پرتاب اولین ماهواره دیدبانی زمین با هوش مصنوعی طی چند ماه آینده

پرتاب اولین ماهواره دیدبانی زمین با هوش مصنوعی طی چند ماه آینده دیجیتالر پرتاب اولین ماهواره دیدبانی زمین با هوش مصنوعی طی چند ماه آینده


به گزارش دیجیتالر به نقل از ایسنا و به نقل از گیزمگ، بنابر گزارش ها سیستم ماهواره "فی ست" در یكی از دو "كیوب ست یا تاسواره" مأموریت "اف. اس. اس. كت"(FSSCat) نصب خواهد شد و تصاویری را كه می بایست برای تجزیه و تحلیل بیشتر به زمین ارسال شوند انتخاب خواهد نمود.
مأموریت "اف. اس. اس. كت" ماموریتی برای رصد بهتر زمین و فراهم كردن داده ها و اطلاعات برای درك دقیق تر تغییرات آب و هوایی است.
امروزه با گسترش روز افزون تاسواره ها و توسعه دوربین های فراطیفی پیچیده احتیاج به تولید سیستم هایی كه می توانند از پهنای باند بالا برای نظارت زمین استفاده كنند، بسیار زیاد است. پژوهشگران "دانشگاه پلی تكنیك كاتالونیا" اسپانیا هم در سال ۲۰۱۷ با طرح مأموریت اف. اس. اس. كت خود برنده رقابت "Copernicus Masters" شدند.
"اف. اس. اس. كت" متشكل از دو ماهواره به اندازه جاكفشی است كه مجهز به ابزارهای نوری دوگانه مایكروویو و فراطیفی و همینطور آزمایشات فناوری ارتباطات بین ماهواره ای هستند. این ماهواره ها بگونه ای طراحی شده اند كه اطلاعات مربوط به میزان یخ و رطوبت خاك در زمین را عرضه كنند.
طبق گفته آژانس فضایی اروپا، یكی از تاسواره های مأموریت اف. اس. اس. كت مجهز به یك دوربین فراطیفی است. از آنجائیكه این مأموریت تصاویر بسیاری را ثبت می كند تراشه هوش مصنوعی فی ست آنها را مرتب كرده و تنها نمونه هایی را كه معیارهای مناسب را برآورده می كنند به زمین ارسال خواهد نمود.
تاسواره معادل فارسی كیوبست است و به شكلی از ماهواره های كوچك گفته می شود كه به صورت ماهواره ای متشكل از واحدهای مكعب شكل تعریف شده اند. به بیان دیگر، تاسواره ها ماهواره هایی هستند متشكل از واحدهای ساختاری مكعبی(Uها) كه بتوان آنها را درون یك خشاب با قابلیت یكپارچه سازی با سامانهٔ پرتابگر جانمایی كرد و به آسانی در مدار قرار داد. تاسواره ها معمولاً با ابزاری در ایستگاه فضایی بین المللی در مدار قرار داده می شوند یا به صورت محموله ثانویه در كنار محموله اصلی در پرتاب ماهواره های بزرگتر در مدار قرار می گیرند. در دههٔ اخیر، تاسواره ها زمینه ساز پیشرفت های مهمی در زمینه علوم مختلف مانند فیزیك فضایی و خورشیدی، شاخه های زمین شناسی و سنجش از دور و زیست شناسی بوده اند.
"ماركو اسپاسیتو"(Marco Esposito) از كمپانی Remote Sensing كه الگوریتم فی ست را توسعه داد اظهار داشت: این ابزار جمع و جور كه امواج قابل رویت نزدیك به مادون قرمز را با قابلیت فراطیفی پوشش می دهد و با باندهایی در مادون قرمز حرارتی تقویت شده، بسیار قدرتمند است و چند ترابایت داده را كه مثلا می تواند برای نظارت بر تغییرات پوشش گیاهی و ارزیابی كیفیت آب استفاده شود، بدست می آورد.
1398/06/23
21:37:38
5.0 / 5
4576
تگهای خبر: تولید , دوربین , رقابت , ساخت
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۹ بعلاوه ۲
دیجیتالر
digitaler.ir - حقوق مادی و معنوی سایت دیجیتالر محفوظ است

دیجیتالر

معرفی محصولات دیجیتال و فناوری اطلاعات