كمبود آب تا سال 2030 به 40 درصد در سطح جهانی می رسد

كمبود آب تا سال 2030 به 40 درصد در سطح جهانی می رسد دیجیتالر: بر طبق اطلاعات ارائه شده توسط دانشگاه كالیفرنیا در آمریكا و ناسا، پیش بینی می شود جهان با یك بحران اضطراری آب روبه رو شود. سازمان ملل اعلام نموده در كمتر از شش سال، 1.8 میلیارد نفر از ساكنان جهان در كشورهایی با عدم برآورده كردن تقاضای رو به رشد آب مواجه شوند.


به گزارش دیجیتالر به نقل از ایسنا و به نقل از انرژی نیوز، با افزایش جمعیت جهانی و صنایع بیشتر، مصرف آب نیز در جهان افزایش یافته و همچنان شكاف بین منابع موجود و تقاضای رو به رشد بیشتر می شود. مجمع جهانی اقتصاد برآورد كرده كه تا سال 2030 كمبود آب به 40 درصد در سطح جهانی خواهد رسید.
هرچند آب از نیازهای اساسی انسان برای حیات است اما برای ثبات اقتصادی نیز مهم می باشد.
در صنایع گوناگون همچون كشاورزی، انرژی، پوشاك و تولید، آب منبع مهمی شمرده می شود و در نتیجه بدون یافتن روش هایی برای افزایش بهره وری و كاهش مصرف، هزینه های اقتصادی بحران آب ویرانگر خواهد بود.
در سطح جهانی مدیریت منابع آب و بهبود منابع آب عناصر اساسی در اقتصادهای رو به رشد و كاهش فقر محسوب می شوند. در حقیقت بانك جهانی دریافته كشورهایی در خاورمیانه، شمال و آفریقای مركزی و آسیای شرقی تا سال 2050 به سبب كمبود آب در بخش های كشاورزی و بهداشت، 6 درصد از تولید ناخالص داخلی خودرا از دست خواهند داد.
از تولیدكنندگان پوشاك تا تولیدكنندگان نوشیدنی و حدودا خیلی از صنایع تحت تاثیر خطرات احتمالی ناشی از كاهش ذخایر آب هستند. برمبنای اطلاعات موجود در سال 2018 ضررهای مالی در رابطه با آب در شركت هایی كه درگیر تجزیه و تحلیل CDP (تاثیر تغییرات آب و هوایی بر محیط زیست) بودند به 36 میلیارد دلار رسید.
در نتیجه استفاده از فناوری های نوظهور در مصرف آب همچون بهبود كیفیت ابزارها، افزایش كارایی و كاهش سطح مصرف در پیش گیری از تاثیرات منفی كم آبی در جهان تاثیر بسزایی دارد.
بعنوان مثال، نوآوری در فناوری نانو، غشاهای فیلتراسیون و فناوری تصفیه بی هوازی با هدف ارتقاء كیفیت آب حائز اهمیت می باشد. در تصفیه فاضلاب، پروسه « تخلیه مایع صفر » و حذف همه زباله های مایع از سیستم های صنایعی مانند نفت، گاز، پتروشیمی و معدن با استفاده از طیف وسیعی از فناوری ها تاثیر مثبتی در كاهش لطمه های اقتصادی ناشی از كمبود آب خواهد داشت.
پیشرفت در فناوری های قدیمی مانند نمك زدایی نیز كارایی بسیاری دارد؛ بعنوان مثال، تحقیقات نشان داده گرافن كه یك ماده همه كاره مبتنی بر كربن است می تواند برای تبدیل آب شور اقیانوس به آب شیرین استفاده گردد. فناوری سنجش هوشمند و مدیریت آبیاری نیز می تواند به مشاغل و مزارع كمك نماید تا میزان مصرف آب را كنترل كنند.
بخش كشاورزی بزرگ ترین مصرف كننده آب در سطح جهان است كه 70 درصد از كل مصرف آب را شامل می شود. یوهانس كالمان، مدیر آب و هوا در سازمان جهانی هواشناسی اظهار داشت: این بخش باید از فناوری های جدید برای مدیریت بهتر آبیاری استفاده نماید تا با این روش بهینه سازی در مصرف آب رخ دهد.
در صورتیكه نوآوری در فناوری موجب افزایش بهره وری در صنعت و افزایش منابع آبی می شود، اما هنوز در شهرسازی و مدیریت زیرساخت ها استفاده از چنین سیستم هایی وجود ندارد. حتی در كشورهای توسعه یافته به سبب قدیمی بودن ساختارهای لوله كشی نشت آب رخ می دهد. بعنوان مثال در انگلیس و ولز لوله كشی عصر ویكتوریا منجر به نشت بیشتر از سه میلیارد لیتر آب در روز می شود. افزایش جمعیت و فشارهای ناشی از تغییر اوضاع در لندن به این معنا است كه برای تامین آب شهر از سال 2025 به منابع جدید آب نیاز خواهد بود.
در سراسر اروپا، لوله كشی و سیستم های آب شرب و فاضلاب در حال پیر شدن هستند. هرچند این مشكل چیز جدیدی نیست، اما نیاز به سرمایه گذاری مداوم دارد و باید در سال های آینده این مشكل برطرف شود.
اقتصادهای نوظهور نیز به سبب رشد جمعیت، نیاز مبرم به زیرساخت های جدید آبی دارند كه البته هزینه های زیادی به دنبال خواهد داشت. بنا بر این توسعه اقتصادها باید با سرمایه گذاری شركت ها و ارتقاء تجهیزات آب همزمان شود.
علاوه بر این، نیاز به زیرساخت های تصفیه فاضلاب نیز وجود دارد. ژان لوئیس چاوزاد، مدیرعامل شركت ابزار فرانسوی سوئز اظهار داشت: شركت ها به سبب محدودیت های آبی به وجود آمده توسط دولت ها مجبور خواهند بود به كارخانه های بازیافت فاضلاب یا نمك زدایی فاضلاب اعتماد كنند.
وی اظهار داشت: دولت به شركت ها فقط اجازه مصرف آب در چنین بخشی را صادر كرده و انتظار می رود بازار خدمات آب صنعتی كه در سال 2017 با 95 میلیارد یورو ارزش گذاری شده است، با سرعت 5 درصد در سال رشد كند.
كالمن اظهار نمود: نیاز به سرمایه گذاری در تصفیه فاضلاب زیاد است و فكر می كنم طی20 تا 50 سال آینده بازار بزرگی در تصفیه فاضلاب ایجاد خواهد شد.

سرمایه گذاران با مسئولیت پذیری امری ضروری در بحران آب محسوب می شوند. بنا بر این صنایع وابسته به آب در تلاشند مصرف آب خودرا كاهش دهند؛ بعنوان مثال شركت های نوشیدنی مانند PepsiCo و Diageo هدف هایی برای كاهش مصرف آب، نظارت بر فاضلاب و بهبود كارآیی در كل زنجیره تولید خود تعیین كرده اند و حتی برند زیبایی اورال L'Oréal میزان كل مصرف آب تولیدات خودرا بین سال های 2005 تا 2017 به 28 درصد كاهش داده است.
تولیدكننده شلوار جین Levi Strauss نیز فرآیندی به وجود آورده كه 96 درصد مصرف آب را كاهش داده است. شركت سازنده سیمان LafargeHolcim در 4 سال قبل 19 درصد مصرف آب شیرین را كاهش داده و شركت پتروشیمی برزیل Braskem نیز تلاش نموده با اهدا جوایزی، مدیران خودرا برای بهبود مصرف آب تشویق كند تا به اهداف خود دست پیدا كند.
اما هنوز هم باید اقدامات بیشتری در این مورد صورت گیرد چون با وجود اقدامات انجام شده توسط تعداد كمی از شركت ها حدودا 50 درصد از شركت های بزرگ در سال 2018 مصرف آب بیشتری نسبت به هدف خود داشته اند.
در سطح جهان، كاهش مشكلات محیطی ناشی از آب و هوا بطور فزاینده ای مورد توجه قرار گرفته و فرصتی برای شركت های جهانی در مدیریت بهره وری از آب و استفاده مجدد از آب مصرفی به وجود آورده تا از وقوع لطمه های آینده در چرخه تولید پیشگیری شود.
علاوه بر ارائه ارزش سهام بلندمدت، معرفی روش هایی برای افزایش كیفیت آب و پیش گیری از كمبود بوسیله سرمایه گذاری نتایج خوبی به همراه خواهد داشت. برمبنای اعلام سازمان بهداشت جهانی یك دلار سرمایه گذاری در آب و فاضلاب با كاهش هزینه های پزشكی، بهره وری بیشتر و مرگ و میر زودرس كمتر همراه خواهد بود و سود 4.30 دلاری به دنبال خواهد داشت.
سرمایه گذاری در آب یك فرصت جهانی طولانی مدت است چون تقاضای آب در جهان روبه افزایش است.
بااینكه صنعت آب در سال های آینده به سرمایه گذاری های بزرگی نیاز دارد، اما اقتصاد آب پیچیده است. در صورتیكه سازمان ملل این كالا را بعنوان جزئی از حقوق بشر اعلام نموده در برخی از نقاط قیمت یك بطری آب از نظر فنی از قیمت نفت فراتر رفته است.
آدام اسمیت كه اغلب از وی بعنوان پدر اقتصاد مدرن یاد می كنند، كوشش كرد تا متوجه شود كه چرا ارزش آب با ارزش واقعی خود برابر نیست.
بنظر می رسد هرچه ذخایر آب كمیاب تر شود ارزش آن نیز افزایش می یابد. در آینده نتایج عمیق اقتصادی، سیاسی و اجتماعی برمبنای دسترسی به آب تحلیل خواهند شد.
1398/05/29
14:45:50
5.0 / 5
4702
تگهای خبر: بازی , تولید , خدمات , ساخت
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۳ بعلاوه ۳
دیجیتالر
digitaler.ir - حقوق مادی و معنوی سایت دیجیتالر محفوظ است

دیجیتالر

معرفی محصولات دیجیتال و فناوری اطلاعات