آیا ناسا در حال توسعه رمزارز است؟!

آیا ناسا در حال توسعه رمزارز است؟! دیجیتالر: برخلاف شایعاتی كه از برداشت اشتباه از توییت یك خبرنگار اخیرا بر سر زبان ها افتاده، ناسا(NASA) به دنبال توسعه رمزارز خاص خود نیست، بلكه آژانس امنیت ملی آمریكا(NSA) در حال كار كردن بر روی یك رمزنگاری مقاوم در مقابل كوانتوم است.


به گزارش دیجیتالر به نقل از ایسنا و به نقل از گیزمودو، روز چهارشنبه خبرنگار بلومبرگ و گیزمودو برمبنای اظهارات "آنه نیوبرگر" كه حالا مدیر امنیت سایبری آژانس امنیت ملی آمریكا(NSA) است، توئیت كرد كه "NSA" در كوشش برای ساخت یك "كریپتو"(crypto) مقاوم در مقابل كوانتوم است.
"آنه نیوبرگر" گفته بود كه آژانس امنیت ملی آمریكا باردیگر در استانداردهای سخت افزاری و نرم افزاری بازبینی خواهدنمود. همین طور اشاره كرد كه این آژانس در حال ساخت رمزنگاری مقاوم در مقابل كوانتوم است.
به محض اینكه این خبر انتشار یافت، بعضی از فعالان فضای مجازی گرفتار اشتباه شدند و واژه crypto را مترادف با cryptocurrency یا همان رمزارز دانستند، در صورتیكه بطور كلی و آنچه مصطلح است این است كه واژه crypto باید با رمزنگاری(cryptography) مترادف دانسته شود.
همین طور برخی NSA را NASA دیده بودند و به اشتباه تصور كرده بودند كه آژانس فضایی آمریكا یا همان ناسا به دنبال توسعه رمزارز مخصوص خود است!
كلمه "NSA" مخفف آژانس امنیت ملی است كه یك آژانس دولتی است كه به خاطر كار خود در زمینه رمزگذاری و رمزنگاری معروف است و صد البته كه ناسا نیست.
این برداشت های اشتباه حتی یكی از نویسندگان مجله فوربز(Forbes) را شامل شد و از توییت 29 كلمه ای خبرنگار گیزمودو نتیجه گرفت كه آژانس فضایی آمریكا در حال توسعه یك رمزارز است. سپس یك مقاله كامل درباره كار اشتباه ناسا از ورود به این عرصه نوشت!
خبرنگار گیزمودو در واكنش به این اتفاق توییت كرد: اوه خدای من.... یكی از همكاران من در فوربز مقاله ای كامل درباره توییت من نوشته است، اما فكر كرده كه من بجای NSA گفتم NASA!
فوربز در واكنش به این اتفاق بلافاصله پست خودرا بدون اینكه توضیحی عرضه نماید، حذف نمود.
حالا مشخص نیست كه چرا این خبرنگار "NSA" را ناسا خوانده و "رمزنگاری" را "رمزارز" برداشت كرده است، برای اینكه هنوز اظهار نظری در این زمینه نكرده است.
پایگاه های دیگر نیز به اعتبار فوربز همین تصور غلط را در پیش گرفتند و در نیكی و بدی كار جدید ناسا مطلب نوشتند.
در نهایت مشخص شد كه این موج شایعه ناشی از برداشت اشتباه از یك توییت بوده است كه هم اكنون همه متوجه واقعیت شده اند و فهمیده اند كه ناسا از انجام تحقیقات فضایی به سراغ ساخت رمزارز خود نیفتاده است.
رمزنگاری دانشی است كه به بررسی و شناخت اصول و روش های انتقال یا ذخیره اطلاعات به صورت امن(حتی اگر مسیر انتقال اطلاعات و كانال های ارتباطی یا محل ذخیره اطلاعات ناامن باشند) می پردازد. رمزنگاری استفاده از تكنیك های ریاضی، برای برقراری امنیت اطلاعات است. در اصل رمزنگاری دانش تغییر دادن متن پیام یا اطلاعات به كمك كلید رمز و با استفاده از یك الگوریتم رمز است، به صورتی كه تنها شخصی كه از كلید و الگوریتم باخبر است قادر به استخراج اطلاعات اصلی از اطلاعات رمز شده باشد و شخصی كه از یكی یا هر دوی آنها اطلاع ندارد، نتواند به اطلاعات دسترسی پیدا كند. دانش رمزنگاری بر پایه مقدمات خیلی از قبیل نظریه اطلاعات، نظریه اعداد و آمار بنا شده است و امروزه بطور خاص در علم مخابرات مورد بررسی و استفاده قرار می گیرد. معادل رمزنگاری در زبان انگلیسی كلمه Cryptography است، كه برگرفته از لغات یونانی kryptos به مفهوم «محرمانه» و graphien به معنای «نوشتن» است.
در صورتیكه رمزارز یا كریپتوكارنسی یكی از انواع ارزهای مجازی است كه از فناوری رمزنگاری در طراحی آن استفاده شده و معمولا به صورت غیرمتمركز اداره می شود و بدین جهت در مقابل نظام های بانكداری متمركز قرار می گیرند. غیرمتمركزسازی در رمزارزها بوسیله فناوری زنجیره بلوكی یا بلاك چین امكان پذیر شده است كه خود نوعی دفتر كل توزیع شده است. تاریخچه شكل گیری رمزارزها به دهه ۱۹۸۰ میلادی می رسد. نخستین رمزارز غیرمتمركز بیت كوین است كه در سال ۲۰۰۹ توسط شخصی با نام مستعار "ساتوشی ناكاموتو" ایجاد و ارائه شد. از آن زمان تابحال رمزارزهای مختلفی به وجود آمده اند كه خیلی از آنها با لفظ «سكه های جایگزین بیت كوین» نام برده می شوند.
منبع:

1398/06/19
11:47:18
5.0 / 5
4749
تگهای خبر: استاندارد , پست , ساخت , سایبر
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۱ بعلاوه ۳
دیجیتالر
digitaler.ir - حقوق مادی و معنوی سایت دیجیتالر محفوظ است

دیجیتالر

معرفی محصولات دیجیتال و فناوری اطلاعات