تصاویری كه آژانس فضایی اروپا منتشر كرد

آغاز اعتدال بهاری

آغاز اعتدال بهاری به گزارش دیجیتالر آژانس فضایی اروپا درشبكه اجتماعی خود در اینستاگرام تصاویری به منظور آغاز لحظه اعتدالین منتشر نمود.


به گزارش دیجیتالر به نقل از ایسنا، تصویر باشكوه فوق كه نمایانگر اعتدالین در سیاره زحل است در ۱۲ اوت سال ۲۰۰۹ توسط "مأموریت كاسینی" ثبت شده است. پدیده اعتدالین زحل تقریباً هر ۱۵ سال رخ می دهد و اعتدالین بعدی زحل در تاریخ ۶ می ۲۰۲۵ رخ خواهد داد.
"اعتدالین" یا "هموگان" (equinox) در ستاره شناسی به لحظه ای گفته می شود كه خورشید از دید ناظر زمینی از صفحه استوای سماوی می گذرد كه این پدیده در هر سال شمسی دو بار رخ می دهد. یكی از آنها اعتدال بهاری شمالی است كه در آغاز فروردین و دیگری اعتدال پاییزی جنوبی است كه تقریباً اول مهر ماه رخ می دهد. حركت زمین به دور خورشید در هر سال سبب می شود تا ناظر زمینی تصور كند خورشید روی یك مدار دایروی كه با مدار استوای زمین ۲۳/۵ درجه اختلاف دارد، به دور سیاره ما می چرخد. در این میان چهار نقطه از مدار فرضی گردش خورشید به دور زمین بسیار مهم می شود. اعتدال بهاری آغاز بهار نجومی در نیم كره شمالی است. جشن باستانی نوروز از لحظه اعتدال بهاری (به اصطلاح قرار گرفتن خورشید در نقطه اول حمل) در نیم كره شمالی شروع می شود و در ایران به لحظه تحویل سال مشهور است.

1397/12/29
14:20:44
5.0 / 5
4841
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۲ بعلاوه ۳
دیجیتالر
digitaler.ir - حقوق مادی و معنوی سایت دیجیتالر محفوظ است

دیجیتالر

معرفی محصولات دیجیتال و فناوری اطلاعات