با تلاش پژوهشگران آمریكایی صورت می گیرد

كشف مین های زمینی با كمك یك سنسور مبتنی بر لیزر

كشف مین های زمینی با كمك یك سنسور مبتنی بر لیزر دیجیتالر: پژوهشگران آمریكایی، یك سنسور مبتنی بر لیزر ابداع نموده اند كه می تواند مین های دفن شده در زمین را با سرعت و دقت بیشتری شناسایی كند.


به گزارش دیجیتالر به نقل از ایسنا و به نقل از ساینمگ، شناسایی مین های كاشته شده در زمین، همیشه یك پروسه كند و چالش برانگیز بوده است. شناسایی مین ها با كمك یك وسیله نقلیه در حال حركت، به روند كار سرعت می دهد اما به دقت بالایی نیاز دارد.
پژوهشگران "دانشگاه می سی سی پی" (Ole Miss) آمریكا، یك سنسور مبتنی بر لیزر ابداع نموده اند كه می تواند اشیای دفن شده در زمین را هنگامی كه ردیاب در حركت است، شناسایی كند. این ابزار جدید، بهبود قابل توجهی برای فناوری های كنونی به حساب می آید كه نمی توانند دقت كافی را برای این كار داشته باشند.
"ارتعاش سنج لیزر داپلر"(LDV) می تواند ابزار امیدواركننده ای برای شناسایی مین ها و دیگر اشیای دفن شده در زمین باشند اما حساسیت آنها نسبت به ارتعاشات زمین به این معناست كه باید با كمك یك پلت فرم ویژه و ثابت كنترل شوند. این ابزار موسوم به "LAMBDIS" می تواند قابلیت شناسایی مین ها را فراهم آورد و حساسیت آن نسبت به حركت آن قدر كم است كه می توان آنرا با یك وسیله نقلیه در حال حركت نیز به كار برد.
دكتر "ویاچسلاو آرانچوك"(Vyacheslav Aranchuk)، سرپرست این پروژه اظهار داشت: مشكل وجود مین ها در زمین، به چالشی جدی تبدیل گشته كه سبب می شود نیاز به بررسی سریع و دقیق مناطق بزرگ را با كمك وسایل نقلیه در حال حركت احساس نماییم. ابزاری كه ما ابداع كرده ایم می تواند با استفاده از پرتوهای لیزری و تركیب سیگنال های آنها برای شناسایی مین ها، بر این چالش غلبه كند. LAMBDIS، امكان بررسی زمین هایی كه حساسیت بالایی دارند را فراهم می آورد. از طرف دیگر، حساسیت پایین ابزار و سنسور نسبت به حركت، استفاده از آنرا در یك وسیله نقلیه در حال حركت، امكانپذیر می سازد.


پژوهشگران برای شناسایی اشیای دفن شده در زمین، معمولا ارتعاش سنج لیزر داپلر را با یك منبع صوتی مانند اسپیكر و یا یك منبع لرزشی مانند لرزاننده مكانیكی ادغام می كنند. صدا یا امواج ارتعاشی سبب لرزش زمین می شوند. ارتعاش سنج لیزر داپلر می تواند تفاوت های الگوی لرزش را در محلی كه اجسام دفن شده وجود دارند، تشخیص دهد.
پژوهشگران در ابزار خود، از پرتوهای لیزری استفاده كردند كه به بررسی مناطق مورد نظر كمك می كنند. در این ابزار، عناصر مبتنی بر نور همچون لنزهای گیرنده و تداخل سنج، برای ادغام نور منعكس شده از نقاط گوناگون روی زمین مورد استفاده قرار می گیرند.
آرانچوك اضافه كرد: ابزار ما برخلاف ارتعاش سنج لیزر داپلر، از تداخل نور منعكس شده از نقاط گوناگون اجسام استفاده می نماید. این ابزار، حساسیت بسیار كمی نسبت به حركت سنسور خود دارد اما حساسیت آن نسبت به لرزش میان نقاط گوناگون اجسام بسیار بالاست.
پژوهشگران، LAMBDIS را در شرایط گوناگون آزمایش كردند و این ابزار توانست در صورتیكه روی یك وسیله نقلیه قرار گرفته بود، اشیای دفن شده را در عمق 7.5 تا 20 متری زمین شناسایی كند. LAMBDIS در این آزمایش ها نشان داد كه می تواند در شرایط جهان واقعی، عملكرد دقیقی داشته باشد.
منبع:

1398/06/25
13:40:44
5.0 / 5
4325
تگهای خبر: اپل , فناوری
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۷ بعلاوه ۲
دیجیتالر
digitaler.ir - حقوق مادی و معنوی سایت دیجیتالر محفوظ است

دیجیتالر

معرفی محصولات دیجیتال و فناوری اطلاعات