بیت كوین ها برق می بلعند به نام مردم تمام می شود!

بیت كوین ها برق می بلعند به نام مردم تمام می شود! دیجیتالر: درحالی كه همزمان با افزایش دما زنگ خطر مصرف برق خصوصاً در تهران به صدا درآمده است، صنعت برق امسال با مشكل جدیدی به نام بیت كوین ها كه بنظر می رسد عامل اصلی افزایش نامتعارف مصرف برق هستند دست و پنجه نرم می كند.


به گزارش دیجیتالر به نقل از ایسنا، آمارها از آن حكایت می كند كه اوج مصرف برق در منطقه تهران (استان های تهران، قم و البرز) از رقم ۹۸۶۰ مگاوات گذر كرده كه این رقم نسبت به مدت مشابه سال قبل كه معادل ۹۲۰۸ مگاوات بوده، با ۷ درصد رشد مواجه می باشد.
شناسایی بیت كوین ها
در این راستا، مصطفی رجبی مشهدی - سخنگوی صنعت برق- با اشاره به این كه در خردادماه امسال مصرف ۳۳۰۰ مگاوات برق در ساعات اوج مصرف در كشور ثبت شده است اضافه كرد: این رقم بیشتر از مصرف سه استان آذربایجان شرقی، غربی و اردبیل است.
وی با اشاره به غیر مجاز بودن مصرف برق توسط بیت كوین ها اظهار داشت: طبق دستور اعلام شده به شركت های برق منطقه ای و توزیع نیروی برق، تولید كنندگان بیت كوین شناسایی و برق آنها قطع می شود.
استخراج هر بیت كوین معادل مصرف ۲۴واحد مسكونی
بنا بر اعلام شركت برق منطقه ای تهران، سخنگوی صنعت برق با بیان این كه استخراج هر بیت كوین معادل مصرف ۲۴ واحد مسكونی در سال است افزود: هنوز تعرفه ی مشخصی برای برق مصرفی بیت كوین تعریف نشده است كه البته پیشنهاد وزارت نیرو در این زمینه به هیأت دولت ارسال و در حال بررسی در كمیسیون های مختلف است كه بعد از تعیین به همه شركت ها ابلاغ خواهد گردید.
رجبی مشهدی اظهار داشت: بعد از ابلاغ تعرفه برق بیت كوین ها، صاحبان این مراكز می توانند به شركت های برق منطقه ای و توزیع نیروی برق بازگشت و برمبنای میزان مصرف درخواست خودرا اعلام كنند. اتصال این مراكز به شبكه به سبب مصرف بالا سبب ناپایداری برق و بروز مشكل برای دیگر مشتركین می شود كه بر این اساس در هر نقطه ای شناسایی شوند، برق آنها قطع خواهد شد.
ارز دیجیتال یا Cryptocurrency یك فرم از پول الكترونیكی است كه به منظور امنیت بیش تر، حذف واسطه ها و ناشناس بودن طراحی شد. ارزهای دیجیتال از یك فناوری غیرمتمركز استفاده می نمایند كه به كاربران امكان پرداخت امن و ذخیره پول را بدون نیاز به ثبت نام یا استفاده از بانك ها و سازمان های واسطه می دهند.
بیشتر ارزهای دیجیتال روی پایگاه داده توزیع شده ای به نام بلاك چین اجرا می شوند و بیش تر واحدهای اصلی آن توسط یك پروسه به نام استخراج یا ماین تولید می شوند. نخستین و معروف ترین ارز دیجیتال بیت كوین است كه در سال ۲۰۰۹ بوجود آمد، با این وجود در سال های گذشته ارزهای دیجیتال زیادی (در حدود ۹۰۰ ارز دیجیتال) در بازارهای جهانی تجارت می شود.
بااینكه هنوز مشروعیت ارزهای دیجیتالی و در صدر آنها بیت كوین از جانب بانك مركزی و مسؤولان مربوطه در كشور به اثبات نرسیده است، اما ممنوعیت قطعی هم در زمینه عدم استفاده از آنها اعلام نشده و بعضی از صرافی ها و سایت های آنلاین به خرید و فروش این ارزها اقدام می كنند. اخبارها از آن حكایت می كند كه استخراج كنندگان ارز دیجیتال به سبب ارزان بودن قیمت برق در ایران به كشور هجوم آورده اند.
در این راستا همایون حائری چندی قبل با اشاره به مباحثی كه در مورد استفاده از برق برای استخراج ارز دیجیتالی مطرح گردیده است، اظهار داشت: برق در ایران بسیار ارزان است و با عنایت به این بعضی از سرمایه گذاران بیت كوین هستند كه به كشور هجوم آورده اند. قیمت استخراج هر بیت كوین در جهان ۷۰۰۰ دلار است و برای هر بیت كوین ۷۲ هزار كیلووات ساعت برق مصرف می شود كه به اندازه مصرف ۲۸ مشترك است. تعداد این افراد اخیرا افزایش پیدا كرده و می تواند به ۲۰۰۰ تا ۲۵۰۰ مگاوات نیز برسد.
معاون برق و انرژی وزیر نیرو از ارائه ی پیشنهاداتی توسط وزارت نیرو برای حل این مساله آگاهی داد و اظهار داشت: وزارت نیرو پیشنهاد داده است كه باید نرخ مناسبی برای این افراد در نظر گرفته شود، برای اینكه آنها دستگاه هایی را وارد كشور می كنند و از حق مردم ما بهره مند می شوند. ما تاكید كردیم كه باید نظارت شروع شده و پایش صورت بگیرد. این اقدامات از سال پیش شروع شده و پیشنهاد كرده ایم كه تعرفه ای با نرخ صادراتی برای این افراد در نظر گرفته شود.
وی با بیان این كه پیشنهاد وزارت نیرو در كمیسیون اقتصادی مطرح گردیده است، اظهار نمود: البته این افراد هم اكنون قابل شناسایی نیستند، اما وقتی تعرفه مشخص شود، شناسایی می شوند.
معاون برق و انرژی وزیر نیرو با تاكید بر این كه وزارت نیرو مسئول تأمین برق مردم است، اظهار داشت: بیت كوین هر مزایایی كه دارد، برای خودش دارد؛ این افراد با دستگاه خودشان از برق مجانی ما استفاده می نمایند، در صورتیكه باید از ما اجازه بگیرند. زمانی كه مردم با هفت درصد افزایش تحت فشار قرار می گیرند، چرا باید هزینه چنین چیزی را پرداخت كنند.
برخورد وزارت نیرو با استخراج كنندگان ارز مجازی
هم اكنون هیچ تعرفه قانونی برای این گروه از مصرف كنندگان تعریف نشده است. برمبنای بند "د" ماده ۵۰-۴ بخشنامه تكمیلی تعرفه های برق، در صورتی كه برق به صورت غیرمجاز (در بخشی به غیر از مورد ذكر شده در پروانه انشعاب) به مصرف برسد، شركت برق موظف به قطع انشعاب مذكور است.
تبعات استفاده غیرمجاز از شبكه برق
استفاده های غیرمجاز از شبكه برق موجب افت ولتاژ شبكه های توزیع می شود و احتمال لطمه دیدن وسایل برقی مردم را بیشتر می كند. بگفته مسئولان صنعت برق برای پشتیبانی از حقوق مصرف كنندگانی كه انشعاب های قانونی و مجاز دارند، مجبور به قطع برق استخراج كنندگان ارزهای مجازی و یا سایر استفاده كنندگان غیرمجاز از شبكه است.
به سبب برق بسیار زیادی كه برای استخراج ارز مجازی مورد نیاز است، این كار امكان دارد به شبكه های برق نیز لطمه وارد كند كه در این شرایط نیز خسارت وارده به شبكه، از مالك انشعاب هایی كه امتیاز استفاده از برق را به صورت غیرمجاز در اختیار دیگران قرار داده اند، قابل دریافت است.
منبع:

1398/04/05
01:25:38
5.0 / 5
4733
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۸ بعلاوه ۱
دیجیتالر
digitaler.ir - حقوق مادی و معنوی سایت دیجیتالر محفوظ است

دیجیتالر

معرفی محصولات دیجیتال و فناوری اطلاعات