به سفارش ناسا ابداع می شود

هواپیماهای الكتریكی كه سوخت آنها از هیدروژن سرد تامین می شود

هواپیماهای الكتریكی كه سوخت آنها از هیدروژن سرد تامین می شود دیجیتالر: پژوهشگران آمریكایی در پروژه ای كه به سفارش ناسا انجام می شود، قصد دارند هواپیماهای الكتریكی ابداع كنند كه سوخت آنها از هیدروژن سرد تامین می شود.


به گزارش دیجیتالر به نقل از ایسنا و به نقل از فیوچریسم، دانشمندان "دانشگاه ایلینوی"(University of Illinois) آمریكا قصد دارند در یكی از پروژه های مربوط به ناسا برای پاكسازی صنایع هوا- فضا، نوعی هواپیمای تمام الكتریكی ابداع كنند كه سوخت آن از هیدروژن مایع سرد تأمین می شود. دانشمندان برای ابداع این فناوری، طی سه سال، شش میلیون دلار بودجه از ناسا دریافت كرده اند و باور دارند كه این پروژه در صورت موفقیت می تواند صنایع هوایی را دگرگون كند.
هیدروژن، سوختی كم هزینه و مقرون به صرفه محسوب می شود. همین خاصیت باعث شده كه اروپا، سرمایه گذاری سنگینی را روی سیستم های مبتنی بر هیدروژن آغاز كند و آلمان باز اخیراً قطاری را به نمایش بگذارد كه سوخت آن با هیدروژن تأمین می شود.
در هر حال، سلول های مبتنی بر هیدروژن كه هم اكنون مورد استفاده قرار می گیرند، آن قدر انرژی ندارند كه بتوانند سوخت یك موشك را تأمین كنند و در صورت به كار رفتن در موشك، وزن بالایی خواهند داشت. دانشمندان دانشگاه ایلینوی باور دارند كه می توان با سرد كردن هیدروژن، آنرا به قد كافی فشرده كرد تا به راحتی در موشك ها مورد استفاده قرار بگیرد اما فناوری تأمین نیروی هواپیما با هیدروژن هنوز كامل نشده و بنا بر این ناسا، بودجه ای را به پژوهش در این مورد مختص كرده است.
"كروبا هاران"(Kiruba Haran)، مهندس الكترونیك دانشگاه ایلینوی اظهار داشت: بر خلاف پیشرفت های بسیاری كه در سال های اخیر در مورد هواپیماهای الكتریكی صورت گرفته اند، به كار بردن سیستم های سرمایشی در آنها به خاطر نداشتن قدرت و كارایی لازم هنوز عملی نشده است. همكاری با ناسا در این پروژه می تواند به برطرف نمودن موانع فنی قابل توجهی كه بر سر راه ما قرار دارند كمك نماید.1398/02/24
21:43:50
5.0 / 5
4903
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۸ بعلاوه ۵
دیجیتالر
digitaler.ir - حقوق مادی و معنوی سایت دیجیتالر محفوظ است

دیجیتالر

معرفی محصولات دیجیتال و فناوری اطلاعات