عكس روز ناسا؛

همه كهكشان ها تنها نیستند

همه كهكشان ها تنها نیستند دیجیتالر: ناسا بتازگی در حساب كاربری خود در اینستاگرام تصویری از یك كهكشان مارپیچی باشكوه منتشر نمود.


به گزارش دیجیتالر به نقل از ایسنا، ناسا بتازگی تصویری از یك كهكشان مارپیچی باشكوه منتشر نمود و نوشت: همه كهكشان ها تنها نیستند، بعضی كهكشان ها یك گروه نیز دارند.
ناسا تصویری زیبا از كهكشان مارپیچی "ان. جی. سی ۱۷۰۶" (NGC ۱۷۰۶) كه توسط "تلسكوپ فضایی هابل" ثبت شده بود را منتشر نمود و این تصویر را "گروه كهكشان" (galaxy group) نامید. گروه كهكشان دقیقاً همانطور كه از نام آن پیداست گروهی است كه از ۵۰ كهكشان كه از نظر گرانشی محدود و نسبتاً نزدیك به یكدیگر هستند، تشكیل شده است.
كهكشان راه شیری نیز گروه خاص خودرا دارد كه نام گروه آن "گروه محلی" (Local Group) است. گروه محلی یا خوشه كهكشانی محلی نام یكی از خوشه های كهكشانی است كه كهكشان راه شیری به همراه برخی از كهكشان های اطرافش در آن واقع شده اند. تخمین زده می شود بیشتر از ۵۴ كهكشان دیگر همچون كهكشان های كوتوله در این گروه وجود داشته باشند. مركز گرانشی گروه محلی كهكشانی جایی میان كهكشان راه شیری و كهكشان آندرومدا قرار دارد. بزرگ ترین كهكشان های این گروه محلی به ترتیب كهكشان آندرومدا، كهكشان راه شیری و كهكشان مثلث هستند.
در این تصویر نیز كهكشان مارپیچی "ان. جی. سی ۱۷۰۶" (NGC ۱۷۰۶) به زیبایی می درخشد. كهكشان مذكور در صورت فلكی "ماهی زرین" (Dorado) قرار دارد. كهكشان مارپیچی یك نوع از كهكشان ها است كه نخستین بار توسط ادوین هابل و در سال ۱۹۳۶ رده بندی شد. بیشتر كهكشان های مارپیچی از یك دیسك چرخشی شامل ستاره ها، گاز و گرد و غبار تشكیل شده است. اینها اغلب توسط یك هاله ضعیف از ستارگان احاطه شده اند كه خیلی از آنها در خوشه ستاره ای كروی قرار دارند. بازوهای مارپیچی نقاطی هستند كه از مركز مارپیچی و كهكشان های مارپیچی بسته كشیده شده اند. این نواحی باریك به شكل مارپیچ هستند و بدین جهت به آنها كهكشان های مارپیچی می گویند. طبقه بندی متفاوت كهكشان های مارپیچی بستگی به ساختار بازوهای مشخص در آنها دارد.
منبع:

1398/08/16
20:56:52
5.0 / 5
4620
تگهای خبر: اینستاگرام , ساخت , كاربر
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۹ بعلاوه ۵
دیجیتالر
digitaler.ir - حقوق مادی و معنوی سایت دیجیتالر محفوظ است

دیجیتالر

معرفی محصولات دیجیتال و فناوری اطلاعات