با تلاش پژوهشگران آمریكایی صورت گرفت

ابداع سیستم جدیدی برای پیشبینی دقیق زمین لرزه و سونامی

ابداع سیستم جدیدی برای پیشبینی دقیق زمین لرزه و سونامی به گزارش دیجیتالر پژوهشگران آمریكایی، سیستم جدیدی برای پیشبینی زمین لرزه و سونامی ابداع نموده اند كه می تواند حتی كوچكترین تغییرات را هم تشخیص دهد.


به گزارش دیجیتالر به نقل از ایسنا و به نقل از فیز، دانشمندان "دانشگاه جنوب فلوریدا"(USF) توانستند یك شناور آب كم عمق را با موفقیت ابداع و آزمایش نمایند. این شناور در آزمایش خود توانست حركات و تغییرات كوچك كف دریا را كه معمولا به خطرات كشنده ای همچون زلزله، آتشفشان و سونامی منجر می شوند، شناسایی كند.
این گروه پژوهشی موفق شدند بودجه ای به مبلغ ۸۲۲ هزار دلار را از "بنیاد ملی علوم"(NSF) آمریكا جذب كنند. این شناور سال قبل در خلیج مكزیك به كار گرفته شد و توانست داده هایی را در مورد حركت سه بعدی بستر دریا عرضه نماید. دانشمندان باور دارند كه این سیستم نهایتا می تواند تغییرات كوچكی را كه در پوسته زمین رخ می دهند، شناسایی كند.
این فناوری كه هنوز در مرحله انتظار برای ثبت اختراع به سر می برد، به یك سیستم "GPS" دقیق برای مكان یابی مجهز است. پروفسور "تیم دیكسون"(Tim Dixon)، استاد دانشگاه جنوب فلوریدا اظهار داشت: جهت یابی این شناور، با كمك یك قطب نمای دیجیتال صورت می گیرد كه می تواند اطلاعات مربوط به زیر و بمی صدا و چرخش را با بررسی حركت زمین گردآوری كند و زمین لرزه های بزرگ عامل سونامی را تشخیص دهد.
باآنكه هم اكنون روش های دیگری هم جهت بررسی بستر دریا در دسترس قرار دارند اما این تكنولوژی جدید می تواند عملكرد بهتری در عمق اقیانوس داشته باشد.
به قول پژوهشگران، آب های ساحلی كم عمق كه معمولا عمق آنها به كمتر از چند صد متر می رسد، محیطی چالش برانگیز به شمار می روند اما در زمینه های گوناگون همچون پیشبینی زمین لرزه های ویرانگر، از اهمیت زیادی برخوردار می باشند. آنها تاكید دارند كه فرآیندهای انباشتن و آزاد كردن، برای درك زمین لرزه ها و سونامی هایی كه در پوسته زمین رخ می دهند، بسیار مهم هستند.
این سیستم در طرح آزمایشی خود توانست چندین طوفان را در خلیج مكزیك تشخیص دهد. دیكسون افزود: این سیستم می تواند حتی حركاتی به كوچكی دو سانتی متر را هم شناسایی كند.
وی ادامه داد: این فناوری، كاربردهای بسیاری در صنایع مربوط به نفت و گاز و بررسی وجود آتش فشان در بعضی نواحی دارد اما نوع بزرگتر آن می تواند به پیشبینی زمین لرزه ها و سونامی های بزرگ و ویرانگر هم كمك نماید.
این پژوهش، در مجله "Journal of Geophysical Research-Solid Earth" به چاپ رسید.1398/09/03
10:00:21
5.0 / 5
4390
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۷ بعلاوه ۱
دیجیتالر
digitaler.ir - حقوق مادی و معنوی سایت دیجیتالر محفوظ است

دیجیتالر

معرفی محصولات دیجیتال و فناوری اطلاعات