در گفت وگو با دیجیتالر عنوان شد

حضور 5 دانشگاه كشور در كنسرسیوم طراحی و ساخت 3 ماهواره استاندارد

حضور 5 دانشگاه كشور در كنسرسیوم طراحی و ساخت 3 ماهواره استاندارد به گزارش دیجیتالر دبیر ستاد توسعه فناوری های فضایی و حمل و نقل پیشرفته معاونت علمی وفناوری ریاست جمهوری با اشاره به كنسرسیومی متشكل از دانشگاه ها برای طراحی ۳ نوع ماهواره، اظهار داشت: در این كنسرسیوم دانشگاه های صنعتی شریف، صنعتی امیركبیر، علم و صنعت، خواجه نصیر و مالك اشتر برای طراحی ۳ ماهواره استاندارد حضور دارند.


دكتر منوچهر منطقی در گفتگو با ایسنا با بیان اینكه ستاد توسعه فناوری های فضایی و حمل و نقل پیشرفته به منظور ایجاد بستر توسعه ماهواره های عملیاتی مدار پایین، مبادرت به برنامه ریزی برای توسعه سه پلت فرم ماهواره ملی كرده است، اظهار نمود: بر مبنای مطالعاتی كه ما در دنیا بر روی پروژه های طراحی و ساخت ماهواره انجام دادیم، مشاهده كردیم كه ماهواره های كوچكی كه توسط دانشگاه ها و یا شركت ها طراحی می شوند، بر مبنای شاخص ها و استانداردهای خاصی هستند.
وی افزود: نتایج این مطالعات نشان داد كه بیشترین ماهواره هایی كه در دنیا ساخته می شوند، در محدوده های ۱۰ تا ۱۵ كیلوگرم، ماهواره هایی كه در چارچوب منظومه ماهواره ای تعریف می شوند، بین ۵۰ تا ۷۰ كیلوگرم و ماهواره هایی كه ماندگاری آنها در مدار بیشتر باشد و دارای كاربردهای بیشتری هستند، در محدوده وزنی ۱۲۰ تا ۱۵۰ كیلوگرم قرار دارند.
منطقی با تاكید بر اینكه این مطالعه از جانب محققانی كه در طراحی ماهواره فعال می باشند، اجرایی شده است، تصریح كرد: بر این اساس برای طراحی و ساخت ماهواره پلت فرم "ایران باس ۱۵" را تعریف كردیم.
دبیر ستاد توسعه فناوری های فضایی و حمل و نقل پیشرفته معاونت علمی، پلت فرم ایران باس ۱۵ را استانداردی برای طراحی و ساخت ماهواره توصیف كرد و خاطرنشان كرد: استفاده از این پلت فرم ها، كاهش هزینه های ساخت ماهواره را به همراه دارد. پلت فرم ها یك مفهوم پیشرفته است كه هم اكنون در مجموعه های معتبر فضایی دنیا كه فناوری ماهواره را به كشورهای دیگر می فروشند، ۳ تا ۵ پلت فرم را مد نظر قرار داده اند.
منطقی تصریح كرد: در حوزه هماهنگی برای توسعه صنعت فضایی كشور، پلت فرم "ایران باس" ۱۵۰، ۷۰ و ۱۵ كیلوگرمی، مطالعه یكپارچه سازی ایستگاه زمینی و مطالعه یكپارچه سازی آزمایشگاه AIT تهیه شده است.
وی از ایجاد كنسرسیومی از دانشگاه های كشور برای طراحی و ساخت ۳ ماهواره استاندارد در چارچوب پروژه "پروژه ایران باس ۱۵" اطلاع داد و خاطرنشان كرد: این پروژه یك پلت فرم ماهواره ۱۵ كیلوگرمی با محموله تصویربرداری (رزولوشن ۵ متر) است و توسط كنسرسیومی از دو دانشگاه "صنعتی شریف" و "صنعتی مالك اشتر" در حال انجام می باشد. در این پروژه طراحی مفهومی و اولیه انجام شده و هم اكنون در مرحله طراحی تفصیلی است.
وی پروژه ایران باس ۷۰ را پروژه دیگری دانست كه شامل پلت فرم ماهواره ۷۰ كیلوگرمی با محموله تصویربرداری (رزولوشن ۵ متر) است كه توسط كنسرسیومی از دانشگاه های "صنعتی امیركبیر" و "خواجه نصیرالدین طوسی" در حال انجام می باشد.
دبیر ستاد توسعه فناوری های فضایی و حمل و نقل پیشرفته معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری، افزود: پروژه "ایران باس ۱۵۰" پلت فرم ماهواره ۱۵۰ كیلوگرمی با محموله تصویربرداری (رزولوشن یك تا ۲ متر) است كه از جانب دانشگاه علم و صنعت در حال انجام می باشد.
به قول وی در بعضی از پروژه های فضایی كه تعریف شده، مقرر است از این پلت فرم ها استفاده گردد تا پروژه ها بر مبنای پلت فرم های استاندارد اجرایی شود.
منطقی، استانداردهای ماهواره ها را شامل استانداردهای "عملیاتی" و "حرفه ای" دانست و خاطرنشان كرد: همه ماهواره های ساخته شده دارای استانداردهای عملیاتی بودند، ولی زمانی كه به بلوغ صنعتی رسیدیم و می خواستیم وارد دنیای رقابتی شویم، نیازمند استانداردهای حرفه ای هستیم.
منبع:

1398/05/01
17:35:46
5.0 / 5
4386
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۹ بعلاوه ۵
دیجیتالر
digitaler.ir - حقوق مادی و معنوی سایت دیجیتالر محفوظ است

دیجیتالر

معرفی محصولات دیجیتال و فناوری اطلاعات