پژوهشگران انگلیسی:

دهان شویه می تواند اثرات مفید ورزش را كم كند

دهان شویه می تواند اثرات مفید ورزش را كم كند دیجیتالر: مطالعه بتازگی پژوهشگران انگلیسی نشان داده است دهان شویه می تواند اثرات مفید ورزش كردن را كم كند.


به گزارش دیجیتالر به نقل از ایسنا و به نقل از گیزمگ، مطالعه اخیر پژوهشگران دانشگاه پلیموث(University of Plymouth) انگلستان نشان داده است كه كاهش فشار خون مفید پس از ورزش توسط مولكول های آزاد شده توسط باكتری های موجود در دهان شروع می شود. حالا دانشمندان دانشگاه پلیموت طی مطالعه خود دریافتند كه دهان شویه ضد باكتری می تواند باكتری های مفید دهان را از بین ببرد و بدین سبب اثرات قلبی عروقی پس از ورزش را می كاهد.
"رائول بسكوس"(Raul Bescos) نویسنده ارشد این مطالعه اظهار داشت: دانشمندان تابحال می دانستند كه رگ های خونی در هنگام ورزش باز می شوند برای اینكه آنها تولید نیتریك اكسید، قطر رگ های خونی را بیشتر می كند (معروف به رگ گشادگی) و موجب افزایش گردش خون در عضلات فعال می شود. تابحال چیزی كه همانند یك معما بود، این بود كه چگونه گردش خون پس از تمرین بالاتر می رود و سبب كاهش فشارخون(افت فشار خون پس از تمرین) می شود.
هنگامیكه نیتریك اكسید در بدن انسان تخریب می شود به تركیبی به نام نیترات تبدیل می شود. تحقیقات قبلی نشان داده است كه گونه های خاصی از باكتری های دهانی فعال نیترات را به مولكولی به نام نیتریت تبدیل می كنند. این پروسه از اهمیت زیادی برخوردار می باشد برای اینكه نیتریت در دستگاه گوارش جذب شده و وارد جریان خون می شود و در نهایت باردیگر به نیتریك اكسید تبدیل می شود. بدین سبب طی این مطالعه پژوهشگران تصمیمی گرفتند تا دریابند آیا این نیترات همان چیزی است كه سبب كاهش فشار خون بعد از ورزش می شود یا خیر.
بسكوس در ادامه اضافه كرد: ما قصد داشتیم دریابیم كه آیا مسدود كردن توانایی نیترات در تبدیل به نیتریت با مهار باكتری های دهان می تواند بر فشار خون پس از تمرین تأثیر بگذارد یا خیر.
پژوهشگران طی این مطالعه ۲۳ فرد بالغ سالم را مورد بررسی و آزمایش قرار دادند. این افراد می بایست به مدت یك ساعت و نیم بر روی تردمیل می دویدند. بعد از ورزش، شركت كنندگان به دو گروه تقسیم شدند و به یك گروه دهان شویه ضدباكتری و به گروه دیگر پلاسیبو دادند و آنها می بایست دهان خودرا هر دو ساعت یك دفعه با آنها شستشو می دادند. قابل ذكر است پژوهشگران فشار خون افراد را پیش از ورزش و یك و دو ساعت پس از ورزش اندازه گرفته و نمونه های بزاق و خون آنها را نیز گرفتند.
نتایج نشان داد كه اندازه گیری فشار خون سیستولیك یك ساعت بعد از تمرین در گروهی كه پلاسیبو بهره برده بودند بطور قابل توجهی پایین بود.
اما با بررسی گروهی كه دهان شویه ضدباكتری بهره برده بودند، دریافتند دهان شویه اثر كاهش فشار خون پس ورزش را ۶۰ درصد كاهش داده و سطح خون نیتریت فقط در گروه دارونما نمایش داده شده است كه این نشان داده است این مولكول برای ایجاد فشار خون بالا پس از ورزش مهم می باشد و با مختل كردن فعالیت باكتری ها در دهان می توان تولید آنرا مستقیما مهار كرد.
"كریگ كاتلر"(Craig Cutler) یكی از پژوهشگران این مطالعه اظهار داشت: این یافته ها نشان داده است كه سنتز نیتریت توسط باكتری های دهان بسیار در شروع عملكرد بدن در نخستین دوره بهبود، ارتقاء فشار خون و اكسیژن بیشتر عضلات مهم می باشد. در واقع بنظر می رسد كه باكتری های دهانی كلیدی برای باز كردن رگ های خونی هستند و اگر از بین بروند، نیتریت تولید نمی گردد و رگ ها در وضعیت فعلی خود باقی می مانند.
پژوهشگران این مطالعه افزودند: استفاده منظم از دهانشویه ضد باكتریایی موجب افزایش فشار خون سیستولیك می شود. تحقیقات جدید به این معنا نیست كه استفاده از دهان شویه باید بطور كلی متوقف شود، اما این امر برای نخستین بار نشان داده است ارتباط قوی بین متابولیت های تولید شده توسط باكتری های دهان و تغییراتی در فشار خون پس از ورزش وجود دارد.
یافته های این مطالعه در مجله "Free Radical Biology and Medicine" منتشر گردید.1398/06/13
20:08:43
5.0 / 5
4419
تگهای خبر: تولید , دستگاه , شركت
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۴ بعلاوه ۱
دیجیتالر
digitaler.ir - حقوق مادی و معنوی سایت دیجیتالر محفوظ است

دیجیتالر

معرفی محصولات دیجیتال و فناوری اطلاعات