پژوهش دانشمندان دانشگاه استنفورد نشان داد

قلب نهنگ آبی گاهی فقط ۲ بار در دقیقه می تپد!

قلب نهنگ آبی گاهی فقط ۲ بار در دقیقه می تپد! دیجیتالر: دانشمندان دانشگاه ˮاستنفوردˮ برای نخستین بار موفق به ضربان گیری قلب یك نهنگ آبی شدند و در كمال تعجب متوجه شدند كه قلب بزرگترین موجود روی كره زمین حتی تا دو بار در دقیقه هم می تپد.


به گزارش دیجیتالر به نقل از ایسنا و به نقل از گیزمگ، نبض و ضربان قلب می تواند برای ارزیابی سلامتی یك فرد بسیار مفید باشد، اما قلب بزرگترین حیوان روی زمین چند بار در دقیقه می تپد؟ گروهی از دانشمندان دانشگاه استنفورد برای نخستین بار ضربان قلب یك نهنگ آبی را به صورت زنده و با اتصال یك سنسور ضربان قلب به بدن حیوان ضبط كردند و با انجام این كار اطلاعات جالبی از رفتار و تكامل گسترده پستانداران جمع آوری كردند.
اندازه بزرگ و بی نظیر نهنگ آبی ممكنست این تصور را ایجاد كند كه چسباندن یك سنسور روی بدن آن می تواند یك كار ساده باشد. اما ماهیت نهنگ های آبی وحشی است و چالش هایی برای تحقیقاتی از این دست به وجود می آورد. آنها بطور مستمر پوست آكاردئونی شكل خودرا منبسط و منقبض می كنند، به این معنا كه سنسور به راحتی می تواند جدا شود.
"دیوید كید" سرپرست این مطالعه می گوید: ما مجبور بودیم این سنسور برچسبی را بدون اینكه بدانیم آیا كار می كنند یا نه امتحان نماییم. تنها راه برای انجام این كار این بود كه آنرا امتحان نماییم. بدین سبب ما بهترین تلاش خودرا به كار بستیم.
اتفاقا در نخستین تلاش خود نیز موفق شدند برچسب را بچسبانند و ضربان قلب یك نهنگ آبی وحشی را اندازه گیری كنند. پژوهشگران بعد از بازیابی اطلاعات دریافتند كه دارای نتایج بسیار جذابی است.


"جرمی گلدبوگن" استادیار زیست شناسی دانشكده علوم انسانی استنفورد می گوید: من صادقانه فكر می كردم كه این خیلی كار طولانی و سختی باشد، برای اینكه ما مجبور بودیم خیلی كارها را به درستی انجام دهیم. پیدا كردن یك نهنگ آبی، شلیك سنسور به محل مناسب روی بدن نهنگ، تماس مناسب با پوست نهنگ و البته اطمینان از اینكه سنسور به خوبی كار می كند.
تعجب آورترین سوژه این بود كه ضربان قلب نهنگ آبی می تواند تا دو ضربان در دقیقه نیز پایین بیاید. این اتفاق زمانی افتاد كه نهنگ برای غذا شیرجه زد. قلب نهنگ آبی در زمان شیرجه برای بلعیدن غذا بطور متوسط ​​بین چهار تا هشت ضربان در دقیقه داشت و هنگام بلعیدن غذا به بیشتر از دو برابر افزایش یافت و پس از آن كه باردیگر به سمت سطح آب آمد باردیگر آغاز به كند شدن كرد.
ضربان قلب نهنگ هنگامی كه به سطح رسید و اكسیژن گیری كرد تا ۳۷ ضربان در دقیقه بالا رفت كه مطابق انتظار پژوهشگران بود، اما آنچه كه واقعاً موجب تعجب پژوهشگران شد حداقل ضربان قلب بود كه حدود ۳۰ تا ۵۰ درصد پایین تر از حد انتظار آنها بود.
دانشمندان با استفاده از این داده های جدید بر این عقیده اند كه قلب نهنگ در حد خود عمل می كند. این توضیح احتمالی را در مورد اینكه چرا نهنگ آبی هیچ گاه در طول تاریخ بزرگتر نشده است، ارائه می دهد، برای اینكه قلب آن قادر به همگام شدن با نیازهای انرژی برای بدن بزرگتر نیست و شاید توضیح این باشد كه چرا هیچ حیوانی در طول تاریخ از اندازه آن پیشی نگرفته است.
"گلدبوگن" می گوید: حیوانات این چنینی می توانند به ما در درك محدودیت های بیولوژیكی كمك كنند. همین طور ممكنست این حیوانات خصوصاً به تغییر در محیط خود حساس باشند كه می تواند بر مواد غذایی آنها موثر باشد. بدین سبب این مطالعات می تواند نتایج مهمی در حفاظت و مدیریت گونه های در معرض خطر مانند نهنگ های آبی داشته باشد.
این گروه هم اكنون مشغول به روزرسانی سنسور خود و به دنبال اضافه كردن شتاب سنج برای مشاهده چگونگی تأثیر فعالیت های مختلف بر ضربان قلب نهنگ آبی است.
"كید" می گوید: خیلی از كارهایی كه انجام می دهیم شامل فناوری های جدید است و خیلی از آنها به ایده های جدید، روش های جدید و رویكردهای جدید متكی هستند. ما همیشه به دنبال این هستیم كه مرزهای چگونگی شناخت بیشتر از این حیوانات را جابجا نماییم.
این مطالعه در مجله Proceedings of the National Academy of Science انتشار یافته است.
منبع:

1398/09/05
20:45:12
5.0 / 5
4401
تگهای خبر: بازی , پست , فناوری
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۲ بعلاوه ۴
دیجیتالر
digitaler.ir - حقوق مادی و معنوی سایت دیجیتالر محفوظ است

دیجیتالر

معرفی محصولات دیجیتال و فناوری اطلاعات