پژوهشگران آمریكایی:

تغییرات اقلیمی شمالگان، نتایج جهانی دارند

تغییرات اقلیمی شمالگان، نتایج جهانی دارند دیجیتالر: پژوهش جدید پژوهشگران آمریكایی در مورد تغییرات اقلیمی، نشان داده است كه گرم شدن شمالگان می تواند تاثیر جهانی داشته باشد.


به گزارش دیجیتالر به نقل از ایسنا و به نقل از فیز، با گرم شدن سریع تر شمالگان (ناحیه پیرامون قطب شمال) نسبت به بقیه جهان، این ناحیه خاك منجمد، زمین یخ و دریای یخ خودرا به میزان پیش بینی نشده ای از دست می دهد. برمبنای پژوهشی كه در "دانشگاه كلرادو بولدر" (CU) آمریكا صورت گرفته، این تغییرات نه تنها زیرساخت و اقتصاد شمالگان را تحت تأثیر قرار می دهد، بلكه اثرات قابل توجهی باز بر بقیه قسمت های جهان دارد.
"تویلا مون" (Twila Moon)، سرپرست این پژوهش اظهار داشت: شمالگان برای بسیاری افراد، تنها یك جهان دورافتاده است كه هیچ گاه تأثیری بر زندگی آنها ندارد اما حقیقت این است كه تغییرات به وجود آمده در شمالگان، تأثیر زیادی بر بقیه نواحی زمین دارند و می توانند به تغییرات اقلیمی، بالا رفتن سطح دریا، سیلاب ساحلی و طوفان های مخرب منجر شوند.

بالا رفتن سطح آب دریا
ذوب شدن زمین های یخی، از سال ۱۹۷۲، تا ۶۰ درصد در بالا رفتن سطح آب دریا نقش داشته است. پژوهش ها نشان می دهند كه زمین یخی شمالگان به خاطر تغییرات اقلیمی، به شدت در حال ذوب شدن است. بعلاوه، بیشتر زمین های یخی این منطقه در حال كوچك شدن است. اگر گرما به همین صورت ادامه پیدا كند، انتظار می رود كه زمین یخی شمالگان، به یكی از عوامل مهم بالا رفتن سطح آب دریا تبدیل گردد.
سه شهر از چهار شهر بزرگ آمریكا یعنی نیویورك، لس آنجلس و هیوستون، شهرهای ساحلی هستند كه ۳۹ درصد از جمعیت آمریكا را در خود جای داده اند. اگر بالا رفتن سطح دریا به همین شكل ادامه یابد، شهرهای ساحلی هم در آمریكا و هم در بقیه شهرهای ساحلی جهان، با اثرات منفی آن همچون سیل، آلودگی آب شیرین و طوفان مواجه خواهند شد.

پیامدهای شدید تغییرات آب و هوایی
بالا رفتن سطح دریاها علاوه بر ایجاد طوفان و سیل، می تواند به تغییرات شدید آب و هوایی و نتایج ناشی از آن مانند طوفان برف و خشكسالی منجر شود. این نتایج منفی، علاوه بر آمریكا، كانادا، اروپا و آسیا را باز تخت تأثیر قرار خواهند داد.

آسیب به زیرساخت ها
پژوهش های صورت گرفته در مورد تغییرات اقلیمی نشان می دهند كه آلاسكا بین سال های ۲۰۱۵ تا ۲۰۹۹، با میلیاردها دلار هزینه برای رویارویی با لطمه های زیرساختی مواجه خواهد شد. تقریباً نیمی از این هزینه ها، مستقیماً از گرم شدن خاك منجمد ناشی می شوند. این خاك منجمد گرم، دی اكسید كربن و متان زیادی را به جو می فرستد و سبب گرم شدن زمین می شود.

فرسایش ساحلی و گسترش قطب شمال
وسعت یخ دریا و ضخامت آن، در چندین دهه گذشته كاهش یافته اند. این مشكلات، به پیش آمدن مشكلاتی مانند فرسایش شدید ساحلی در سیبری و آلاسكا منجر می شود و نتایج جهانی جدی به همراه دارد برای اینكه یخ دریا معمولاً با منعكس كردن نور خورشید، به تنظیم آب و هوای زمین كمك می نماید.
مون اضافه كرد: با افزایش سرعت گرم شدن شمالگان، شاهد نتایج گوناگونی در سطح جهان به خصوص كشورهای گرمسیری و معتدل خواهیم بود كه شهرهای بزرگ، اقتصاد گسترده و زیرساخت های زیادی دارند. برای محافظت از مردم و جوامع، باید تلاش نماییم روند گرم شدن شمالگان را تحت كنترل درآوریم و كاهش دهیم.1397/12/20
14:40:21
5.0 / 5
4259
تگهای خبر: ساخت
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۱ بعلاوه ۲
دیجیتالر
digitaler.ir - حقوق مادی و معنوی سایت دیجیتالر محفوظ است

دیجیتالر

معرفی محصولات دیجیتال و فناوری اطلاعات