در دانشگاه استنفورد ابداع شد

سیناپس مصنوعی با عملكردی شبیه به مغز انسان

سیناپس مصنوعی با عملكردی شبیه به مغز انسان به گزارش دیجیتالر پژوهشگران ˮدانشگاه استنفوردˮ، یك سیناپس مصنوعی ابداع نموده اند كه می تواند از عملكرد مغز انسان تقلید كند.


به گزارش دیجیتالر به نقل از ایسنا و به نقل از وبسایت رسمی دانشگاه استنفورد، شاید یك ابزار شبیه به باتری بتواند عملكرد یك سیناپس مصنوعی را داشته باشد و كارآیی و توانایی یادگیری مغز را تقلید كند.
ظرفیت مغز در یادگیری و به خاطر سپردن همزمان اطلاعات با صرف انرژی كم، الهام بخش پژوهشگران برای كار در زمینه ابداع كامپیوتر های شبیه به مغز بوده است. پژوهشگران "دانشگاه استنفورد"(Stanford University) و "آزمایشگاه ملی سندیا" (SNL)، ابزاری ابداع نموده اند كه عملكرد یك سیناپس مصنوعی را دارد و می تواند روش ارتباط نورون ها در مغز را تقلید كند.
پژوهشگران به تازگی، از ۹ نمونه ابتدایی این ابزار رونمایی كردند كه همه آنها از نظر سرعت پردازش، بهره وری انرژی، قابلیت تكثیر و دوام، عملكرد خوبی داشتند. اعضای این گروه پژوهشی در نظر دارند سیناپس مصنوعی خویش را با تجهیزات الكترونیكی قدیمی تركیب كنند تا گامی جهت استفاده از یادگیری مبتنی بر هوش مصنوعی در ابزار كوچك بردارند.
"اسكات نی"(Scott Keene)، از نویسندگان این پروژه اظهار داشت: اگر سیستمی داشته باشید كه میزان كارآیی و سرعت آن به اندازه ای كه ما عرضه داده ایم باشد، می توانید آنرا روی تلفن همراه یا لپ تاپ نصب كنید. ابداع این ابزار كوچك می تواند امكان دستیابی به توانایی آموزش شبكه ها و حل مشكلات ابزارهای الكترونیكی را برای ما فراهم آورد.
سیناپس مصنوعی پژوهشگران استنفورد، به یك باتری شباهت دارد و پژوهشگران می توانند جریان الكتریسیته را بین دو پایانه آن حركت دهند. حركت جریان الكتریسیته، شبیه به نحوه انتقال اطلاعات در مغز برای یادگیری است. طراحی این سیناپس، طوری است كه كارایی آن را زیاد می كند چونكه پردازش داده و ذخیره حافظه، در یك حركت رخ می دهند؛ در حالیكه داده ها در یك سیستم كامپیوتری سنتی، ابتدا پردازش و سپس ذخیره می شوند.
دیدن عملكرد این ابزار در یك مجموعه، گامی مهم به حساب می آید چونكه این كار به پژوهشگران امكان می دهد تا چندین سیناپس هوش مصنوعی را به صورت همزمان به كار گیرند. این كار در مقایسه با به كارگیری هر سیناپس به صورت مجزا، به زمان كمتری نیاز دارد و كارایی و سرعت آن شبیه به عملكرد مغز است.
پژوهشگران در آزمایش های نسخه ابتدایی سیناپس مصنوعی دریافتند كه انرژی مورد نیاز برای پردازش و عملكرد این ابزار، یك دهم انرژی است كه یك كامپیوتر پیشرفته نیاز دارد. با این حال، آنها هنوز نگران بودند كه بعضی از این ابزار كه با هم در مجموعه بزرگ تری به كار گرفته می شوند، بیش از اندازه انرژی مصرف كنند؛ در نتیجه هر ابزار را باردیگر تجهیز كردند تا جریان الكتریكی كمتری نیاز داشته باشند و كارایی آنها افزایش یابد.
نسخه های جدیدتر سیناپس طی آزمایش، سرعت و كارایی بیشتری از خود نشان دادند و پژوهشگران پیش بینی می كنند كه بتوان نسل آینده این ابزار را در تجهیزات الكترونیكی كه سرعت ویژه ای دارند، به كار گرفت.
این پژوهش، در مجله "Science" به چاپ رسید.
منبع:

1398/02/08
11:27:24
5.0 / 5
4700
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۲ بعلاوه ۳
دیجیتالر
digitaler.ir - حقوق مادی و معنوی سایت دیجیتالر محفوظ است

دیجیتالر

معرفی محصولات دیجیتال و فناوری اطلاعات