ناسا هوای خورشید را در 2 ماموریت جدید مطالعه می كند

ناسا هوای خورشید را در 2 ماموریت جدید مطالعه می كند دیجیتالر: آژانس فضایی آمریكا (ناسا) می خواهد طوفان های خورشیدی و واكنش سیاره زمین به آنها را برای حفاظت هر چه بیشتر از فضانوردان، پیشرفت فناوری فضایی و بهبود زندگی بر روی زمین در دو ماموریت جدید مطالعه كند.


به گزارش دیجیتالر به نقل از ایسنا و به نقل از انگجت، طوفان ها یا بادهای خورشیدی (Solar winds) برای مردم ساكن بر روی زمین تهدیدی نیستند، اما می توانند برای فضاپیماها و فضانوردان خطر ایجاد كنند.
ناسا دو ماموریت جدید را انتخاب نموده است كه هدف آنها درك نحوه تأثیر خورشید بر هوای خشن فضا است.
نخستین ماموریت "پانچ" (PUNCH) نام دارد كه مخفف قطبش سنجی برای یكی كردن تاج خورشیدی (كرونا) و هلیوسفر است و از چهار ماهواره كوچك به اندازه كیف دستی تشكیل خواهد شد كه طوفان های خورشیدی را از لحظه ترك خورشید دنبال می كنند.
دومین ماموریت "تریسرز" (TRACERS) نام دارد كه مخفف ماهواره های اتصال مجدد جفت و شناسایی الكترودینامیك نوك تیز است و از دو فضاپیما برای مطالعه چگونگی تعامل میدان های مغناطیسی اطراف زمین با خورشید استفاده خواهدنمود.
طوفان های خورشیدی سال هاست كه سبب شگفتی و پارانویا در بین انسان ها شده است و سابقه تأثیر آن به رویداد كارینگتون ۱۸۵۹ بازمی گردد كه به سیستم های تلگراف در سراسر جهان لطمه زد. بعضی از دانشمندان اعتقاد دارند كه تكرار چنین رویدادی امروز بطور نامحدود شبكه برق را از دسترس خارج خواهدنمود. طوفان های خورشیدی در مقیاس كوچك تر می توانند ماهواره ها و فناوری های مبتنی بر زمین را مختل كنند.
ناسا و آژانس فضایی اروپا اوایل ماه جاری برای ایجاد یك سیستم پیش بینی حمله طوفان های خورشید به توافق رسیدند.
برنامه هلیوفیزیك ناسا سال ها صرف مطالعه خیلی از پدیده های رمزآلود كه در خورشید رخ می دهند مانند شراره های متوسط خورشیدی، خورشید گرفتگی ها و حتی بارندگی های غیر منتظره خورشیدی شده است. اما بودجه نسبتاً كم ناسا محدودیت به وجود آورده است.
دانشمندان امیدوارند با "پانچ" و "تریسرز" بیشتر از این ها خورشید را بشناسند.
هر دوی این ماموریت ها همزمان باهم و سوار بر یك موشك پرتاب می شوند.
"توماس زوربوچن"، معاون ماموریت های علمی در ستاد ناسا اظهار داشت: ما این دو ماموریت را به دقت انتخاب كردیم، نه فقط به سبب علم سطح بالایی كه می توانند به ارمغان بیاورند، بلكه به این خاطر كه آنها با همكاری یكدیگر و دیگر فضاپیماهای هلیوفیزیك به پیشرفت در محافظت از فضانوردان ناسا، فناوری فضایی و زندگی روی زمین كمك می كنند.
تاریخ برنامه ریزی شده برای پرتاب "پانچ" و "تریسرز" نهایتاً تا اوت ۲۰۲۲ تعیین شده است.
طوفان های خورشیدی جریانی از ذرات یونی (پلاسما) انرژی داری هستند كه از جانب خورشید به فضا در تمام جهات ساطع می شوند. همین طوفان های خورشیدی هستند كه در برخورد با سطوح فوقانی جو زمین موجب ایجاد شفق قطبی و حتی گاهی تداخل جریان های برق و سیستم های ارتباطاتی می شوند و جریان متداول آنها ۱GA ( یك گیگا آمپر) است.
ذرات بنیادی كه به زمین برخورد می كنند، هم از خورشید و هم از بیرون از منظومه شمسی سرچشمه می گیرند. ذرات حامله عمدتاً متشكل از پروتون، الكترون و ذرات آلفا (هسته هلیوم) هستند و به صورت پیوسته به بیرون از خورشید جریان دارند. در فاصله زمین از خورشید، سرعت این بادهای خورشیدی بین ۳۰۰ تا ۵۰۰ كیلومتر بر ثانیه است. ذرات با میدان مغناطیسی خورشید برهمكنش می كنند. شدت میدان مغناطیسی خورشید در فاصله زمین، حدود یك هزارم میدان زمین است. ذراتی كه از بیرون منظومه شمسی می آیند، پرتوهای كیهانی نام دارند.
شراره خورشیدی از انفجار بزرگ در اتمسفر خورشید به وجود می آید و موجب آزاد شدن انرژی در حد ۶ ضربدر ۱۰ به توان ۲۵ ژول می شود كه در حدود یك ششم انرژی خروجی از سطح خورشید در هر دقیقه است. این پدیده در سایر ستارگان هم دیده می شود كه به آنها نیز "شراره ستاره ای" گفته می شود.
شراره خورشیدی كلیه لایه های سطح خورشید شامل شیدسپهر، تاج خورشیدی و فام سپهر را تحت تأثیر قرار می دهد و موجب گرم شدن پلاسما تا چندین میلیون درجه كلوین می شود. همین طور موجب سرعت یافتن الكترون ها و پروتون ها و یون های سنگین تا نزدیكی سرعت نور می شود. همین طور اشعه ای را تولید و لایه های الكترومغناطیس را به وجود می آورد كه شامل كلیه امواج الكترومغناطیس است. از امواج رادیویی تا اشعه گاما، شراره ها خودرا از آزادسازی انرژی مغناطیسی ذخیره شده در تاج خورشیدی تغذیه می كنند.
اشعه ایكس و اشعه ماورای بنفش می توانند روی یون كره تأثیر بگذارند و تولید امواج ارتباطی با طول موج بالا بنمایند كه این امواج می توانند موجب اختلال در رادارها و تجهیزاتی كه با فركانس كار می كنند، شوند. شراره خورشیدی برای نخستین بار در خورشید توسط "ریچارد كریستوفر كارینگتون" و همین طور توسط "ریچارد هدسون" در سال ۱۸۵۹ مشاهده شد. همین طور شراره ستارگان در خیلی از ستارگان دیده شده است.
فركانس های به وجود آمده از شراره های خورشیدی مختلف است و از یك روز زمانی كه خورشید در حالت فعال قرار دارد تا یك دفعه در هفته زمانی كه سطح خورشید آرام است، تغییر می كند.
خورشیدگرفتگی یا كُسوف نیز هنگامی رخ می دهد كه سایه ماه بر قسمتی از زمین بیفتد و در نتیجه در قسمت هایی از كره زمین، قرص ماه قسمتی از قرص خورشید یا تمامی آنرا از دید ناظر زمینی بپوشاند.
این پدیده هنگامی رخ می دهد كه زمین و ماه و خورشید به ترتیب در یك خط راست یا تقریباً در یك خط راست قرار بگیرند و این شرایط تنها در زمان مقارنه یا محاق ماه امكان دارد برقرار شود. گرفتگی كلی خورشید، یكی از منظره های بسیار زیبای طبیعت است.
منبع:

1398/03/31
21:09:56
5.0 / 5
4382
تگهای خبر: تولید , سیستم , فناوری
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۸ بعلاوه ۳
دیجیتالر
digitaler.ir - حقوق مادی و معنوی سایت دیجیتالر محفوظ است

دیجیتالر

معرفی محصولات دیجیتال و فناوری اطلاعات