برنده نوبل فیزیك 2019 و كاشف اولین سیاره فراخورشیدی:

شگفتی در این رشته موج می زند!

شگفتی در این رشته موج می زند! دیجیتالر شگفتی در این رشته موج می زند!


به گزارش دیجیتالر به نقل از ایسنا و به نقل از نوبل پرایز، "دیدیه كولوز"(Didier Queloz)، اخترشناس سوئیسی، پژوهشگر "آزمایشگاه كاوندیش"(Cavendish Laboratory) در دانشگاه كمبریج و استاد دانشگاه ژنو موفق شد به همراه "میشل مِیِر"(Michel Mayor)، به جایزه نوبل فیزیك ۲۰۱۹ برسد.
مِیر و كولوز در پژوهش خود، كهكشان راه شیری را مورد بررسی قرار داده اند. آنها در سال ۱۹۹۵ اولین سیاره فراخورشیدی را كه به دور یك ستاره شبیه خورشید موسوم به "پگاسی ۵۱" می چرخید، بیرون از منظومه شمسی كشف كردند.
كولوز هنگام حضور در یك نشست علمی، از انتخاب خود بعنوان برنده نوبل مطلع شد و سپس، "آدام اسمیت"(Adam Smith)، از سایت نوبل پرایز طی یك مصاحبه تلفنی، با وی در این مورد به گفتگو پرداخت.
اسمیت: سلام، من آدام اسمیت هستم و از وب سایت نوبل پرایز در استكهلم با شما تماس می گیرم.
كولوز: سلام.
اسمیت: سلام.
كولوز: من در خودرو نشسته ام. مشكلی نیست؟
اسمیت: نه، خوب است. ابتدا از شما می خواهم كه تبریك فراوان مرا بپذیرید.
كولوز: خیلی متشكرم.
اسمیت: می دانم كه افراد بسیاری به دنبال شما بودند تا این خبر را به شما برسانند. چطور از برنده شدن خود باخبر شدید؟
كولوز: این خبر، كاملا مرا غافلگیر كرد برای اینكه با همكارانم در یك نشست علمی بودم كه از اداره اخبار كمبریج با من تماس گرفتند و آن موقع احساس كردم نمی توانم نفس بكشم.
اسمیت: هم اكنون نفس می كشید یا هنوز گرفتار مشكل هستید؟
كولوز: باید بگویم كه هنوز می لرزم. یكی از بخش های خوب ماجرا این بود كه من در یك نشست علمی حضور داشتم؛ بدین سبب یك جشن علمی با همكارانم برگزار كردیم. واقعا در آن موقع، به آن جشن نیاز داشتم؛ چونكه این خبر برای من بار احساسی زیادی به همراه داشت و باورنكردنی بود. من هنوز هم از این خبر شگفت زده هستم. سر و كار داشتن با سیارات فراخورشیدی و زندگی هایی كه در این جهان جریان دارند، سوژه بسیار جالبی در حوزه پژوهشی ما به حساب می آید و روز به روز در حال پیشرفت است. من بسیار خوشحالم كه این جایزه را از كمیته نوبل برای این پژوهش دریافت كرده ام. این جایزه برای من واقعا هیجان انگیز است.
اسمیت: ۲۴ سال و دو روز از زمانی كه اولین سیاره فراخورشیدی را در نشستی در شهر فلورانس معرفی كردید، می گذرد. آیا هیجان امروز می تواند با هیجان شما در زمان كشف اولین شواهد در مورد سیاره فراخورشیدی رقابت كند؟
كولوز: بله، اساسا. شگفتی در این عرصه موج می زند و هیجان من در این پژوهش ها از آغاز تابحال هیچ گاه كم نشده است. احساسات حاصل از گرفتن جایزه نوبل بعد از ۲۵ سال، فقط تصدیق هیجان كارهایی است كه تابحال انجام داده ایم و احساسی كه هم اكنون دارم، اساسا پاداشی برای تلاش های ما تا به امروز است. من كار را از آغاز آن به یاد می آورم و همین طور به یاد افرای هستم كه در همه این اكتشافات نقش داشته اند. من هم اكنون در نقطه اوج این داستان قرار دارم و هنوز اهتمام می كنم رخدادها را دقیق و بی پرده بفهمم.
اسمیت: این جایزه، در واقع اعتباری برای كل حوزه پژوهشی شما محسوب می شود. شما اكتشاف این سیاره را بعنوان پروژه مقطع دكتری خود انجام دادید. منظورم این است كه خیلی از افراد، شاید فقط با چاپ مقاله خود در مجله ای مانند "Nature" خوشحال شوند اما شما برای پروژه دكتری خود، به جایزه نوبل دست یافتید.
كولوز: قطعا همین طور است. من این روزها صحبت های بسیاری با میشل مِیِر داشته ام و او حرف خوبی به من زد. میشل اظهار داشت: "كیفیت كار و خلاقیت، ارتباطی با سن افراد ندارد." صحبت میشل، احساس خوبی را به من منتقل كرد و موجب شد خودرا در ذهنم مانند یك دانشجوی مقطع دكتری ببینم كه در حال پژوهش است. بنابراین، حس خوبی نسبت به آن دارم.
اسمیت: چقدر خوب. ما هم اكنون می دانیم كه بیشتر از چهار هزار سیاره فراخورشیدی وجود دارند و من فكر می كنم مقرر است اكتشافات بیشتری هم صورت بگیرند. چه چیزی شما را بیشتر در این عرصه، شگفت زده می كند؟
كولوز: با این مساله موافقم كه اطلاعات بسیاری در مورد سیارات فراخورشیدی داریم اما ما هنوز باید بیشتر در مورد آنها یاد بگیریم. منظورم این است كه هم اكنون، سیارات كمی وجود دارند كه شبیه به زمین هستند و اهتمام داریم تا شكل گیری سیارات را بطور كلی درك نماییم. امروز افرادی هستند كه در مورد محتوای احتمالی جو و تكامل آن سوال می كنند و شاید روزی هم در مورد زندگی صحبت كنند. هیجان این موضوع، به اندازه هیجان شناسایی اولین سیاره است و كشف اولین سیاره، عامل شكل گیری همه این رخدادها محسوب می شود. من باور دارم این همان موضوعی است كه با جایزه نوبل مورد تایید قرار گرفته است.
اسمیت: صحبت با شما، لذت بخش بود. متشكرم و امیدوارم در ماه دسامبر و آمدن شما به استكهلم، بیشتر با هم صحبت نماییم.
كولوز: بله، حتما. موجب افتخار من است.
اسمیت: بسیار متشكرم.
كولوز: متشكرم. روز خوبی داشته باشید.
اسمیت: همچنین. خدانگهدار.
كولوز: خدانگهدار.
منبع:

1398/07/17
14:22:40
5.0 / 5
4858
تگهای خبر: رقابت , سایت , كیفیت , وب سایت
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۱ بعلاوه ۳
دیجیتالر
digitaler.ir - حقوق مادی و معنوی سایت دیجیتالر محفوظ است

دیجیتالر

معرفی محصولات دیجیتال و فناوری اطلاعات