پاركر برای سومین بار به ملاقات خورشید رفتبعلاوهفیلم

پاركر برای سومین بار به ملاقات خورشید رفتبعلاوهفیلم دیجیتالر: كاوشگر خورشیدی پاركر بار دیگر و برای سومین بار با خورشید دیدار نمود و به تاج خورشیدی شیرجه زد.


به گزارش دیجیتالر به نقل از ایسنا و به نقل از اسپیس، دیروز یك یكشنبه فوق العاده آفتابی برای كاوشگر خورشیدی پاركر(Parker Solar Probe) بوده است، چونكه دیدار خودرا برای سومین بار با خورشید تازه كرد.
این فضاپیما به شكلی طراحی شده است كه دانشمندان را در درك بهتر خورشید و خصوصاً جو بیرونی آن به نام تاج خورشیدی(corona) كمك می نماید. دمای این تاج به میلیون ها درجه می رسد(خواه فارنهایت یا سلسیوس) و بسیار داغ تر از سطح مرئی ستاره منظومه شمسی است.
بزرگترین پرسشی كه ذهن دانشمندان را درگیر كرده این است كه این همه گرما در تاج خورشیدی از كجا می آید كه حتی از سطح خورشید نیز داغ تر است!
بنابراین ناسا كاوشگر خورشیدی پاركر را ساخت كه تا اختتام ماموریت خود در سال ۲۰۲۵، ۲۴ شیرجه جسورانه به تاج خورشید خواهد زد.
پاركر دارای یك سپر حرارتی اسرارآمیز است كه با وجود دمای 1377 درجه سانتی گرادی (2511 درجه فارنهایت) در اتمسفر خورشید، تمام وسایل داخلی این فضاپیما را در دمای 30 درجه سانتیگراد نگه می دارد! این امر به یُمن صفحه كامپوزیت كربنی 114 میلی متری سپر حرارتی تعبیه شده روی بدنه كاوشگر امكان پذیر شده است.
این فضاپیما ماه آگوست سال قبل پرتاب شد و پیش از این دو شیرجه خورشیدی را به اتمام رسانده بود كه سومین ملاقات آن نیز اخیرا انجام شد.
دانشمندان برای این سومین پرواز توانستند ابزارهای كاوشگر را زودتر روشن كنند. این امر به لطف سطح بالا و غیر منتظره از ارسال داده ها از فضاپیما صورت گرفت. اپراتورهای مستقر در زمین، داده ها را سریع تر از آنچه انتظار می رفت، دریافت نمودند و مشاهدات پاركر را خیلی زود و در حجم بالا جمع آوری كردند.


ابزار پاركر این دفعه به مدت ۳۵ روز مستمر كار می كنند كه سه برابر زمانی است كه در دو شیرجه قبلی بود. مشاهده طولانی تر بدان مدلول است كه این كاوشگر حدودا از فاصله دو برابری نسبت به قبل آغاز به اندازه گیری و مشاهده سطح خورشید می كند. دانشمندان امیدوارند كه این داده های بیشتر به آنها در دریافت اسرار خورشید و تأثیر آن بر منظومه شمسی كمك نماید.
پاركر در مجموع ۷ بار با خورشید دیدار خواهدنمود و ۲۴ بار به تاج خورشیدی شیرجه خواهد زد و در هر گردش به دور خورشید كمی عمیق تر در جو ستاره قرار می گیرد و به این كاوشگر شانس بیشتری برای كشف اسرار خورشید در هر دور می بخشد.


دور بعدی پاركر شامل یك مانور به دور سیاره زهره خواهد بود تا مثل دفعات پیش از نیروی گرانش این سیاره جهنمی برای بیشتر نزدیك شدن به خورشید استفاده نماید و دیدار بعدی خود با خورشید را در تاریخ ۲۹ ژانویه سال ۲۰۲۰ انجام دهد.
در زیر تصاویر ارسالی پاركر از بادهای خورشیدی موجود در تاج خورشیدی را مشاهده خواهید كرد كه این كاوشگر از شیرجه دوم خود به زمین ارسال كرده است.
مرورگر شما از ویدئو پشتیبانی نمی كند.
فایل آنرا از اینجا دانلود كنید: video/mp4


منبع:

1398/06/11
14:34:23
5.0 / 5
4818
تگهای خبر: ساخت , مرورگر
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۷ بعلاوه ۴
دیجیتالر
digitaler.ir - حقوق مادی و معنوی سایت دیجیتالر محفوظ است

دیجیتالر

معرفی محصولات دیجیتال و فناوری اطلاعات