با همكاری محقق ایرانی دانشگاه دیكن انجام شد

استفاده از ضایعات پنبه برای تولید پلاستیك های زیست سازگار

استفاده از ضایعات پنبه برای تولید پلاستیك های زیست سازگار دیجیتالر: تعدادی از محققان دانشگاه ˮدیكنˮ با همكاری یك محقق زن ایرانی توانستند از ضایعات پنبه، پلاستیك زیست سازگار تولید كنند.


به گزارش دیجیتالر به نقل از ایسنا و به نقل از گیزمگ، زمانی كه یك ماشین پنبه پاك كن الیاف پنبه را از دانه های آن جدا می كند، ضایعات پنبه زیادی بعنوان پسماند تولید می شود.
یكی از روش هایی كه اخیراً برای نابودی از این ضایعات پنبه استفاده می شود، سوزاندن و یا دفن آنها است.
حال پژوهشگران روش جدیدی ابداع نموده اند كه می تواند این ضایعات را به پلاستیك های زیست تخریب پذیر تبدیل كند.
محققان دانشگاه "دیكن"(Deakin) استرالیا، با همكاری یك پژوهشگر ایرانی به نام "مریم نایبی" با روش ابداعی خود این ضایعات را كاهش داده اند.
به گفته دكتر "مریم نایبی" كه دانش آموخته دانشگاه "صنعتی اصفهان است، سالیانه حدود ۳۲ میلیون تن ضایعات پنبه تولید می شود كه حدود یك سوم آن رها می شود.
در این راستا تیم تحقیقاتی وی در نظر داشتند كه این ضایعات را كاهش دهند و علاوه بر آن به مزرعه داران پنبه، راهی جدید برای كسب درآمد را عرضه كنند.
این پژوهشگران توانستند سیستمی توسعه دهند كه در آن مواد شیمیایی ارزان قیمت و دوستدار محیط زیست برای حل كردن ضایعات پنبه استفاده می شود. دانه ها و ساقه ها هم از بین می روند.
سپس، مایع پلیمری ارگانیك تولید شده، برای ساخت فیلم های پلاستیكی استفاده می شود.
این مواد می توانند در صنایع كاشت پنبه برای بسته بندی دانه ها و كودها استفاده شوند كه این امر می تواند بعنوان قسمتی از یك پروسه زراعی كاربرد داشته باشد.
نایبی اظهار كرده كه این بیوپلاستیك ها می تواند به خاك هم تبدیل گردد تا بعدها برای رشد و تولید پنبه استفاده گردد و زباله های به وجود آمده طی پروسه زراعت را از بین ببرد و باردیگر به بیوپلاستیك تبدیل گردد.
فیلم پلاستیكی تولید شده به مراتب از پلاستیك های تولید شده از نفت ارزان تر است.
منبع:

1398/03/25
17:10:46
5.0 / 5
4227
تگهای خبر: تولید , ساخت , سیستم , كاربر
این مطلب را می پسندید؟
(2)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۳ بعلاوه ۵
دیجیتالر
digitaler.ir - حقوق مادی و معنوی سایت دیجیتالر محفوظ است

دیجیتالر

معرفی محصولات دیجیتال و فناوری اطلاعات