۸۴ تا ۹۲ شاهد به وجود آمدن یك دوران خلأ و عقب ماندگی بزرگی در این حوزه بودیم، افزود: الان با تلاش مضاعفی كه صورت گرفته توانستیم به رشد خوبی برسیم كه این رشد منجر به اشتغال بالایی هم در كشور شده است.
آذری جهرمی افزود: ادامه این روند مستلزم یك سری اقداماتی است كه رئیس جمهور هم بر آن تاكید ویژه دارند.
وی با اشاره به اینكه كاربران به دنبال دریافت خدمات هستند، اظهار داشت: دولت ها در عصر نوین برای كنترل جوامع به جای بكارگیری قدرت و وضع قوانین مختلف باید بر این بستر خدمات مختلف ارائه نمایند.
وی افزود: ایده ما برای تسهیل امور در این بخش، شناسایی فضاهای موجود و تولید پارك های فناوری با رویكرد مناطق آزاد است تا مسائل مربوط به مالیات، مجوز و… را تسهیل نماییم و با ساز و كاری كه پیش بینی شده، سرمایه گذار را هم به این محیط جذب نماییم.
وزیر ارتباطات خاطرنشان كرد: این نكته كه گفته می شود هر فناوری اگر بومی نباشد لزوماً منجر به فساد خواهد شد و اگر بومی باشد هیچ ایرادی متوجه آن نیست قابل پذیرش نمی باشد، چون شاهد نمونه هایی هستیم كه سرور آن كسب و كارها هم در داخل كشورمان بوده اما این روزها گرفتار مشكلات عدیده ای شده اند.

سهم ict در تولید ناخالص ملی را می توان به ۲.۵ درصد رساند
این عضو كابینه با اشاره به اینكه باور داریم كه با كمك یكدیگر می توانیم شرایط بهتری برای خود و مردم تولید نماییم، اظهار نمود: می توان سهم ict را در تولید ناخالص ملی به ۲.۵ درصد رساند.
وی با اشاره به اینكه شاهد این هستیم كه هر روز اوضاع روند رو به بهبودی پیدا می كند، آینده فعالان این حوزه را روشن ارزیابی و تصریح كرد: نیاز مردم و حاكمیت هر روز به این بخش بیشتر می شود و شما فعالان این حوزه باید با قوت به تلاش خود برای ساختن این آینده روشن كمك كنید.
همینطور استاندار سمنان خواهان حمایت ویژه وزارت ارتباطات و فناوری از استارت آپ های این استان شد.
علیرضا آشناگر در جلسه شورای اداری استان و شهرستان با حضور وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات از هویت سنجی غیر حضوری بعنوان یكی از اشكالات جدی استارت آپ ها نام برد و اظهار نمود: هویت سنجی غیر حضوری بعضاً برای بعضی از دستگاه های نظارتی هم قابل پذیرش نمی باشد،
این مقام ارشد اجرایی افزود: عملی شدن این مهم مستلزم وجود یك سیستم یكپارچه بین دستگاه های اجرایی می باشد.
آشناگر اظهار داشت: پیش بینی بسته های حمایتی و تولید امكانات كسب و كار استارت آپ ها و سرویس های استان با شرایط ویژه و تخصیص كد اعتباری پستی و خدمات روستایی، تجهیز دفاتر روستایی، تأمین شبكه های روستایی بالای ۲۰ خانوار و بهره گیری از نعمت اینترنت برای كسب و كار روستایی، افزایش سهمیه خودپردازها از ۱۱ دستگاه به ۲۰ دستگاه از دیگر مطالبات استان در این بخش است.
وی با اشاره به برخی مطالبات شركت های فعال فناوری در این استان اظهار داشت: حذف كاغذ كه سالانه ۲۲۰ میلیارد تومان هزینه به ما تحمیل می كند می تواند به رونق این بخش و كاهش هزینه ها كمك نماید.
استاندارد سمنان از استعلامات بعنوان دیگر مشكل اساسی این بخش نام برد و اضافه كرد: مساعدت دولت در این بخش و تولید ساز و كاری برای تولید شبكه یكپارچه برای استعلامات و ارتباطات لحظه ای برای پلیس و صدور بیمه نامه ها می تواند مؤثر باشد.
آشناگر از افتتاح ده ها پروژه در رابطه با فناوری سمنان در مسافرت وزیر اطلاع داد و اظهار داشت: این پروژه ها با اعتباری بالغ بر ۸۰ میلیارد تومان به صورت همزمان با حضور وزیر افتتاح شدند.
وی از كلنگ زنی و شروع عملیات ساختمان ICT بعنوان یكی از مطالبات مردم استان نام برد و افزود: امیدواریم پس از آغازعملیات اجرایی این پروژه در كوتاه ترین زمان به بهره برداری برسد.
استاندار سمنان بر لزوم زمینه تولید مراكز داده در نقاط سردسیر استان تاكید و خاطرنشان كرد: تولید مراكز داده با عنایت به شرایط جغرافیایی استان و قرار گرفتن استان در كریدور شمال به جنوب و شرق به غرب و استقرار صنایع مختلف در آن و همینطور نزدیكی جغرافیایی به پایتخت بسیار حائز اهمیت می باشد.
وی با اشاره به قرار گرفتن بخش اعظم محور تهران مشهد در این استان بر ضرورت پوشش اینترنتی اظهار داشت: علاوه بر این در بخش هایی از استان همچون روستاهای شهرستان میامی پوشش اینترنتی ضعیف است كه نیازمند تقویت در این بخش هستیم.
وی افزود: با توجه رویكرد سنتی كه در حوزه مالیاتی وجود دارد در بعضی كسب و كارها سود مالی اندك است، بنابراین اگر رویكرد سنتی تغییر نكند درآمد استارت آپ ها تحت تأثیر قرار می گیرد كه نیازمند تغییر این رویكرد است.
استاندار سمنان با اشاره به اینكه استان سمنان ظرفیت زیادی در حوزه گردشگری دارد به ظرفیت تپه های مریخی در این استان اشاره و اظهار نمود: استان سمنان با پهنه كویری و وجود همزمان بخش هایی با آب و هوای كوهستانی جایگاه ویژه ای در گردشگری دارد و در بخش رصد نجوم هم دارای ظرفیت هایی كم نظیری در تپه های مریخی است كه مساعدت سازمان فضایی و وزارتخانه ارتباطات می تواند به رونق این صنعت در آنجا كمك شایانی كند.1397/11/19
02:55:49
5.0 / 5
4473
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۲ بعلاوه ۳
دیجیتالر
digitaler.ir - حقوق مادی و معنوی سایت دیجیتالر محفوظ است

دیجیتالر

معرفی محصولات دیجیتال و فناوری اطلاعات