جاسوسی گوشیهای نوكیا برای چین؟

جاسوسی گوشیهای نوكیا برای چین؟ به گزارش دیجیتالر اخیرا گزارش هایی انتشار یافته كه نشان داده است بعضی از گوشیهای برند نوكیا اطلاعات كاربران را به سروری در چین ارسال كرده اند.


به گزارش دیجیتالر به نقل از ایسنا، بعد از آنكه حق فروش محصولات غول تكنولوژی نوكیا توسط شركت فنلاندی اچ ام دی خریداری شد، حق امتیاز فروش و تولید گوشیهای این برند به این شركت واگذار شد.
حالا گزارش های متعددی در فضای مجازی انتشار یافته است كه نشان داده است این شركت احتمالاً داده های كاربران را به سروری در كشور چین ارسال كرده است كه در صورت تأیید صحت این خبر این شركت به افترا نقض قوانین و مقررات حفاظت از داده های عمومی اروپا ( GDPR) جریمه های سنگین و هنگفتی را متحمل خواهد شد.
این شركت كه توانست با افزایش میزان فروش گوشیهای هوشمند نوكیا و كسب درآمد و افزایش قابل ملاحظه سهم این برند فنلاندی در بازارهای جهانی باری دیگر برند این غول تكنولوژی را احیا كند و آنرا از خطر ورشكستگی برهاند و باری دیگر آنرا به لیست گوشیهای پرفروش جهان بازگرداند، عمده محصولاتش را در چین تولید می كند.
حالا اخبار و شواهدی انتشار یافته است كه نشان می دهند داده های كاربران گوشیهای برند نوكیا به صورت غیر رمزنگاری شده به سرور ای در چین ارسال شده است.
طبق وب سایت phonearena، این اخبار و گزارش ها كه توسط بعضی از كارشناسان فعال در حوزه امنیت سایبری در فضای مجازی انتشار یافته است، نشان داده است كه ترافیك های ارسال شده از گوشیهای روشن و فعال نوكیا كه احتمالاً شامل موقعیت مكانی كاربران، شماره سریال گوشی و شماره سیم كارت هم می شود، به علل نامعلومی به سروری در چین ارسال شده است.
بعنوان مثال هنریك آستاد بعنوان یك كارشناس امنیتی می گوید با بررسی های انجام شده می توان گفت هر بار كه یك گوشی نوكیا ۷ پلاس روشن می شود دستگاه به صورت خودكار داده ها و اطلاعات مذكور را به سرور مربوطه ارسال می كند.
او همینطور خاطر نشان كرده كه هر بار كه كاربر نمایشگر گوشی را روشن می كند یا قفل گوشی باز می شود هم همین اتفاق می افتد.
به قول وی، این خبر در صورتیكه صحت داشته باشد به وضوح از این و مقررات مربوط به حفاظت از حریم خصوصی كاربران را نقض می كند و افترا سنگین و جبران ناپذیری برای نوكیا به شمار خواهد آمد.
البته وی عنوان كرده است كه این مشكل تنها در بعضی از دستگاه های نوكیا به وجود می آید و شامل تمامی مدلهای این برند نمی گردد اما چیزی كه در اینجا حائز اهمیت می باشد آن است كه حتی اگر یك مدل گوشی این برند هم با چنین مشكلی مواجه باشد، باید پیگیری های لازم صورت بگیرد و نوكیا هم باید در این مورد پاسخگو باشد؛ بنابراین موظف خواهد بود در صورت وجود هرگونه رخنه امنیتی آنرا برطرف كرده و به نگرانی های امنیتی اتحادیه اروپا و سایر كشورها واكنش های لازم با نشان دهد.1398/01/03
14:31:00
5.0 / 5
4597
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۸ بعلاوه ۲
دیجیتالر
digitaler.ir - حقوق مادی و معنوی سایت دیجیتالر محفوظ است

دیجیتالر

معرفی محصولات دیجیتال و فناوری اطلاعات