بهترین اختراعات سال ۲۰۱۹ از نگاه مجله تایم

بهترین اختراعات سال ۲۰۱۹ از نگاه مجله تایم به گزارش دیجیتالر مجله ˮتایمˮ سالیانه بهترین اختراع ها كه دنیا را به جایی بهتر تبدیل می كند، انتخاب می كند.


به گزارش دیجیتالر به نقل از ایسنا و به نقل از تایم، با نزدیك شدن به اواخر سال ۲۰۱۹ میلادی، مجله "تایم" ۱۰۰ اختراع برتر سال را انتخاب می كند. اختراعاتی كه دنیا را بهتر، هوشمندتر و حتی سرگرم كننده تر می كنند.
امسال هم این مجله به رسم هر ساله خود این فهرست ۱۰۰ تایی را منتشر نموده كه عنوان بهترین های این فهرست را می توان به اختراعات زیر نسبت داد.
گفتنی است معیارهای اصلی در انتخاب این اختراعات برتر اصالت، خلاقیت، تأثیر، جاه طلبی و اثربخشی بوده اند.

"جراحی مجازی"
یكی از فناوری های بسیار محبوب این روزها "واقعیت مجازی" است كه می تواند به هنگام آموزش هم بسیار مفید باشد.
مثلا می توان از این تكنولوژی در آموزش به خلبانان، رانندگان و حتی جراحان بهره برد.
در تابستان امسال استارتاپ "اوسو وی آر"(Osso VR)، یك نرم افزار طراحی كرد كه به پزشكان یك تجربه اتاق عمل مجازی را فراهم می آورد.
"جاستین باراد" بنیانگذار این استارتاپ اظهار كرد، پزشكان تازه كار حتی بعد از ۴ سال تحصیل در كالج، ۴ سال تحصیل در دانشكده پزشكی به اندازه ای در كار خود خبره نیستند كه بتوانند از پس یك عمل جراحی برآیند و ۳۰ درصد از آنها نمی توانند به تنهایی به كار خود ادامه دهند.
بدین سان با استفاده از جراحی واقعیت مجازی می توانند به خوبی آموزش ببینند."لوازم آرایش محافظ پوست"
پوست اطراف چشم نازك ترین پوست در كل صورت است. بنابراین نسبت به باقی نواحی صورت بیشتر مستعد پیری و سرطان است.
مطالعات نشان داده كه تا ۱۰ درصد از سرطان های پوست در اطراف پلك ها یافت می شوند.
در این راستا شركت "Supergoop" یك سایه چشم تولید كرد كه از نظر بالینی، تنهاترین و نخستین سایه چشم است كه با داشتن "SPF" حدود ۳۰ می تواند از چشمان در مقابل آفتاب محافظت كند.
سازندگان این محصول معتقدند، اگر مقرر است خانم ها از این مواد در پوست خود استفاده كنند، بهتر است لوازمی به كار گیرند كه از چشمان آنها در مقابل آفتاب محافظت گردد."تنفس آسان تر"
یكی از مواد موجود در هوا كه سبب ایجاد سرطان ریه می شود، كربن مونوكسید است و امروزه دستگاه هایی وجود دارد كه وجود این ماده را شناسایی می كنند ولی تابحال دستگاهی ساخته نشده بود كه بتواند وجود "رادون" را تشخیص دهد.
تا اینكه شركت "Airthings" یك ردیاب كیفیت هوا ساخت كه می تواند با پشتیبانی از یك اپلیكیشن، وجود رادون در هوای خانه را شناسایی كند.
این دستگاه علاوه بر آن سطح "كربن دی اكسید" در خانه را هم اندازه گیری می كند."پیشرفته ترین تشك جهان"
همه ما می دانیم كه داشتن خوابی راحت و آرام در سلامت جسم، اعصاب و روان ما تأثیر بسزایی دارد و داشتن یك تشك خوب هم در داشتن خواب با كیفیت موثر است.
در این راستا شركت "Pod" یك تشك هوشمند ساخته كه از كانال های باریك آب در آن به كار گرفته شده است و خودش درجه حرارت خویش را در طول شب تنظیم می كند.
بدین سان كاربر خوابی راحت تر را تجربه خواهد نمود.
مجموعه ای از حسگرها هم در تشك استفاده شده تا ضربان قلب، تنفس و موارد دیگر را اندازه گیری كنند."كفش كتانی كاملا بازیافتی"
در نگاه اول این كفش با دیگر كفش ها متفاوت به نظر نمی رسد. ولی كفشی كه در تصویر می بینید كاملا متفاوت بوده و اگر صاحب آن قصد دور انداختن آنرا داشت، می تواند آنها را به شركت "آدیداس" كه تولید كننده این محصول است، برگرداند تا آدیداس كفش ها را باردیگر و به صورت كامل استفاده نماید و و نسل بعدی كفش های "فیوچر كرفت. لوپ"(FUTURECRAFT.LOOP) را تولید نماید.
برای توسعه این كفش ها بیشتر از ۷ سال تحقیق انجام شده كه در خلال این تحقیق ها یك تكنولوژی جدید توسعه داده شد كه طی آن بتوان یك كفش را با تنها یك ماده و بدون استفاده از چسب و یك حلال تولید كرد.
"جیمز كارنس"(James Carnes) معاون آدیداس اظهار كرد، كفش های "فیوچر كرفت. لوپ" نخستین گام برای پاكسازی اثرات مخرب زیست محیطی تولید محصول است.
گفتنی است هنوز این محصول در حال گذراندن مراحل آزمایشی است و تا سال ۲۰۲۱ میلادی به دست عموم مردم نخواهد رسید."تسكین درد سینوس ها"
دردهای سینوسی یكی از دردهای شایع میان مردم است كه در فصل سرما بیشتر می شود.
افرادی كه به این درد گرفتار می شوند، درمان رضایت بخشی ندارند.
در این راستا شركت "كلیر آپ"(ClearUP) به فكر چاره ای برای این مورد افتاد و دستگاهی تولید كرد كه كاربران می توانند روزی یك مرتبه آنرا به مدت حدود ۵ دقیقه در اطراف چشم خود قرار دهند و اعصاب متصل به سینوس های خویش را آرام كنند كه درد آنها با عفونت و آلرژی تشدید می شود.
این دستگاه ۱۴۹ دلار قیمت دارد."كاهش اشتباه در تشخیص های پزشكی"
فناوری های موجود در قرن ۲۱ كه برای تصویربرداری از تومورها استفاده می شوند، هنوز آنقدر كامل نیستند و برای تشخیص نهایی از عكس، هنوز هم به تشخیص رادیولوژیست نیاز دارند.
سالیانه ۳۰ میلیون غربالگری سرطان سینه در آمریكا انجام می شود و این تعداد بالا می تواند منجر به تشخیص های غلط زیادی شود.
بنابراین رادیولوژیست های شركت "qlarityimaging" با استفاده از یك نرم افزار "هوش مصنوعی" قادر هستند داده های حاصل از اسكن "ام.آر.آی"را تجزیه و تحلیل كنند و تشخیص خویش را تایید و یا رد كنند.
این سیستم كه توسط سازمان غذا و دارو آمریكا تایید شده، به صورت كلی ۲۰ درصد در تشخیص ها عملكرد صحیح داشت و ۳۹ درصد از سرطان هایی كه تشخیص داده نشده بودند را تشخیص داد.
دستگاه "QuantX" در دانشگاه شیكاگو و مركز سرطان اندرسون دانشگاه تگزاس آزمایش شده است."توقف مسمومیت غذایی"
یك مهندس زیست پزشكی به نام "كریستین شیندلر" یك دستگاه تولید كرد كه از الگوریتم تشخیصی مبتنی بر نور استفاده می نماید تا آلودگی های دست را تشخیص دهد.
از كاربردهای این دستگاه می توان به استفاده از آن در رستوران ها اشاره نمود كه كاركنان رستوران به زیر این اسكنر ببرند و میزان آلودگی های آنرا ارزیابی كنند."سوئیشرت دوكاره"
هودی "Quikflip" پنجاه و پنج دلار قیمت داشته و علاوه بر كاربرد بعنوان یك لباس می تواند به یك كوله پشتی هم تبدیل گردد.
برای تبدیل این هودی به كوله كافی است آنرا وارونه كرد و جیب داخلی آنرا كشید."عصای هوشمند"
چند سال پیش یك فرد نابینا به نام "كورسات سیلان" تلاش در پیدا كردن راه خود به سمت یك هتل را داشت و همراه با یك چمدان، اپلیكیشن مسیریاب و یك عصا به راه خود ادامه می داد. تا اینكه حین طی مسیر با جایی برخورد كرد و درنهایت گرفتار شكستگی در ناحیه پیشانی خود شد.
بنابراین وی یك عصای هوشمند به نام "وی واك"(WeWALK) را توسعه داد.
این عصای هوشمند اشیاء موجود در سطح بالاتر از قفسه سینه فرد نابینا را تشخیص می دهد و این تشخیص را با برنامه ای چون "گوگل مپ" همگام می سازد. تا بدین سان به ۲۵۰ میلیون فرد نابینا در سراسر جهان كمك گردد كه بدون احتیاج به گوشیهای هوشمند خود، مسیر را پیدا كنند.
این عصا تنها ۴۹۹ دلار قیمت دارد."تبدیل دیدار به شنیدار"
برای آن دسته از افرادی كه با اختلالات بینایی زندگی می كنند، دستگاه "OrCam MyEye ۲" می تواند یك تغییر بزرگ در زندگی آنها ایجاد كند.
این عینك به "عینك سخنگو" معروف بوده و یك دستگاه هوش مصنوعی است كه به فریم هر عینكی متصل می شود و می تواند چهره را تشخیص دهد، متن خوانی كند و یا اطلاعات باركدها را بلند بخواند.
"OrCam MyEye ۲" می تواند برای افرادی كه گرفتار "خوانش پریشی" هستند هم مناسب باشد.
نسخه جدیدتر این دستگاه سال آینده عرضه می شود و به كاربران این امكان را می دهد كه قابلیت های بیشتری داشته باشد. مثلا روزنامه بخوانند. این دستگاه الان در ۴۸ كشور دنیا موجود است.

1398/09/03
23:15:45
5.0 / 5
4178
تگهای خبر: آموزش , اپل , اپلیكیشن , بازی
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۷ بعلاوه ۳
دیجیتالر
digitaler.ir - حقوق مادی و معنوی سایت دیجیتالر محفوظ است

دیجیتالر

معرفی محصولات دیجیتال و فناوری اطلاعات