ثبت تصویر پدیده درهم تنیدگی كوانتومی برای نخستین بار

ثبت تصویر پدیده درهم تنیدگی كوانتومی برای نخستین بار دیجیتالر: دانشمندان موفق شدند برای نخستین بار تصویر پدیده ˮدر هم تنیدگی كوانتومیˮ را ثبت كنند.


به گزارش دیجیتالر به نقل از ایسنا و به نقل از انگجت، محققان دانشگاه "گلاسگو" توانستند برای نخستین بار، تصویر پدیده "درهم تنیدگی كوانتومی بل" را ثبت كنند.
در هم تنیدگی كوانتومی جفت شدن خواص مكانیكی دو ذره است، ذراتی كه پیش تر با یكدیگر در كنش بوده و سپس از یكدیگر جدا شده اند. درهم تنیدگی برای ذراتی همچون فوتونها، الكترونها و حتی مولكولها رخ می دهد.
آزمون تجربی بل برای تحقیق صحت اثر درهم تنیدگی كوانتومی در مكانیك كوانتوم، با استفاده از نوعی از قضیه بل طراحی شده است.
این عكس ثبت شده دو فوتون را نشان داده است كه با یكدیگر در تعامل هستند و برای یك لحظه حالات فیزیكی را هم به اشتراك می گذارند.
این پدیده صرف نظر از فاصله واقعی میان ذرات اتفاق می افتد.
محققان برای ثبت تصویر درهم تنیدگی بل، یك سیستم ساختند كه جریان فوتون های درهم تنیده از یك منبع كوانتومی از نور را به سمت چیزی به نام "اجرام غیرمعمول" ارسال می كرد.
این اجرام غیرمعمولی در مواد مایع كریستالی نمایش داده می شوند و هنگام عبور از این مواد، فاز فوتون ها را تغییر می دهند.
محققان این پروژه از یك دوربین هم استفاده كردند كه می تواند فوتون ها را شناسایی كند. این دوربین زمانی كه فوتون ها در هنگام پدیده درهم تنیدگی مشاهده كرد، از آنها عكس گرفت.
بنا بر گفته محققان پدیده درهم تنیدگی كوانتومی، یكی از ستون های اصلی مكانیك كوانتومی است. این كانسپت در رایانش كوانتومی و رمزنگاری به كار می آید. ولی تابحال كسی قادر نبوده از این پدیده عكس بگیرد.
محققانی كه از این پدیده عكس گرفتند معتقدند كه تصویر ثبت شده توسط آنها می تواند به پیشرفت در زمینه رایانش كوانتومی كمك نماید و امكان دارد به نوع جدیدی از تصویربرداری منجر شود.
منبع:

1398/04/22
14:39:33
5.0 / 5
4926
تگهای خبر: دوربین , ساخت , سیستم , محقق
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۴ بعلاوه ۴
دیجیتالر
digitaler.ir - حقوق مادی و معنوی سایت دیجیتالر محفوظ است

دیجیتالر

معرفی محصولات دیجیتال و فناوری اطلاعات