یك غول نفتی دیگر قربانی حمله سایبری شد

یك غول نفتی دیگر قربانی حمله سایبری شد دیجیتالر: حمله یك باج افزار موجب شد فعالیت های اداری شركت نفتی پمكس مكزیك برای مدت كوتاه متوقف شود اما این حمله روی تولید نفت و مخازن تاثیری نداشت.به گزارش دیجیتالر به نقل از ایسنا، در صورتیكه اوپك به نقل از منابع آگاه در شركت پمكس از این حمله خبر داد، اما خود پمكس وقوع این حمله را تكذیب نمود و اظهار داشت: تنها یك كوشش برای حمله به سیستم های این شركت بوده و روی كمتر از پنج درصد سیستم های كامپیوتر تاثیر گذاشت.

با این حال بلومبرگ گزارش كرد از بعضی از كارمندان پمكس خواسته شده بود در روز دوشنبه وارد سیستم كامپیوتری پمكس نشوند.

سخنگوی پمكس گفته بود حمله سایبری تنها یك شایعه بوده است. اما منابع آگاه به رویترز و بلومبرگ گفتند كه این حمله یا كوشش برای حمله، با استفاده از باج افزار ریوك انجام گرفته كه شركت هایی با درآمد سالانه بین ۵۰۰ میلیون دلار تا یك میلیارد دلار را هدف می گیرد.

باج افزار ریوك بوسیله یك بدافزار دیگر وارد شبكه شده و بعد از آن رمزنگاری فایل ها را آغاز می كند. با این وجود رمزنگاری با تاخیر انجام می گیرد تا نفوذگران فرصت بررسی هدف خود و میزان پولی كه می توانند از آن باج بگیرند را پیدا كنند.

یك مقام پمكس به رویترز اظهار داشت: ما تدابیر لازم را در سطح ملی برای مبارزه با باج افزار ریوك كه سرورهای مختلف پمكس در كشور را آلوده كرده است، به كار گرفته ایم.

بر اساس گزارش اویل پرایس، این خبر منعكس كننده بخش تاریك بكارگیری فناوری دیجیتالی توسط صنعت نفت می باشد. هر چه وابستگی به چنین فناوری بیشتر می شود، شركت ها به اهداف بزرگتری تبدیل می شوند. با این وجود برای شركت های نفتی تهدید سایبری بسیار بزرگتر از شركت هایی با اندازه مشابه در صنایع دیگر است برای اینكه نفت و گاز كالاهایی با اهمیت استراتژیك هستند و مكزیك نیز از این قاعده مستثنی نیست.

ظاهرا پمكس موفق شد به سرعت در مقابل این حمله واكنش نشان داده و آنرا خنثی كند كه نشان میدهد این شركت برای چنین حمله ای آماده بوده است.

منبع:

1398/08/23
10:14:14
5.0 / 5
4627
تگهای خبر: تولید , دیجیتال , سایبر , سیستم
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۷ بعلاوه ۳
دیجیتالر
digitaler.ir - حقوق مادی و معنوی سایت دیجیتالر محفوظ است

دیجیتالر

معرفی محصولات دیجیتال و فناوری اطلاعات